საინვესტიციო ვიზა და ბინადრობის ნებართვა წარმოადგენს საქართველოს მიგრაციული პოლიტიკის ერთ-ერთ ყველაზე მნიშვნელოვან ინსტრუმენტს, რომელიც მიზნად ისახავს უცხოური კაპიტალის მოზიდვასა და ქვეყნის ეკონომიკური განვითარების ხელშეწყობას. ეს არის პრემიუმ კლასის იურიდიული სტატუსი, რომელიც უცხო ქვეყნის მოქალაქეებს ანიჭებს უფლებას, კანონიერად იცხოვრონ საქართველოში, განახორციელონ ეკონომიკური საქმიანობა და ისარგებლონ მუდმივი ბინადრობის მიღების პერსპექტივით. საინვესტიციო ბინადრობის ნებართვა განსაკუთრებით მიმზიდველია მსხვილი ბიზნესმენებისა და ინვესტორებისთვის, რადგან ის, სხვა ტიპის ბინადრობის ნებართვებისგან განსხვავებით, გაიცემა უფრო ხანგრძლივი ვადით და მოიცავს ინვესტორის ოჯახის წევრებსაც. საქართველოს კანონმდებლობა მკაფიოდ განსაზღვრავს საინვესტიციო კრიტერიუმებს, რომელთა დაკმაყოფილებაც აუცილებელია აღნიშნული სტატუსის მოსაპოვებლად. ვინაიდან ეს პროცესი დაკავშირებულია სოლიდურ ფინანსურ ტრანზაქციებთან და რთულ ბიუროკრატიულ პროცედურებთან, კვალიფიციური იურიდიული დახმარება გადამწყვეტ როლს თამაშობს წარმატებული შედეგის მიღწევაში.
საინვესტიციო ვიზისა და ბინადრობის სერვისი მოიცავს იურიდიული მომსახურების ფართო სპექტრს, რომელიც იწყება ინვესტიციის დაგეგმვით და სრულდება ბინადრობის მოწმობის მიღებით. კონკრეტული ქვე-სერვისები მოიცავს:
- საინვესტიციო სტრატეგიის შემუშავება: კლიენტის ფინანსური შესაძლებლობებისა და მიზნების ანალიზი, რათა შეირჩეს ინვესტირების ყველაზე ეფექტური და კანონმდებლობასთან შესაბამისი გზა.
- აუდიტორული დასკვნის მომზადება: ინვესტიციის ღირებულების დადასტურება ლიცენზირებული აუდიტორის მიერ, რაც სავალდებულო დოკუმენტია განაცხადის წარდგენისას.
- უძრავი ქონების შეფასება: თუ ინვესტიცია ხორციელდება უძრავ ქონებაში, ქონების საბაზრო ღირებულების დადგენა სერტიფიცირებული შემფასებლის მიერ.
- საბუთების სრული პაკეტის მომზადება: განცხადების შევსება, ცნობების მოგროვება, თარგმნა და ნოტარიული დამოწმება.
- წარმომადგენლობა სახელმწიფო უწყებებში: იუსტიციის სახლსა და სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოში კლიენტის ინტერესების დაცვა.
- სარეკომენდაციო წერილების მოპოვება: საქართველოს მთავრობის წევრის ან სამი მოქალაქე-ბიზნესმენის რეკომენდაციის უზრუნველყოფა კანონის მოთხოვნების შესაბამისად.
- ოჯახის წევრების დოკუმენტაცია: ინვესტორის მეუღლისა და არასრულწლოვანი შვილებისთვის ბინადრობის ნებართვების გაფორმება.
