სამხედრო დავები და გასაჩივრება
რა ვადა მაქვს დათხოვნის გასასაჩივრებლად?
ბრძანების ჩაბარებიდან გაქვთ 1 თვე ადმინისტრაციული საჩივრის წარსადგენად. თუ ეს ვადა გაუშვით, სასამართლო საქმეს აღარ განიხილავს, გარდა განსაკუთრებული საპატიო მიზეზებისა.
შემიძლია თუ არა ჯარიმის შემცირება?
დიახ, სასამართლო პრაქტიკა იცნობს შემთხვევებს, როდესაც კონტრაქტის დარღვევისთვის დაკისრებული პირგასამტეხლო შემცირდა არაპროპორციულობის ან მძიმე ოჯახური მდგომარეობის გამო.
ვინ იხდის ადვოკატის ხარჯებს?
თუ დავას მოიგებთ, სასამართლოს შეუძლია მოპასუხე მხარეს (თავდაცვის სამინისტროს) დააკისროს თქვენი ადვოკატის ხარჯების ანაზღაურება გონივრულ ფარგლებში.
აჩერებს თუ არა გასაჩივრება ბრძანების მოქმედებას?
ადმინისტრაციული აქტის გასაჩივრება ავტომატურად არ აჩერებს მის მოქმედებას, თუმცა შესაძლებელია სასამართლოსგან მოითხოვოთ აქტის მოქმედების შეჩერება დავის დასრულებამდე.
სამხედრო დავები და გასაჩივრება არის სპეციალიზებული იურიდიული მომსახურება, რომელიც იცავს სამხედრო მოსამსახურეებისა და რეზერვისტების უფლებებს საქართველოს თავდაცვის ძალებთან დავაში. სამხედრო სისტემა ხასიათდება მკაცრი იერარქიითა და სპეციფიკური რეგულაციებით, სადაც ადმინისტრაციული გადაწყვეტილებების (ბრძანებების) გასაჩივრება მოითხოვს არა მხოლოდ იურიდიულ ცოდნას, არამედ სამხედრო წესდებების ღრმა გააზრებას. ხშირად, სამხედრო პირები აწყდებიან უსამართლო დისციპლინურ სასჯელებს, წოდების უკანონო ჩამორთმევას, კონტრაქტის ცალმხრივად შეწყვეტას ან კუთვნილი სოციალური გარანტიების (ბინის ქირა, სამივლინეო თანხები) მიუღებლობას. Legal.ge გთავაზობთ გამოცდილ ადმინისტრაციულ იურისტებს, რომლებიც სპეციალიზდებიან თავდაცვის სფეროს დავებზე და დაგეხმარებიან თქვენი უფლებების აღდგენაში როგორც ადმინისტრაციული წესით (ზემდგომ ორგანოში), ისე სასამართლო გზით.
ჩვენი სერვისი ფარავს სამხედრო დავების სრულ სპექტრს:
• ადმინისტრაციული საჩივრის მომზადება: თავდაცვის სამინისტროს ან გენერალური შტაბის გადაწყვეტილებების (მაგ. დათხოვნის ბრძანება) გასაჩივრება ზემდგომ ინსტანციაში.
• სასამართლო წარმომადგენლობა: სარჩელის მომზადება და დაცვა ადმინისტრაციულ საქმეთა სასამართლოში სამსახურში აღდგენის ან განაცდურის ანაზღაურების მოთხოვნით.
• დისციპლინური წარმოება: სამხედრო მოსამსახურის ინტერესების დაცვა დისციპლინური გადაცდომის განხილვის პროცესში.
• სოციალური დავები: კომპენსაციების, დანამატების და სანივთე ქონების მიუღებლობასთან დაკავშირებული დავები.
• სამედიცინო კომისიის დასკვნის გასაჩივრება: ჯანმრთელობის მდგომარეობის გამო სამსახურიდან დათხოვნის ან შეზღუდული ვარგისიანობის სტატუსის მინიჭების გასაჩივრება.
• კონტრაქტის პირობების დაცვა: ჯარიმების (პირგასამტეხლოს) დაკისრების კანონიერების შემოწმება და გასაჩივრება.
სამხედრო დავები ხშირად ეხება:
• უკანონო დათხოვნას: როდესაც სამხედრო მოსამსახურეს ათავისუფლებენ შტატების შემცირების ან რეორგანიზაციის საბაბით, რეალურად კი სხვა მიზეზით.
• ფინანსურ პრეტენზიებს: როდესაც სახელმწიფო აკისრებს ჯარისკაცს კონტრაქტის დარღვევისთვის ათეულობით ათასი ლარის გადახდას.
• ტრავმებს: როდესაც სამსახურებრივი მოვალეობის დროს მიღებულ დაზიანებას არ აღიარებენ „სამსახურთან დაკავშირებულად“ და უარს ამბობენ მკურნალობის დაფარვაზე.
დავების განხილვა ეფუძნება საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსს (ადმინისტრაციული საჩივარი) და ადმინისტრაციული საპროცესო კოდექსს (სასამართლო დავა). მატერიალური სამართლის წყაროებია „თავდაცვის შესახებ“ კანონი, „სამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებ“ კანონი და სამხედრო დისციპლინური წესდება. გადაწყვეტილების გასაჩივრების ვადები მკაცრად განსაზღვრულია (ჩვეულებრივ 1 თვე), და მათი გაშვება ხშირად იწვევს უფლების დაკარგვას.
პროცესი იწყება ინდივიდუალური ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტის (ბრძანების) ჩაბარებით. იურისტი აანალიზებს აქტის კანონიერებას. პირველ ეტაპზე მზადდება ადმინისტრაციული საჩივარი თავდაცვის სამინისტროში. თუ საჩივარი არ დაკმაყოფილდა, დავა ინაცვლებს სასამართლოში. სასამართლო პროცესი მოიცავს მტკიცებულებების გამოკვლევას, მოწმეების (მათ შორის მეთაურების) დაკითხვას და დასკვნით სიტყვას.
თავდაცვის სამინისტროსთან დავა მოითხოვს გამბედაობას და კვალიფიკაციას. Legal.ge გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებსაც აქვთ პრაქტიკული გამოცდილება სამხედრო ადმინისტრაციულ დავებში და იციან, როგორ დაიცვან ფორმიანი მოქალაქეების უფლებები სახელმწიფო მანქანის წინაშე.