დაცვა სამხედრო სასამართლოში (ტრიბუნალში)
არსებობს თუ არა საქართველოში სამხედრო სასამართლო?
არა, სპეციალიზებული სამხედრო სასამართლოები გაუქმებულია. სამხედრო პირების საქმეებს განიხილავენ საერთო სასამართლოების სისხლის სამართლის კოლეგიები.
რა განსხვავებაა დეზერტირობასა და ნაწილის დატოვებას შორის?
დეზერტირობა გულისხმობს სამსახურის სამუდამოდ მიტოვების მიზანს, ხოლო ნაწილის დატოვება დროებითია. დეზერტირობა უფრო მძიმე დანაშაულია და მკაცრად ისჯება.
შესაძლებელია თუ არა საპროცესო შეთანხმება?
დიახ, სამხედრო დანაშაულებზეც ვრცელდება საპროცესო შეთანხმების პრაქტიკა, რაც საშუალებას იძლევა შემცირდეს სასჯელი ან შეიცვალოს პირობითით.
დამიცავს თუ არა სახაზინო ადვოკატი?
დიახ, თუ ვერ ქირაობთ კერძო ადვოკატს, სახელმწიფო დაგინიშნავთ. თუმცა, სამხედრო საქმეების სპეციფიკიდან გამომდინარე, რეკომენდებულია გამოცდილი კერძო სპეციალისტის აყვანა.
დაცვა სამხედრო სასამართლოში (ტრიბუნალში) არის სპეციალიზებული იურიდიული მომსახურება სამხედრო მოსამსახურეებისთვის, რომლებიც ბრალდებულნი არიან სამხედრო დანაშაულებში. საქართველოში არ არსებობს ცალკეული სამხედრო სასამართლოები (ისინი გაუქმდა 2005 წელს), ამიტომ სამხედრო პირების საქმეებს განიხილავენ საერთო სასამართლოები, თუმცა სამხედრო სპეციფიკის გათვალისწინებით. ბრალდებები შეიძლება ეხებოდეს ისეთ დანაშაულებს, როგორიცაა დეზერტირობა, სამხედრო ნაწილის თვითნებური დატოვება, უფროსის ბრძანების შეუსრულებლობა, სამსახურებრივი გულგრილობა ან იარაღის მოპყრობის წესების დარღვევა. სამხედრო დისციპლინა და წესდება ქმნის უნიკალურ სამართლებრივ გარემოს, სადაც სამოქალაქო ადვოკატის ცოდნა ხშირად არასაკმარისია. Legal.ge გთავაზობთ ადვოკატებს, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება სამხედრო სისხლის სამართალში და იცნობენ სამხედრო სტრუქტურის შიდა რეგულაციებს.
ჩვენი სერვისი ფარავს სისხლის სამართლის დაცვას სამხედრო პირებისთვის:
• სამხედრო დანაშაულების ანალიზი: ბრალდების კვალიფიკაციის შემოწმება სსკ-ის სამხედრო დანაშაულთა თავის მიხედვით.
• დაცვა გამოძიების ეტაპზე: სამხედრო პოლიციის ან პროკურატურის მიერ დაკითხვისას კლიენტის უფლებების დაცვა.
• სასამართლო წარმომადგენლობა: დაცვა პირველი ინსტანციის, სააპელაციო და საკასაციო სასამართლოებში.
• აღკვეთის ღონისძიება: შუამდგომლობა პატიმრობის ნაცვლად თავდებობის ან გირაოს გამოყენებაზე.
• საპროცესო შეთანხმება: მოლაპარაკება პროკურატურასთან სასჯელის შემსუბუქების ან ბრალის შემცირების მიზნით.
• სამხედრო ექსპერტიზა: ალტერნატიული ექსპერტიზის ჩატარება (მაგ. ბალისტიკური, ფსიქიატრიული).
სამხედრო პირებს ხშირად ედავებიან:
• დეზერტირობა: სამსახურის მიტოვება სამუდამოდ თავის არიდების მიზნით.
• ნაწილის დატოვება: დროებითი თვითნებური წასვლა ნებართვის გარეშე.
• ურთიერთდაუქვემდებარებლობის წესების დარღვევა: ე.წ. „დედავშინა“, ძალადობა თანამებრძოლებს შორის.
• ქონების დაზიანება: სამხედრო ტექნიკის ან იარაღის გაფუჭება გაუფრთხილებლობით.
სამხედრო დანაშაულები რეგულირდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 356-403 მუხლებით. საპროცესო საკითხებს არეგულირებს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი. გამოძიებას აწარმოებს თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო პოლიცია ან პროკურატურა. მნიშვნელოვანია სამხედრო წესდებები, რომლებიც განსაზღვრავენ ქცევის ნორმებს.
პროცესი იწყება ბრალდების წარდგენით. ადვოკატი ეცნობა საქმის მასალებს. აუცილებელია დადგინდეს, იყო თუ არა სამხედრო მოსამსახურე შესაბამის ფსიქო-ემოციურ მდგომარეობაში ან ხომ არ მოქმედებდა იძულებით. დაცვის სტრატეგია ხშირად ეფუძნება შემამსუბუქებელი გარემოებების (მაგ. მძიმე ოჯახური მდგომარეობა, არაადამიანური მოპყრობა მეთაურის მხრიდან) წარმოჩენას.
სამხედრო დანაშაული სპეციფიკურია და მოითხოვს სისტემის ცოდნას. არასწორმა დაცვამ შეიძლება გამოიწვიოს არა მხოლოდ თავისუფლების აღკვეთა, არამედ სამხედრო კარიერის დასრულება და ჩინის ჩამორთმევა. Legal.ge გაკავშირებთ ადვოკატებთან, რომლებიც იბრძოლებენ თქვენი ღირსებისა და თავისუფლებისთვის.