საერთაშორისო ხელშეკრულებების განმარტება
აქვს თუ არა საერთაშორისო ხელშეკრულებას უპირატესი ძალა საქართველოში?
დიახ, საქართველოს კონსტიტუციის მე-4 მუხლის თანახმად, საერთაშორისო ხელშეკრულებას აქვს უპირატესი იურიდიული ძალა შიდასახელმწიფოებრივ ნორმატიულ აქტებთან მიმართებაში (გარდა კონსტიტუციისა), თუ ის რატიფიცირებულია და ძალაშია შესული.
რაში მეხმარება ხელშეკრულების განმარტება საგადასახადო დავისას?
თუ ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების ხელშეკრულება (DTT) ითვალისწინებს უფრო შეღავათიან რეჟიმს, ვიდრე საგადასახადო კოდექსი, ჩვენი ექსპერტები მოამზადებენ დასკვნას, რომელიც დაგეხმარებათ დაამტკიცოთ ხელშეკრულების ნორმების პრიორიტეტი.
რას ნიშნავს ვენის კონვენციით განმარტება?
ეს ნიშნავს ხელშეკრულების ტექსტის წაკითხვას კეთილსინდისიერად, ტერმინების ჩვეულებრივი მნიშვნელობით, მათ კონტექსტში და ხელშეკრულების ობიექტისა და მიზნის გათვალისწინებით. ეს არის „ოქროს სტანდარტი“ საერთაშორისო სამართალში.
შესაძლებელია თუ არა საინვესტიციო ხელშეკრულების განმარტება?
რა თქმა უნდა. ჩვენ ვთავაზობთ ორმხრივი საინვესტიციო ხელშეკრულებების (BITs) დებულებების ანალიზს, როგორიცაა „სამართლიანი მოპყრობა“ ან „ექსპროპრიაცია“, რაც კრიტიკულია საინვესტიციო არბიტრაჟისთვის.
საერთაშორისო ხელშეკრულებები წარმოადგენს თანამედროვე სამართლებრივი სისტემის განუყოფელ ნაწილს, რომელიც ხშირად უპირატესი ძალით სარგებლობს შიდასახელმწიფოებრივ კანონმდებლობასთან მიმართებაში. ხელშეკრულებების განმარტება (Treaty Interpretation) არის რთული იურიდიული პროცესი, რომელიც მოითხოვს „ვენის კონვენციის სახელშეკრულებო სამართლის შესახებ“ პრინციპების ღრმა ცოდნას. ბიზნესისთვის და კერძო პირებისთვის ეს სერვისი კრიტიკულია, როდესაც საქმე ეხება ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების ხელშეკრულებებს, საინვესტიციო შეთანხმებებს (BITs) ან ექსტრადიციის ხელშეკრულებებს. ხშირად, ხელშეკრულების ერთი მუხლის ან ტერმინის სწორ განმარტებაზეა დამოკიდებული მრავალმილიონიანი დავის ბედი ან პირის თავისუფლება.
Legal.ge გთავაზობთ წვდომას საერთაშორისო საჯარო სამართლის ექსპერტებზე, რომლებიც უზრუნველყოფენ ხელშეკრულებების ავტორიტეტულ განმარტებას. მომსახურება მოიცავს:
• სამართლებრივი დასკვნის (Legal Opinion) მომზადება: საერთაშორისო ხელშეკრულების კონკრეტული დებულების განმარტება ვენის კონვენციის 31-33 მუხლების მიხედვით (კეთილსინდისიერება, კონტექსტი, ობიექტი და მიზანი).
• კოლიზიის გადაწყვეტა: ანალიზი იმ შემთხვევებისთვის, როდესაც საერთაშორისო ხელშეკრულება ეწინააღმდეგება საქართველოს შიდა კანონმდებლობას ან სხვა საერთაშორისო შეთანხმებას.
• საგადასახადო ხელშეკრულებების ინტერპრეტაცია: ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების ხელშეკრულებების (DTT) გამოყენება კონკრეტულ ტრანზაქციებთან მიმართებაში (მაგ. „მუდმივი დაწესებულების“ განმარტება).
• საინვესტიციო დაცვის სტანდარტების ანალიზი: ორმხრივი საინვესტიციო ხელშეკრულებების (BITs) ისეთი ცნებების განმარტება, როგორიცაა „სამართლიანი და თანასწორი მოპყრობა“ (FET) და „ექსპროპრიაცია“.
ხელშეკრულების განმარტების საჭიროება დგება მრავალ სცენარში. მაგალითად, უცხოელი ინვესტორი თვლის, რომ საქართველოს საგადასახადო ორგანომ არასწორად დააბეგვრა მისი დივიდენდები, რაც ეწინააღმდეგება საქართველოსა და მის ქვეყანას შორის არსებულ შეთანხმებას. ამ შემთხვევაში, საჭიროა დადასტურდეს, რომ საერთაშორისო ხელშეკრულებას აქვს უპირატესი იურიდიული ძალა საგადასახადო კოდექსთან შედარებით. მეორე მაგალითია ექსტრადიციის საქმე, სადაც ადვოკატმა უნდა განმარტოს „პოლიტიკური დანაშაულის“ ცნება კონკრეტული ორმხრივი ხელშეკრულების მიხედვით, რათა დაიცვას კლიენტი გადაცემისგან. ასევე, საერთაშორისო ვაჭრობაში ჩართულ კომპანიებს სჭირდებათ თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმებების (DCFTA, FTA) წესების ზუსტი განმარტება წარმოშობის სერტიფიკატებთან დაკავშირებით.
საქართველოში ამ სფეროს არეგულირებს საქართველოს კონსტიტუცია (მე-4 მუხლი), რომელიც აღიარებს საერთაშორისო ხელშეკრულებების უპირატესობას შიდა კანონმდებლობასთან (თუ ისინი არ ეწინააღმდეგებიან კონსტიტუციას), და „საქართველოს კანონი საქართველოს საერთაშორისო ხელშეკრულებების შესახებ“. სასამართლო პრაქტიკაში ხშირად გამოიყენება „ვენის 1969 წლის კონვენცია სახელშეკრულებო სამართლის შესახებ“, რომლის მონაწილეც საქართველოა. ეს კონვენცია ადგენს ინტერპრეტაციის ოქროს წესებს, რომლებსაც ქართული სასამართლოები და ადმინისტრაციული ორგანოები უნდა დაეყრდნონ.
პროცესი მოითხოვს ღრმა აკადემიურ და პრაქტიკულ კვლევას. იურისტი იკვლევს არა მხოლოდ ხელშეკრულების ტექსტს, არამედ მოსამზადებელ მასალებს (Travaux Préparatoires), მხარეთა შემდგომ პრაქტიკას და საერთაშორისო სასამართლოების პრეცედენტებს. შედეგი არის დასაბუთებული სამართლებრივი პოზიცია, რომელიც შეიძლება გამოყენებულ იქნას სასამართლოში, არბიტრაჟში ან სახელმწიფო უწყებებთან მოლაპარაკებისას.
Legal.ge გაძლევთ საშუალებას იპოვოთ იურისტები, რომლებიც ფლობენ საერთაშორისო სამართლის ენას და მეთოდოლოგიას. სწორი ინტერპრეტაცია არის გასაღები თქვენი უფლებების ეფექტური დაცვისთვის გლობალურ სამართლებრივ სივრცეში.