კერძო საბანკო შესაბამისობა
რა არის "ქონების წარმომავლობის დასაბუთება" (Source of Wealth)?
ეს არის დოკუმენტური მტკიცებულება (მაგ. ბიზნესის გაყიდვა, დივიდენდი, მემკვიდრეობა), რომელიც ხსნის, თუ როგორ დააგროვა კლიენტმა თავისი კაპიტალი წლების განმავლობაში.
შეიძლება თუ არა ბანკმა დამბლოკოს, თუ შესაბამისობის დოკუმენტებს არ წარვადგენ?
დიახ, ბანკს აქვს უფლება და ვალდებულებაც, შეაჩეროს ოპერაციები ან დახუროს ანგარიში, თუ კლიენტი ვერ აკმაყოფილებს კომპლაენსის მოთხოვნებს.
რა როლი აქვს ეროვნულ ბანკს კომპლაენსის პროცესში?
ეროვნული ბანკი ადგენს წესებს და აკონტროლებს, რამდენად მკაცრად იცავენ კომერციული ბანკები ფულის გათეთრების საწინააღმდეგო კანონმდებლობას.
კერძო საბანკო შესაბამისობა (Private Banking Compliance) წარმოადგენს რეგულაციების, სტანდარტებისა და ეთიკის ნორმების ერთობლიობას, რომელსაც უნდა აკმაყოფილებდნენ ბანკები და მათი VIP კლიენტები. საქართველოში, როგორც რეგიონულ ფინანსურ ჰაბში, კერძო საბანკო მომსახურება (Wealth Management) მაღალი სტანდარტებით გამოირჩევა, რაც თავის მხრივ მოითხოვს მკაცრ შესაბამისობას საერთაშორისო AML (ფულის გათეთრების წინააღმდეგ ბრძოლა) და KYC (იცნობდე შენს კლიენტს) წესებთან. შესაბამისობის სერვისი ეხმარება კლიენტებს, უმტკივნეულოდ გაიარონ ბანკების მიერ დაწესებული ფილტრები, დაასაბუთონ ქონების წარმომავლობა და უზრუნველყონ თავიანთი ფინანსური ოპერაციების გამჭვირვალობა, რაც აუცილებელია საბანკო ანგარიშების სტაბილურობისთვის.
რას მოიცავს კერძო საბანკო შესაბამისობის მომსახურება?
ეს მომსახურება მიმართულია როგორც ბანკებისთვის პროცესების გამართვისკენ, ისე კლიენტებისთვის საბანკო ბარიერების გადალახვისკენ:
• AML/KYC აუდიტი და კონსულტაცია: კლიენტის ფინანსური პროფილის მომზადება ბანკის მოთხოვნების შესაბამისად.
• ქონების წარმომავლობის დასაბუთება (SoW/SoF): დოკუმენტური მტკიცებულებების შეგროვება და სისტემატიზაცია კაპიტალის ლეგალურობის დასადასტურებლად.
• საერთაშორისო საგადასახადო გამჭვირვალობა (CRS/FATCA): კლიენტის ანგარიშების შესაბამისობის უზრუნველყოფა ინფორმაციის ავტომატური გაცვლის სტანდარტებთან.
• PEP (პოლიტიკურად აქტიური პირი) სტატუსის მართვა: სპეციფიკური რისკების შეფასება და დამატებითი კონტროლის მექანიზმების დანერგვა.
• სანქციების შესაბამისობა: ტრანზაქციების შემოწმება საერთაშორისო სანქციების სიებთან მიმართებაში.
• შიდა პოლიტიკების შემუშავება: ბანკებისთვის შესაბამისობის ინსტრუქციების მომზადება ეროვნული ბანკის მოთხოვნების მიხედვით.
ტიპური სცენარები, როდესაც საჭიროა კომპლაენსი
1) მაღალი შემოსავლის მქონე პირების მიერ საბანკო ანგარიშების გახსნა საქართველოში; 2) მსხვილი ტრანზაქციების განხორციელება (მაგ. უძრავი ქონების შეძენა ან ინვესტიცია), რაც იწვევს ბანკის მონიტორინგის სისტემის გააქტიურებას; 3) ბიზნესის გაყიდვის შედეგად მიღებული თანხების განთავსება საბანკო დეპოზიტებზე; 4) რეზიდენტობის შეცვლა და აქტივების გადმოტანა სხვა იურისდიქციიდან; 5) ბანკების მხრიდან კლიენტების პერიოდული გადამოწმება (Review), რაც მოითხოვს დოკუმენტაციის განახლებას.
ძირითადი საკანონმდებლო აქტია საქართველოს კანონი უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ, რომელიც ეფუძნება FATF-ის რეკომენდაციებს. მნიშვნელოვანია საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ გამოცემული დებულებები კომერციული ბანკების მიერ კლიენტის იდენტიფიკაციისა და ვერიფიკაციის შესახებ. ასევე, გასათვალისწინებელია საქართველოს საგადასახადო კოდექსი საერთაშორისო შეთანხმებებთან მიმართებაში. საქართველოს კანონი პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ არეგულირებს იმას, თუ როგორ უნდა მოხდეს კლიენტის სენსიტიური ინფორმაციის დამუშავება შესაბამისობის პროცესში.
პროცესი იწყება კლიენტის არსებული ფინანსური მდგომარეობისა და დოკუმენტაციის წინასწარი ანალიზით (Pre-compliance check). შემდეგ ხდება ხარვეზების იდენტიფიცირება და საჭირო მტკიცებულებების მოძიება. მესამე ეტაპზე იქმნება სრულყოფილი დოსიე, რომელიც წარედგინება ბანკის შესაბამისობის დეპარტამენტს. იურისტი უზრუნველყოფს კომუნიკაციას ბანკთან ყველა დამატებით კითხვაზე პასუხის გასაცემად. წარმატებული ვერიფიკაციის შემდეგ ხდება ოპერაციების მონიტორინგი და კლიენტის ინფორმირება მოსალოდნელი რეგულატორული ცვლილებების შესახებ.
საბანკო შესაბამისობა არის სფერო, სადაც მცირე შეცდომამაც კი შეიძლება გამოიწვიოს ანგარიშების დაბლოკვა ან რეპუტაციული ზიანი. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი არიან ექსპერტები, რომლებსაც აქვთ საბანკო სექტორში მუშაობის გამოცდილება. მათ იციან ბანკების შიდა სამუშაო პრინციპები და დაგეხმარებიან რთული პროცედურების მარტივად გავლაში. იპოვეთ თქვენი შესაბამისობის სპეციალისტი Legal.ge-ზე, რათა უზრუნველყოთ თქვენი ფინანსური თავისუფლება და სამართლებრივი სიმშვიდე.