ორმაგი მოქალაქეობის მინიჭება ან შენარჩუნება არის ერთ-ერთი ყველაზე მოთხოვნადი იურიდიული სერვისი საქართველოს მოქალაქეებისთვის, რომლებიც ცხოვრობენ საზღვარგარეთ, და უცხოელებისთვის, რომლებსაც სურთ საქართველოს პასპორტი. 2018 წლის საკონსტიტუციო ცვლილებების შემდეგ, საქართველო უშვებს ორმაგ მოქალაქეობას, თუმცა მკაცრი რეგულაციების დაცვით. საქართველოს მოქალაქე, რომელიც იღებს სხვა ქვეყნის პასპორტს, ავტომატურად კარგავს საქართველოს მოქალაქეობას, თუ წინასწარ არ მიიღო სახელმწიფოს თანხმობა შენარჩუნებაზე. უცხოელმა კი უნდა დაამტკიცოს, რომ საქართველოს მოქალაქეობის მინიჭება სახელმწიფო ინტერესებშია. ჩვენი სერვისი ეხმარება კლიენტებს ნავიგაციაში ამ რთულ პროცედურებში, რათა არ დაკარგონ არსებული მოქალაქეობა და ლეგალურად ფლობდნენ ორ პასპორტს.
რას მოიცავს ორმაგი მოქალაქეობის სერვისი?
ჩვენი მომსახურება ფარავს ორ ძირითად მიმართულებას:
- მოქალაქეობის შენარჩუნება: იურიდიული დახმარება საქართველოს მოქალაქეებისთვის, რომლებიც გეგმავენ უცხო ქვეყნის მოქალაქეობის მიღებას. განაცხადის მომზადება სახელმწიფოს თანხმობის მისაღებად, რათა არ მოხდეს საქართველოს მოქალაქეობის დაკარგვა.
- საგამონაკლისო წესით მინიჭება: განაცხადის მომზადება უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისთვის (მაგ. ეთნიკური ქართველები, ინვესტორები, მეუღლეები), რომლებსაც სურთ საქართველოს მოქალაქეობა მეორე პასპორტად.
- მოქალაქეობის აღდგენა: პროცედურა იმ პირებისთვის, რომლებმაც უკვე დაკარგეს საქართველოს მოქალაქეობა სხვა ქვეყნის პასპორტის მიღების გამო და სურთ მისი დაბრუნება.
- სამართლებრივი კონსულტაცია: რისკების შეფასება იმ ქვეყნების კანონმდებლობასთან მიმართებით, რომლებიც კრძალავენ ორმაგ მოქალაქეობას (მაგ. გერმანია, გარკვეული გამონაკლისებით).
ორმაგი მოქალაქეობის საკითხი დგება:
- ემიგრანტები: ქართველმა, რომელიც ცხოვრობს აშშ-ში, მიიღო ამერიკის მოქალაქეობა. მას სურს შეინარჩუნოს საქართველოს პასპორტიც, რათა შეუფერხებლად მართოს ქონება სამშობლოში.
- შერეული ოჯახები: უცხოელი დაქორწინდა ქართველზე. მას სურს საქართველოს მოქალაქეობა, მაგრამ არ უნდა თავისი ქვეყნის პასპორტის დათმობა.
- ბიზნესმენები: ინვესტორს სურს საქართველოს პასპორტი უვიზო მიმოსვლისთვის ევროპაში, მაგრამ სურს შეინარჩუნოს ძირითადი მოქალაქეობა.
- სტუდენტები: სტუდენტი სწავლობს გერმანიაში და იღებს მოქალაქეობას. საჭიროა ნებართვა საქართველოდან შენარჩუნებაზე.
ორმაგი მოქალაქეობა რეგულირდება საქართველოს კონსტიტუციით (მუხლი 12) და „ორგანული კანონით საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ“. გადაწყვეტილებას იღებს საქართველოს პრეზიდენტი სსგს-ს (სამოქალაქო რეესტრი) და უსაფრთხოების სამსახურის დასკვნების საფუძველზე. პროცედურა მოითხოვს დასაბუთებას, თუ რატომ არის პირისთვის მოქალაქეობის მინიჭება/შენარჩუნება სახელმწიფო ინტერესებში.
იურისტის მუშაობა მოიცავს:
- დოკუმენტაციის მომზადებას: სამოტივაციო წერილის და რეკომენდაციების შეგროვება.
- წარდგენას: განაცხადის შეტანა და პროცესის მონიტორინგი.
- ტესტირებას: კლიენტის მომზადება ენისა და ისტორიის გამოცდისთვის (საჭიროების შემთხვევაში).
Legal.ge გთავაზობთ გამოცდილ იურისტებს, რომლებმაც იციან, როგორ დაასაბუთონ სახელმწიფო ინტერესი. ორმაგი მოქალაქეობა პრივილეგიაა და არა გარანტირებული უფლება. ჩვენი დახმარებით თქვენ გაზრდით დადებითი გადაწყვეტილების მიღების შანსს.