ექსტრადიცია არის საერთაშორისო სამართლებრივი თანამშრომლობის ერთ-ერთი ყველაზე რთული და დრამატული პროცესი, რომლის დროსაც ერთი სახელმწიფო (თხოვნის ინიციატორი) ითხოვს მეორე სახელმწიფოსგან (თხოვნის ადრესატი) ბრალდებულის ან მსჯავრდებულის გადაცემას სისხლისსამართლებრივი დევნის ან სასჯელის აღსრულების მიზნით. საქართველოში ექსტრადიციის საკითხები პირდაპირ უკავშირდება ადამიანის ფუნდამენტურ უფლებებს, კერძოდ, თავისუფლებისა და სამართლიანი სასამართლოს უფლებას. ექსტრადიციის პროცესი არ არის ავტომატური ქმედება; ეს არის მრავალეტაპიანი სამართლებრივი ბრძოლა, სადაც დაცვის მხარეს გადამწყვეტი მნიშვნელობა ენიჭება. კვალიფიციური ადვოკატის ჩართულობა ხშირად ერთადერთი ბარიერია პირის ისეთ იურისდიქციაში გადაცემის წინააღმდეგ, სადაც მას შეიძლება ემუქრებოდეს წამება, არაადამიანური მოპყრობა ან პოლიტიკური დევნა.
Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი სისხლის სამართლისა და საერთაშორისო სამართლის სპეციალისტები გთავაზობთ სრულყოფილ იურიდიულ დახმარებას საექსტრადიციო წარმოების ყველა ეტაპზე. ეს მომსახურება მოიცავს კომპლექსურ სტრატეგიას და ტექნიკურ სამუშაოს:
- ექსტრადიციის მოთხოვნის სამართლებრივი ანალიზი: ადვოკატი ამოწმებს, აკმაყოფილებს თუ არა შემოსული მოთხოვნა ორმხრივი და მრავალმხრივი ხელშეკრულებების ფორმალურ და შინაარსობრივ კრიტერიუმებს (მაგალითად, ორმაგი დასჯადობის პრინციპი).
- პოლიტიკური თავშესაფრის მოთხოვნა: ექსტრადიციის პარალელურად თავშესაფრის პროცედურების ინიციირება, თუ არსებობს საფუძვლიანი ეჭვი, რომ დევნა პოლიტიკურად არის მოტივირებული.
- ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს (ECHR) ჩართვა: საჭიროების შემთხვევაში, დროებითი ღონისძიების (Rule 39) მოთხოვნა სტრასბურგის სასამართლოში ექსტრადიციის შესაჩერებლად.
- საექსტრადიციო პატიმრობის გასაჩივრება: პირის გათავისუფლება გირაოს ან სხვა აღკვეთის ღონისძიების სანაცვლოდ საექსტრადიციო განხილვის დასრულებამდე.
- წარმომადგენლობა სასამართლოსა და იუსტიციის სამინისტროში: როგორც სასამართლო განხილვებზე, ისე იუსტიციის მინისტრის მიერ საბოლოო გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მონაწილეობა.
ექსტრადიციის საქმეები ხშირად წარმოიშობა რთულ და მგრძნობიარე სიტუაციებში. მაგალითად, უცხო ქვეყნის მოქალაქე, რომელიც საქართველოში იმყოფება ბიზნეს საქმიანობისთვის, მოულოდნელად აკავებენ ინტერპოლის წითელი ცირკულარის საფუძველზე მისი სამშობლოდან შემოსული მოთხოვნით, რომელიც ეფუძნება ფინანსურ დანაშაულს. მეორე გავრცელებული სცენარია პოლიტიკური დევნილის შემთხვევა, როდესაც ავტორიტარული რეჟიმი ითხოვს ოპოზიციონერი აქტივისტის გადმოცემას შეთითხნილი სისხლის სამართლის ბრალდებით. ასევე ხშირია შემთხვევები, როდესაც საქართველოს მოქალაქეს ითხოვს ევროპული სახელმწიფო, და დაცვის მხარემ უნდა დაამტკიცოს, რომ პირის გასამართლება საქართველოში უფრო მიზანშეწონილია ან რომ გადაცემა არღვევს მის ოჯახურ უფლებებს.
საქართველოში ექსტრადიციის პროცედურებს არეგულირებს „საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი“ და „საქართველოს კანონი სისხლის სამართლის სფეროში საერთაშორისო თანამშრომლობის შესახებ“. გარდა ამისა, უპირატესი იურიდიული ძალა აქვს საერთაშორისო შეთანხმებებს, როგორიცაა „ექსტრადიციის შესახებ ევროპული კონვენცია“ (1957) და ორმხრივი ხელშეკრულებები კონკრეტულ ქვეყნებთან. საქართველოს კონსტიტუცია და ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენცია (მუხლი 3 - წამების აკრძალვა, მუხლი 6 - სამართლიანი სასამართლო) წარმოადგენს დაცვის მთავარ სამართლებრივ საყრდენს. ადვოკატები იყენებენ ამ ნორმებს, რათა დაამტკიცონ, რომ პირის გადაცემა გამოიწვევს მისი ფუნდამენტური უფლებების დარღვევას.
პროცესი იწყება პირის დაკავებით საექსტრადიციო პატიმრობის მიზნით, რაც შეიძლება გაგრძელდეს 9 თვემდე. ამ პერიოდში პროკურატურა იკვლევს შემოსულ დოკუმენტაციას და მიმართავს სასამართლოს ექსტრადიციის დასაშვებობის თაობაზე. ადვოკატის როლი აქ კრიტიკულია: მან უნდა წარადგინოს მტკიცებულებები, რომ ბრალდება უსაფუძვლოა ან არსებობს ექსტრადიციის გამომრიცხავი გარემოებები (მაგ. ხანდაზმულობა, პოლიტიკური მოტივი). სასამართლოს მიერ ექსტრადიციის დასაშვებად ცნობის შემთხვევაშიც კი, საბოლოო სიტყვა ეკუთვნის საქართველოს იუსტიციის მინისტრს, რომლის გადაწყვეტილებაც ასევე შეიძლება გასაჩივრდეს.
Legal.ge არის თქვენი საიმედო რესურსი ექსტრადიციის რთულ ლაბირინთში გზის გასაკვლევად. ექსტრადიციის საქმეები მოითხოვს არა მხოლოდ ეროვნული კანონმდებლობის, არამედ საერთაშორისო სამართლისა და ადამიანის უფლებათა სტანდარტების ღრმა ცოდნას. ჩვენს პლატფორმაზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებსაც აქვთ რეალური გამოცდილება საექსტრადიციო დავების წარმოებაში და რომლებმაც წარმატებით შეაჩერეს პირთა გადაცემა არაკეთილსაიმედო იურისდიქციებში. დროული იურიდიული ჩარევა ხშირად თავისუფლების შენარჩუნების ერთადერთი გარანტიაა.