სამართლებრივი ურთიერთდახმარება სისხლის სამართლის საქმეებზე
რა უფლებები მაქვს, თუ უცხოური გამოძიება მიბარებს დაკითხვაზე?
თუ დაკითხვა ტარდება საქართველოში, თქვენ სარგებლობთ საქართველოს კანონმდებლობით მონიჭებული ყველა უფლებით, მათ შორის ადვოკატის ყოლისა და დუმილის უფლებით. ადვოკატი დაესწრება დაკითხვას და უზრუნველყოფს, რომ არ დაირღვეს თქვენი საპროცესო უფლებები.
შეუძლია თუ არა უცხო ქვეყანას მოითხოვოს ჩემი საბანკო ინფორმაცია?
დიახ, MLA ხელშეკრულებების საფუძველზე ეს შესაძლებელია, მაგრამ მხოლოდ სასამართლოს განჩინებით. ჩვენ შეგვიძლია გავასაჩივროთ ეს მოთხოვნა, თუ ის დაუსაბუთებელია ან არღვევს თქვენს კომერციულ საიდუმლოებას.
რა ვქნა, თუ ჩემი ქონება დააყადაღეს უცხოური მოთხოვნით?
უცხოური მოთხოვნით ქონების დაყადაღება შესაძლებელია, მაგრამ ის უნდა დაამტკიცოს ქართულმა სასამართლომ. ჩვენ შეგვიძლია გავასაჩივროთ ყადაღა და მოვითხოვოთ მისი გაუქმება, თუ დავამტკიცებთ, რომ ქონება კანონიერი გზით არის შეძენილი.
სავალდებულოა თუ არა ჩვენების მიცემა?
მოწმის სტატუსით ჩვენების მიცემა სავალდებულოა, თუმცა გაქვთ უფლება არ უპასუხოთ კითხვებს, რომლებიც გამხილებთ დანაშაულში. ბრალდებულს აქვს დუმილის უფლება. ჩვენ დაგეხმარებით სწორი სტრატეგიის არჩევაში.
სამართლებრივი ურთიერთდახმარება სისხლის სამართლის საქმეებზე (Mutual Legal Assistance - MLA) არის სახელმწიფოებს შორის თანამშრომლობის ფორმა, რომელიც განსხვავდება ექსტრადიციისგან, თუმცა ხშირად პარალელურად მიმდინარეობს. ეს პროცესი გულისხმობს ერთი ქვეყნის მიერ მეორესთვის მტკიცებულებების მოპოვებაში, მოწმეთა დაკითხვაში, დოკუმენტების გადაცემასა და აქტივების მოძიებაში დახმარებას. გლობალიზაციის პირობებში, როდესაც დანაშაული ხშირად ტრანსსასაზღვრო ხასიათს ატარებს (მაგ. კიბერდანაშაული, ფულის გათეთრება, თაღლითობა), ქართველი სამართალდამცავები ხშირად იღებენ ან აგზავნიან MLA მოთხოვნებს. ამ პროცესში ჩართული ფიზიკური და იურიდიული პირებისთვის (მოწმეები, დაზარალებულები, კომპანიები) კრიტიკულად მნიშვნელოვანია იცოდნენ თავიანთი უფლებები და ვალდებულებები, რათა არ მოხდეს მათი ინტერესების შელახვა უცხოური გამოძიების ფარგლებში.
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობთ კვალიფიციურ კონსულტაციას და წარმომადგენლობას სამართლებრივი ურთიერთდახმარების პროცესში. ჩვენი იურისტები დაგეხმარებიან შემდეგ საკითხებში:
• საპროცესო უფლებების დაცვა დაკითხვისას: თუ უცხოური გამოძიების მოთხოვნით გიბარებენ დაკითხვაზე საქართველოში, ადვოკატი უზრუნველყოფს, რომ დაცული იყოს თქვენი უფლება არ მისცეთ ჩვენება საკუთარი თავის წინააღმდეგ და პროცესი წარიმართოს ქართული კანონმდებლობის შესაბამისად.
