სახანძრო უსაფრთხოების დასკვნა და ნებართვები: ბიზნესის დაცვა და შესაბამისობა
სახანძრო უსაფრთხოების ნორმების დაცვა საქართველოში ერთ-ერთი ყველაზე მკაცრად რეგულირებადი სფეროა, განსაკუთრებით მასობრივი თავშეყრის ადგილებისთვის (სასტუმროები, რესტორნები, სავაჭრო ცენტრები, საწარმოები). "სახანძრო უსაფრთხოების შესახებ" ტექნიკური რეგლამენტის (დადგენილება №41) მიხედვით, ობიექტის ექსპლუატაციაში მიღება ან ფუნქციონირება შეუძლებელია საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის დადებითი დასკვნის გარეშე. სახანძრო უსაფრთხოების დასკვნა ადასტურებს, რომ შენობა აღჭურვილია შესაბამისი სიგნალიზაციით, საევაკუაციო გეგმებით, ცეცხლმაქრებითა და ხანძარქრობის სისტემებით. შეუსაბამობა იწვევს არა მხოლოდ მაღალ ფულად ჯარიმებს, არამედ ბიზნესის საქმიანობის შეჩერებას (დალუქვას) დარღვევის გამოსწორებამდე. იურისტის ჩართულობა ამ პროცესში უზრუნველყოფს კანონთან სრულ შესაბამისობას და თავიდან გარიდებთ ბიუროკრატიულ ბარიერებს.
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ კომპლექსურ იურიდიულ და საკონსულტაციო მომსახურებას სახანძრო უსაფრთხოების კუთხით:
- სახანძრო აუდიტი: ობიექტის წინასწარი შემოწმება მოქმედ რეგულაციებთან შესაბამისობაზე და რისკების შეფასება ინსპექტირებამდე.
- დოკუმენტაციის მომზადება: საევაკუაციო გეგმების, სახანძრო უსაფრთხოების ინსტრუქციების, ჟურნალების და შინაგანაწესის შემუშავება კანონმდებლობის მოთხოვნების მიხედვით.
- წარმომადგენლობა საგანგებო სიტუაციების სამსახურში: კომუნიკაცია საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურთან, ინსპექტირების მოთხოვნა და პროცესში მონაწილეობა.
- დასკვნის მოპოვება: სახანძრო უსაფრთხოების შესახებ დადებითი დასკვნის მიღების პროცესის მართვა.
- ჯარიმების გასაჩივრება: თუ ობიექტი უკვე დაჯარიმდა, სამართლებრივი დახმარება ჯარიმის ან საქმიანობის შეჩერების შესახებ გადაწყვეტილების გასაჩივრებაში.
- ტრენინგების ორგანიზება: პერსონალისთვის სავალდებულო სახანძრო უსაფრთხოების სწავლებების იურიდიული გაფორმება.
სახანძრო უსაფრთხოების საკითხები ხშირად კრიტიკული ხდება შემდეგ შემთხვევებში:
- სასტუმროს გახსნა: გეგმავთ სასტუმროს ან ჰოსტელის გახსნას და გჭირდებათ სავალდებულო სახანძრო დასკვნა ეკონომიკურ რეესტრში რეგისტრაციისთვის.
- გეგმიური შემოწმება: საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურმა ჩაატარა ინსპექტირება და დაგიდგინათ ხარვეზები, რომელთა გამოსწორება დიდ ხარჯებთანაა დაკავშირებული.
- ობიექტის დალუქვა: სახანძრო ნორმების დარღვევის გამო შეგიჩერეს საქმიანობის უფლება და გჭირდებათ სასწრაფო რეაგირება ბიზნესის აღსადგენად.
- ძველი შენობის რეკონსტრუქცია: აკეთებთ რესტორანს ისტორიულ შენობაში, სადაც თანამედროვე სახანძრო სტანდარტების (მაგ. მეორე კიბის უჯრედი) დაცვა ტექნიკურად რთულია და გჭირდებათ ალტერნატიული სამართლებრივი გადაწყვეტა.
- სადაზღვევო მოთხოვნა: სადაზღვევო კომპანია ითხოვს სახანძრო უსაფრთხოების დასკვნას ქონების დაზღვევისთვის.
სფეროს არეგულირებს საქართველოს კანონი "სამოქალაქო უსაფრთხოების შესახებ". უმნიშვნელოვანესი ნორმატიული აქტია საქართველოს მთავრობის დადგენილება №41 "ტექნიკური რეგლამენტის – „სახანძრო უსაფრთხოების წესებისა და პირობების შესახებ“ დამტკიცების თაობაზე". ეს დოკუმენტი დეტალურად განსაზღვრავს ტექნიკურ მოთხოვნებს სხვადასხვა დანიშნულების შენობებისთვის. ასევე, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი (მუხლი 177-ე პრიმა და სხვა) აწესებს პასუხისმგებლობას სახანძრო უსაფრთხოების წესების დარღვევისთვის.
- აუდიტი: სპეციალისტი სწავლობს ობიექტის ფაქტობრივ მდგომარეობას და არსებულ დოკუმენტაციას.
- რეკომენდაციები: გაიცემა გეგმა ხარვეზების აღმოსაფხვრელად (მაგ. ცეცხლმაქრების დამატება, კარების შეცვლა, სიგნალიზაციის მონტაჟი).
- დოკუმენტაციის მომზადება: იქმნება ყველა საჭირო იურიდიული და ტექნიკური დოკუმენტი.
- ინსპექტირების მოწვევა: ოფიციალური განაცხადის გაკეთება საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურში.
- დასკვნის მიღება: ინსპექტირების წარმატებით დაგვირგვინების შემდეგ გაიცემა სახანძრო უსაფრთხოების დასკვნა.
სახანძრო უსაფრთხოების მოთხოვნები რთული და სპეციფიკურია. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებსა და ექსპერტებზე, რომლებსაც აქვთ ღრმა ცოდნა როგორც საკანონმდებლო, ისე ტექნიკურ ნაწილში. ჩვენი დახმარებით თქვენ შეძლებთ დაიცვათ თქვენი ბიზნესი ჯარიმებისგან, უზრუნველყოთ სტუმრებისა და თანამშრომლების უსაფრთხოება და მიიღოთ საჭირო ნებართვები ზედმეტი დროის დახარჯვის გარეშე. იპოვეთ სპეციალისტი Legal.ge-ზე.