საერთაშორისო ხელშეკრულებებზე მოლაპარაკება არის რთული და მრავალშრიანი პროცესი, რომელიც განსაზღვრავს ქვეყნებსა და ორგანიზაციებს შორის ურთიერთობის წესებს ათწლეულების განმავლობაში. თუმცა, ეს პროცესი არ ეხება მხოლოდ დიპლომატებს. კერძო სექტორი, ბიზნეს ასოციაციები და არასამთავრობო ორგანიზაციები ხშირად არიან დაინტერესებულნი, რომ მათთვის მნიშვნელოვანი საკითხები აისახოს ახალ სავაჭრო, საგადასახადო თუ საინვესტიციო შეთანხმებებში. მოლაპარაკებების პროცესში კვალიფიციური იურიდიული მრჩევლის ჩართულობა უზრუნველყოფს, რომ ხელშეკრულების ტექსტი იყოს ზუსტი, ინტერესები — დაცული, ხოლო სამომავლო რისკები — მინიმუმამდე დაყვანილი. ეს არის კომერციული დიპლომატიისა და სამართლის კვეთა.
Legal.ge გთავაზობთ წვდომას მაღალი დონის კონსულტანტებზე, რომლებსაც აქვთ საერთაშორისო მოლაპარაკებებში მონაწილეობის გამოცდილება. მომსახურება განკუთვნილია როგორც სამთავრობო უწყებებისთვის, ისე კერძო სექტორისთვის და მოიცავს:
- სტრატეგიის შემუშავება: მოლაპარაკებების პოზიციის განსაზღვრა, „წითელი ხაზების“ დადგენა და ალტერნატიული სცენარების (BATNA) ანალიზი.
- ტექსტის პროექტირება (Drafting): ხელშეკრულების მუხლების ფორმულირება ისე, რომ ისინი იყოს ტექნიკურად გამართული და შეესაბამებოდეს საერთაშორისო სამართლის სტანდარტებს.
- ზეგავლენის შეფასება (Impact Assessment): ანალიზი, თუ რა გავლენას მოახდენს ახალი ხელშეკრულება კონკრეტულ ინდუსტრიაზე, ბიზნეს გარემოზე ან კანონმდებლობაზე.
- ლობირება და ადვოკატირება: კერძო სექტორის ინტერესების წარდგენა სამთავრობო დელეგაციებთან მოლაპარაკების პროცესში (მაგ. თავისუფალი ვაჭრობის პირობებზე).
მოლაპარაკებების კონსულტაცია აქტუალურია მრავალ სიტუაციაში. მაგალითად, საქართველოს მთავრობა იწყებს მოლაპარაკებას ახალ თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმებაზე (FTA) აზიის ქვეყანასთან. ქართულ ღვინის ექსპორტიორებს სურთ, რომ ხელშეკრულებაში გათვალისწინებული იყოს ნულოვანი ტარიფი მათ პროდუქციაზე. მათ სჭირდებათ იურისტი, რომელიც მოამზადებს არგუმენტირებულ პოზიციას მთავრობისთვის. სხვა შემთხვევაში, უცხოელი ინვესტორი შემოდის საქართველოში მსხვილი ინფრასტრუქტურული პროექტით და სურს სახელმწიფოსთან საინვესტიციო ხელშეკრულების (Investment Agreement) გაფორმება. ამ დროს კრიტიკულია ისეთი პირობების შეთანხმება, როგორიცაა სტაბილიზაციის კლაუზა და დავის გადაწყვეტის მექანიზმები.
საქართველოში საერთაშორისო ხელშეკრულებების დადების პროცესს არეგულირებს „საქართველოს კანონი საქართველოს საერთაშორისო ხელშეკრულებების შესახებ“. კანონი განსაზღვრავს მოლაპარაკების წარმოების, ხელმოწერის, რატიფიცირებისა და ძალაში შესვლის პროცედურებს. მოლაპარაკებებს ძირითადად აწარმოებს საგარეო საქმეთა სამინისტრო ან დარგობრივი უწყება, თუმცა ექსპერტული ჩართულობა გარედან სულ უფრო მოთხოვნადი ხდება. კერძო სექტორისთვის ეს არის შესაძლებლობა, გავლენა მოახდინოს თამაშის წესებზე, სანამ ისინი კანონად იქცევა.
პროცესი იწყება მოსამზადებელი სამუშაოებით: სამართლებრივი კვლევა, პრეცედენტების შესწავლა და ეკონომიკური ანალიზი. მოლაპარაკებების მიმდინარეობისას იურისტი მუდმივად ამოწმებს შემოთავაზებულ ფორმულირებებს და აფრთხილებს კლიენტს ფარული საფრთხეების შესახებ. ხელმოწერის შემდეგ კი იწყება რატიფიცირების ეტაპი, სადაც ასევე მნიშვნელოვანია სამართლებრივი მხარდაჭერა პარლამენტთან ურთიერთობაში.
Legal.ge-ზე წარმოდგენილი ექსპერტები ფლობენ არა მხოლოდ იურიდიულ ცოდნას, არამედ დიპლომატიურ უნარებს. წარმატებული მოლაპარაკება არ არის გამართლება, ეს არის მომზადება. ჩვენი სპეციალისტები დაგეხმარებიან იყოთ მომზადებული ნებისმიერი სირთულის საერთაშორისო დიალოგისთვის.