დეპორტაციისგან დაცვა არის გადაუდებელი იურიდიული დახმარება უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისთვის, რომლებსაც ემუქრებათ საქართველოდან იძულებითი გაძევება. დეპორტაცია არის სახელმწიფო იძულების უკიდურესი ფორმა, რომელიც გამოიყენება მაშინ, როდესაც პირი არღვევს საიმიგრაციო რეჟიმს, საფრთხეს უქმნის სახელმწიფო უსაფრთხოებას ან საზოგადოებრივ წესრიგს. საქართველოდან გაძევების გადაწყვეტილებას იღებს შინაგან საქმეთა სამინისტრო ან სასამართლო. დეპორტაცია ხშირად თან ახლავს ქვეყანაში შემოსვლის აკრძალვას 2-დან 5 წლამდე ვადით, რაც დამანგრეველი შეიძლება იყოს მათთვის, ვისაც საქართველოში ჰყავს ოჯახი, ბიზნესი ან ქონება. ამ პროცესში დრო გადამწყვეტია, რადგან გასაჩივრების ვადები ძალიან მოკლეა (ხშირად 10 დღე ან ნაკლები).
ეს სერვისი ფარავს სრულ სამართლებრივ წარმომადგენლობას დეპორტაციის პროცესში. მომსახურება მოიცავს: გაძევების შესახებ გადაწყვეტილების გასაჩივრებას სასამართლოში; შუამდგომლობას გაძევების პროცედურის შეჩერების თაობაზე სასამართლო განხილვის დასრულებამდე; დროებითი განთავსების ცენტრში (სადიპორტაციო იზოლატორში) მყოფი პირის მონახულებას და დაცვას; „ნებაყოფლობითი გასვლის“ უფლების მოპოვებას, რაც საშუალებას აძლევს პირს, დატოვოს ქვეყანა იძულების და მომავალი სანქციების გარეშე; და ოჯახური მდგომარეობის ან ჰუმანიტარული სტატუსის გამოყენებას, როგორც გაძევების საწინააღმდეგო არგუმენტს. იურისტები ასევე მუშაობენ „შავ სიაში“ მოხვედრის მიზეზების გარკვევასა და აკრძალვის მოხსნაზე.
რეალურ ცხოვრებაში დეპორტაციის საფრთხე შეიძლება დაემუქროს ნებისმიერს, ვინც ყურადღებას არ აქცევს დოკუმენტებს. მაგალითად, სტუდენტმა, რომელმაც 1 წლით გადააცილა ვიზის ვადას და არ გადაიხადა ჯარიმა, შეიძლება მიიღოს დეპორტაციის ბრძანება. მეორე სცენარი: უცხოელი დააკავეს კრიმინალური დანაშაულისთვის; სასჯელის მოხდის შემდეგ მას ავტომატურად ემუქრება გაძევება, მიუხედავად იმისა, რომ მას საქართველოში ჰყავს მეუღლე და შვილები. მესამე შემთხვევა: ინვესტორს უარი ეთქვა ბინადრობაზე სახელმწიფო უსაფრთხოების მოტივით (მე-18 მუხლი) და მიეცა ვადა ქვეყნის დასატოვებლად. კვალიფიციურ ადვოკატს შეუძლია გაასაჩივროს ეს გადაწყვეტილება და მოითხოვოს მტკიცებულებების წარმოდგენა.
პროცესი რეგულირდება „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ კანონით. კანონი ითვალისწინებს გარანტიებს: უცხოელს არ შეიძლება გააძევონ, თუ მას სამშობლოში ემუქრება წამება ან არაადამიანური მოპყრობა (non-refoulement პრინციპი). ასევე, გათვალისწინებულია ოჯახის ერთიანობის პრინციპი. თუმცა, ამ არგუმენტების დასადასტურებლად საჭიროა ძლიერი მტკიცებულებები. დეპორტაციის პროცესი იწყება შსს მიგრაციის დეპარტამენტის გადაწყვეტილებით, რასაც მოჰყვება სასამართლო კონტროლი.
პროცესი იწყება გადაწყვეტილების ჩაბარებისთანავე. ადვოკატი სასწრაფოდ ამზადებს სარჩელს სასამართლოში, რაც ავტომატურად აჩერებს გაძევების აღსრულებას (გარდა უსაფრთხოების საფუძვლებისა). პარალელურად, მიმდინარეობს მოლაპარაკება მიგრაციის დეპარტამენტთან ნებაყოფლობითი გასვლის თაობაზე, რაც პირს უნარჩუნებს მომავალში დაბრუნების შანსს. ადვოკატი აგროვებს მტკიცებულებებს კლიენტის კავშირების შესახებ საქართველოსთან (ოჯახი, ჯანმრთელობა, ბიზნესი).
Legal.ge არის თქვენი უკანასკნელი იმედი კრიზისულ სიტუაციაში. ჩვენი პარტნიორი ადვოკატები არიან მიგრაციის სამართლის ექსპერტები, რომლებსაც აქვთ დეპორტაციის საქმეების მოგების გამოცდილება. ნუ დაკარგავთ დროს — ყოველი წუთი მნიშვნელოვანია. დაუკავშირდით Legal.ge-ს დაუყოვნებლივ, თუ გემუქრებათ გაძევება.