• საბანკო და კომერციული საიდუმლოების დაცვა: უცხოური მოთხოვნით კომპანიის დოკუმენტაციის ან საბანკო ინფორმაციის ამოღებისას, იურისტი აკონტროლებს პროცესის კანონიერებას და ასაჩივრებს არაპროპორციულ მოთხოვნებს.
• აქტივების დაყადაღების გასაჩივრება: თუ MLA მოთხოვნის საფუძველზე საქართველოში დაყადაღდა თქვენი ქონება ან საბანკო ანგარიშები, ადვოკატი მოამზადებს სტრატეგიას ყადაღის მოსახსნელად.
• დოკუმენტების გადაცემის მონიტორინგი: კონტროლი იმაზე, რომ გადაცემული ინფორმაცია არ გასცდეს მოთხოვნის ფარგლებს და არ მოხდეს კონფიდენციალური მონაცემების გაჟონვა.
პრაქტიკაში ეს მომსახურება ხშირად სჭირდებათ საერთაშორისო ბიზნესებს. მაგალითად, გერმანიის პროკურატურა იძიებს გადასახადებისგან თავის არიდების საქმეს და ითხოვს ინფორმაციას პარტნიორი ქართული კომპანიის ტრანზაქციების შესახებ. ქართულმა სასამართლომ უნდა დაუშვას ამ ინფორმაციის გაცემა. ამ დროს კომპანიას სჭირდება იურისტი, რომელიც სასამართლოში დაიცავს მის პოზიციას. მეორე მაგალითია, როდესაც საქართველოს მოქალაქეს იძახებენ მოწმედ აშშ-ში მიმდინარე გამოძიებისთვის ვიდეო-კონფერენციის მეშვეობით; აქ მნიშვნელოვანია იმის უზრუნველყოფა, რომ მისმა ჩვენებამ შემდგომში არ შეუქმნას მას სამართლებრივი პრობლემები.
საქართველოში ამ სფეროს არეგულირებს „საქართველოს კანონი სისხლის სამართლის სფეროში საერთაშორისო თანამშრომლობის შესახებ“ და „სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი“. გარდა ამისა, საქართველო არის მრავალი მრავალმხრივი კონვენციის წევრი (მაგ. ევროპული კონვენცია სისხლის სამართლის საქმეებზე ურთიერთდახმარების შესახებ) და აქვს გაფორმებული ორმხრივი ხელშეკრულებები აშშ-სთან, თურქეთთან და სხვა ქვეყნებთან. ეს აქტები განსაზღვრავს, რა პირობებში შეიძლება შესრულდეს უცხოური მოთხოვნა და რა შემთხვევაში შეიძლება მასზე უარის თქმა (მაგ. თუ მოთხოვნა ეწინააღმდეგება საქართველოს სუვერენიტეტს, უსაფრთხოებას ან საჯარო წესრიგს).
პროცესი ჩვეულებრივ იწყება საქართველოს გენერალურ პროკურატურაში უცხოური მოთხოვნის შემოსვლით. პროკურატურა ამოწმებს მოთხოვნის შესაბამისობას და მიმართავს სასამართლოს საგამოძიებო მოქმედების (ჩხრეკა, ამოღება, დაკითხვა) ჩატარების ნებართვისთვის. ადვოკატის ჩართულობა სასამართლო განხილვის ეტაპზე გადამწყვეტია, რათა შემოწმდეს, არის თუ არა დაცული „ორმაგი დასჯადობის“ პრინციპი და ხომ არ ილახება დაინტერესებული პირის უფლებები. უცხოური მოთხოვნის ბრმად შესრულება დაუშვებელია და ქართული კანონმდებლობა იძლევა დაცვის მექანიზმებს.
Legal.ge-ზე წარმოდგენილი იურისტები დაგეხმარებიან გაერკვიოთ საერთაშორისო თანამშრომლობის რთულ რეგულაციებში. თუ თქვენ ან თქვენი კომპანია გახდით უცხოური გამოძიების ინტერესის საგანი, ნუ დაელოდებით მოვლენების განვითარებას. დროული კონსულტაცია დაგეხმარებათ თავიდან აიცილოთ გაუთვალისწინებელი სამართლებრივი შედეგები და დაიცვათ თქვენი ინფორმაცია და აქტივები.