საინვესტიციო ბინადრობის ნებართვა ხშირად ხდება აქტუალური შემდეგი რეალური სცენარების დროს: პირველი, როდესაც უცხოელი ბიზნესმენი ყიდულობს კომერციულ უძრავ ქონებას (მაგალითად, სასტუმროს ან სავაჭრო ცენტრს) თბილისში ან ბათუმში, რომლის ღირებულება აღემატება 300,000 აშშ დოლარს და სურს მიიღოს რეზიდენტობა ოჯახთან ერთად. მეორე, როდესაც საერთაშორისო კომპანია აფუძნებს შვილობილ კომპანიას საქართველოში, ახორციელებს კაპიტალდაბანდებას ტექნოლოგიურ ინფრასტრუქტურაში და დირექტორს სჭირდება გრძელვადიანი ლეგალური სტატუსი. მესამე, როდესაც უცხოელი ინვესტორი ყიდულობს მიწის ნაკვეთებს სოფლის მეურნეობის ან მშენებლობის განვითარებისთვის და სურს, რომ მისი ინვესტიცია გახდეს მუდმივი ცხოვრების უფლების საფუძველი. მეოთხე, შემთხვევა, როდესაც ინვესტორს უკვე აქვს დროებითი ბინადრობა და სურს გადავიდეს საინვესტიციო ბინადრობაზე, რათა ისარგებლოს უფრო სტაბილური სტატუსითა და მუდმივი ბინადრობის პერსპექტივით.
საქართველოს კანონმდებლობა, კერძოდ „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს კანონი, მკაცრად არეგულირებს საინვესტიციო ბინადრობის გაცემის წესებს. კანონის თანახმად, საინვესტიციო ბინადრობის ნებართვა გაიცემა უცხოელზე, რომელმაც საქართველოში განახორციელა არანაკლებ 300,000 აშშ დოლარის (ეკვივალენტი ლარში) ოდენობის ინვესტიცია. ეს ინვესტიცია უნდა დადასტურდეს აუდიტორული დასკვნით. გარდა ამისა, კანონი ითვალისწინებს სპეციალურ მოთხოვნებს ინვესტორის ბრუნვის შესახებ მომდევნო წლებში, თუ ინვესტიცია ბიზნეს საქმიანობას უკავშირდება. ასევე, „საქართველოს კანონი მეწარმეთა შესახებ“ განსაზღვრავს ბიზნეს სუბიექტების რეგისტრაციისა და კაპიტალის ფორმირების წესებს, რაც პირდაპირ კავშირშია საინვესტიციო პროცესთან. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტო უფლებამოსილია გადაამოწმოს ინვესტიციის წარმომავლობა და კანონიერება, რათა თავიდან იქნეს აცილებული ფულის გათეთრების რისკები.
პროცესი იწყება კვალიფიციურ იურისტთან კონსულტაციით, სადაც ფასდება ინვესტიციის ტიპი და მოცულობა. სპეციალისტი ამზადებს სამოქმედო გეგმას და ეხმარება კლიენტს ინვესტიციის განხორციელების იურიდიულ გაფორმებაში (მაგ. ნასყიდობის ხელშეკრულება, წესდების ცვლილება). შემდეგ ეტაპზე ხდება აუდიტორული შემოწმება და დასკვნის მომზადება, რომელიც ადასტურებს ინვესტიციის ოდენობას. პარალელურად გროვდება სარეკომენდაციო წერილები და პირადი დოკუმენტაცია. ამის შემდეგ განაცხადი წარედგინება იუსტიციის სახლს. განხილვის ვადა, როგორც წესი, 30 დღემდეა, თუმცა შესაძლებელია დაჩქარებული მომსახურებით სარგებლობაც. დადებითი პასუხის შემთხვევაში, ინვესტორი იღებს ბინადრობის მოწმობას, რომელიც თავდაპირველად გაიცემა 5 წლით. 5 წლის შემდეგ, თუ ინვესტიცია შენარჩუნებულია და კომპანია აკმაყოფილებს ბრუნვის კრიტერიუმებს, გაიცემა მუდმივი ბინადრობის ნებართვა.
Legal.ge არის იდეალური პლატფორმა ინვესტორებისთვის, რადგან აქ თავმოყრილია საიმიგრაციო და ბიზნეს სამართლის წამყვანი სპეციალისტები. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით თქვენ შეგიძლიათ იპოვოთ ადვოკატები, რომლებსაც აქვთ მრავალწლიანი გამოცდილება საინვესტიციო პროექტების სამართლებრივ თანხლებაში. Legal.ge-ზე რეგისტრირებული სპეციალისტები გთავაზობენ გამჭვირვალე მომსახურებას, რისკების წინასწარ შეფასებას და სრულ სამართლებრივ მხარდაჭერას, რაც გარანტიაა იმისა, რომ თქვენი ინვესტიცია იქნება დაცული, ხოლო საიმიგრაციო პროცესი — წარმატებული.