ლტოლვილის ოჯახის გაერთიანება არის საიმიგრაციო სამართლის სპეციალური პროცედურა, რომელიც საშუალებას აძლევს საქართველოში ლტოლვილის ან ჰუმანიტარული სტატუსის მქონე პირს, კანონიერად ჩამოიყვანოს და აცხოვროს თავისი ოჯახის წევრები. განსხვავებით ჩვეულებრივი ბინადრობის ნებართვისგან, საერთაშორისო დაცვის მქონე პირებისთვის ოჯახის გაერთიანების წესები უფრო გამარტივებული და ჰუმანურია, რადგან აღიარებულია, რომ ოჯახის დაშლა ხშირად იძულებითი იყო. კანონი „საერთაშორისო დაცვის შესახებ“ იცავს ოჯახის ერთიანობის პრინციპს და ავალდებულებს სახელმწიფოს, ხელი შეუწყოს დევნილთა ოჯახების გაერთიანებას. ეს უფლება ვრცელდება მეუღლეზე, არასრულწლოვან შვილებზე, და გარკვეულ შემთხვევებში სხვა დამოკიდებულ ნათესავებზე.
code Code download content_copy expand_lessეს სერვისი ფარავს ოჯახის გაერთიანების პროცესის სრულ სამართლებრივ მენეჯმენტს. მომსახურება მოიცავს: განაცხადის მომზადებას ოჯახის გაერთიანების თაობაზე მიგრაციის დეპარტამენტისთვის; ნათესაური კავშირის დამადასტურებელი დოკუმენტების მოძიებას და ლეგალიზაციას (რაც ხშირად რთულია, რადგან ლტოლვილებს არ აქვთ კონტაქტი საკუთარი ქვეყნის საელჩოებთან); დნმ-ის ანალიზის ორგანიზებას ნათესაობის დასადასტურებლად, თუ დოკუმენტები დაკარგულია; ოჯახის წევრებისთვის სავიზო მხარდაჭერას საქართველოს საკონსულოებში მესამე ქვეყნებში; და მათთვის „ოჯახის წევრის“ სტატუსის მინიჭების პროცედურას ჩამოსვლის შემდეგ. იურისტები ასევე ეხმარებიან წითელ ჯვართან კომუნიკაციაში ოჯახის წევრების მოძიების მიზნით.
რეალურ ცხოვრებაში ეს პროცესი სავსეა გამოწვევებით. მაგალითად, სირიელმა ლტოლვილმა მიიღო სტატუსი საქართველოში, მაგრამ მისი ცოლი და შვილები თურქეთის ლტოლვილთა ბანაკში არიან. მას სჭირდება მათი ჩამოყვანა, მაგრამ არ აქვს ქორწინების მოწმობა. ადვოკატი ეხმარება ალტერნატიული მტკიცებულებების წარდგენაში. მეორე სცენარი: არასრულწლოვანი ლტოლვილი საქართველოშია მარტო. მისი მშობლების ჩამოყვანა სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია. სახელმწიფო ვალდებულია პრიორიტეტულად განიხილოს ასეთი საქმეები. მესამე შემთხვევა: ლტოლვილს სურს ჩამოიყვანოს მოხუცი მშობლები, რომლებიც მის კმაყოფაზე იყვნენ. ადვოკატმა უნდა დაამტკიცოს მათი დამოკიდებულება სპონსორზე.
სამართლებრივი ჩარჩო ეყრდნობა „საერთაშორისო დაცვის შესახებ“ კანონს. კანონის თანახმად, ლტოლვილის ოჯახის წევრებს ენიჭებათ იგივე სტატუსი, რაც აქვს თავად ლტოლვილს (წარმოებული სტატუსი), თუ ეს არ ეწინააღმდეგება ეროვნულ უსაფრთხოებას. განსხვავებით ჩვეულებრივი იმიგრანტებისგან, ლტოლვილებს არ მოეთხოვებათ მაღალი ფინანსური შემოსავლის დადასტურება ოჯახის სარჩენად, რაც მნიშვნელოვანი შეღავათია.
პროცესი იწყება წერილობითი მოთხოვნის წარდგენით მიგრაციის დეპარტამენტში. აუცილებელია დადასტურდეს, რომ ოჯახი არსებობდა წარმოშობის ქვეყანაში ლტოლვილად გახდომამდე. თუ დოკუმენტები არ არსებობს, ტარდება ინტერვიუ და შესაძლოა დნმ ტესტი. დადებითი გადაწყვეტილების შემთხვევაში, საქართველო გასცემს თანხმობას ვიზის გაცემაზე. ოჯახის წევრების ჩამოსვლის შემდეგ, მათ გადაეცემათ ბინადრობის მოწმობები და სარგებლობენ სოციალური დაცვით.
Legal.ge არის თქვენი იმედი ოჯახის გასაერთიანებლად. ჩვენი პარტნიორი იურისტები არიან ჰუმანიტარული სამართლის ექსპერტები და იციან, როგორ გადალახონ ბიუროკრატიული ბარიერები, რათა თქვენ კვლავ შეძლოთ საყვარელ ადამიანებთან ერთად ცხოვრება.