ტრანზაქციების მონიტორინგი წარმოადგენს ნებისმიერი თანამედროვე ფინანსური ორგანიზაციის უსაფრთხოების ფუნდამენტს საქართველოში. ეს არის პროცესი, რომლის დროსაც ხდება ფულადი ოპერაციების რეალურ დროში ან პერიოდული ანალიზი, რათა დადგინდეს მათი შესაბამისობა კლიენტის პროფილთან და გამოვლინდეს შესაძლო უკანონო ქმედებები. საქართველოს ფინანსური ბაზარი სულ უფრო მეტად ინტეგრირდება გლობალურ სისტემებში, რაც ზრდის ტრანზაქციების მონიტორინგის მნიშვნელობას. მარეგულირებელი ორგანოები, როგორიცაა საქართველოს ეროვნული ბანკი, მკაცრად ითხოვენ მონიტორინგის ეფექტური სისტემების არსებობას, რომლებიც შეძლებენ არა მხოლოდ ფულის გათეთრების, არამედ ტერორიზმის დაფინანსებისა და სანქციების გვერდის ავლის მცდელობების პრევენციას. Legal.ge პლატფორმა გაწვდით ინფორმაციას გამოცდილ იურისტებსა და შესაბამისობის ექსპერტებზე, რომლებიც დაგეხმარებიან თქვენი ბიზნესისთვის ოპტიმალური მონიტორინგის მექანიზმების შერჩევასა და დანერგვაში.
რას მოიცავს ტრანზაქციების მონიტორინგის მომსახურება?
ტრანზაქციების მონიტორინგთან დაკავშირებული საკონსულტაციო და იურიდიული მომსახურება ფოკუსირებულია ორგანიზაციის დაცვაზე ფინანსური და სამართლებრივი რისკებისგან. მომსახურება მოიცავს: მონიტორინგის შიდა პოლიტიკის შემუშავებას, რომელიც ეფუძნება "იცნობდე შენს კლიენტს" (KYC) პრინციპებს; ტრანზაქციების სკრინინგის ავტომატიზებული სისტემების შერჩევასა და მათ კონფიგურაციას; საეჭვო ოპერაციების ტიპოლოგიების განსაზღვრას თქვენი ბიზნესის სპეციფიკის გათვალისწინებით; მონიტორინგის შედეგების დოკუმენტირებისა და ანგარიშგების პროცესის გამართვას; შიდა აუდიტს მონიტორინგის სისტემის ეფექტურობის შესაფასებლად. სპეციალისტები ასევე უზრუნველყოფენ დახმარებას "მაღალი რისკის" ტრანზაქციების ინდივიდუალური შესწავლისას და გთავაზობენ რეკომენდაციებს მათი დამტკიცების ან უარყოფის შესახებ.
პრაქტიკულ საქმიანობაში ტრანზაქციების მონიტორინგი ხშირად აწყდება რთულ გამოწვევებს. ტიპური სცენარია "მძინარე ანგარიშების" მოულოდნელი გააქტიურება დიდი თანხებით, რაც ხშირად მიუთითებს უკანონო ფინანსურ ნაკადებზე. მეორე სცენარი ეხება ტრანზაქციების სერიას, რომლებიც ინდივიდუალურად მცირეა, მაგრამ ჯამში აღემატება ანგარიშგების ზღვარს (30,000 ლარი). ასევე მნიშვნელოვანია ისეთი ოპერაციების მონიტორინგი, რომლებშიც ჩართულია ვირტუალური აქტივები (კრიპტოვალუტა) და მათი კონვერტაცია ტრადიციულ ფულში. ხშირია შემთხვევები, როდესაც კლიენტი ახორციელებს ტრანზაქციას ისეთ პირთან, რომელიც ირიბად არის დაკავშირებული სანქცირებულ ქვეყნებთან ან სუბიექტებთან. ასეთ დროს პროფესიონალი იურისტის მონაწილეობა აუცილებელია, რათა მოხდეს რისკის სწორი კლასიფიკაცია და თავიდან იქნას აცილებული საერთაშორისო სანქციების დარღვევა.
ტრანზაქციების მონიტორინგის სამართლებრივი რეგულირება საქართველოში ეფუძნება საქართველოს კანონს ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ. ეს კანონი ავალდებულებს ანგარიშვალდებულ პირებს განახორციელონ კლიენტის საქმიანობის მუდმივი მონიტორინგი. გარდა ამისა, მოქმედებს საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის ბრძანება "ფინანსური ინსტიტუტების მიერ ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ წესის დამტკიცების თაობაზე". მნიშვნელოვანია ასევე ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის ინსტრუქციები, რომლებიც შეიცავენ საეჭვოობის კონკრეტულ ნიშნებს. კანონმდებლობა ითვალისწინებს, რომ მონიტორინგი უნდა იყოს ადეკვატური იმ რისკების მიმართ, რომლებსაც ორგანიზაცია აწყდება თავისი საქმიანობის პროცესში.
მონიტორინგის სისტემის დანერგვა ან გაუმჯობესება იწყება "რისკების რუკის" შექმნით. პირველ ეტაპზე სპეციალისტი სწავლობს ორგანიზაციის კლიენტების ბაზას და ტრანზაქციების ტიპებს. მეორე ეტაპზე ხდება მონიტორინგის პარამეტრების (Thresholds) დადგენა. მესამე ეტაპი მოიცავს ტესტირების რეჟიმს, სადაც მოწმდება სისტემის მიერ დაფიქსირებული "ალერტების" სიზუსტე. მეოთხე ეტაპზე ხდება შესაბამისობის ოფიცრების (Compliance Officers) ტრენინგი, რათა მათ შეძლონ საეჭვო შემთხვევების ხარისხიანი მოკვლევა. პროცესი სრულდება მონიტორინგის შედეგების მუდმივი რეპორტინგის სისტემის დანერგვით. სპეციალისტი უზრუნველყოფს, რომ მთელი პროცედურა იყოს გამჭვირვალე და შესაბამისობაში მარეგულირებლის მოთხოვნებთან.
ტრანზაქციების მონიტორინგი არის სფერო, სადაც ტექნოლოგია და სამართალი იკვეთება. Legal.ge პლატფორმაზე თქვენ გაქვთ შესაძლებლობა დაუკავშირდეთ ექსპერტებს, რომლებსაც აქვთ პრაქტიკული გამოცდილება როგორც პროგრამული სისტემების გამართვაში, ისე მათ სამართლებრივ ვალიდაციაში. ჩვენი სპეციალისტები დაგეხმარებიან შექმნათ სისტემა, რომელიც იქნება არა მხოლოდ კანონის შესაბამისი, არამედ ბიზნესის ინტერესებზე მორგებული, რაც მინიმუმამდე დაიყვანს ლეგიტიმური ტრანზაქციების შეფერხებას. იპოვეთ თქვენი პარტნიორი Legal.ge-ზე და უზრუნველყავით თქვენი ფინანსური ოპერაციების მაღალი სანდოობა. ჩვენი პლატფორმა გთავაზობთ ხარისხიან სერვისს და პროფესიულ მიდგომას ნებისმიერი სირთულის ამოცანისას.