გაწვევის გადავადება და გათავისუფლება
შეუძლია თუ არა სტუდენტს ისარგებლოს გადავადებით?
დიახ, ავტორიზებული უმაღლესი სასწავლებლის სტუდენტებს აქვთ გადავადების უფლება, თუმცა ახალი კოდექსით არსებობს ასაკობრივი ზღვარი და გადავადების გამოყენების ლიმიტები.
რა ღირს გაწვევის ოფიციალური გადავადება?
მოსაკრებლის სანაცვლოდ გადავადების პირობები და ტარიფები შეიცვალა ახალი თავდაცვის კოდექსით. ამჟამად ეს უფლება შეზღუდულია და ყველა კატეგორიაზე არ ვრცელდება. ზუსტი ინფორმაციისთვის საჭიროა იურისტთან კონსულტაცია.
ათავისუფლებს თუ არა ბრტყელტერფიანობა სამსახურისგან?
დამოკიდებულია ხარისხზე. მსუბუქი ფორმები არ არის გათავისუფლების საფუძველი. საჭიროა დეტალური გამოკვლევა და შედარება "დაავადებათა ნუსხასთან".
რამდენი შვილი უნდა ჰყავდეს პირს გათავისუფლებისთვის?
კანონის მიხედვით, 3 და მეტი შვილის მამები თავისუფლდებიან სამხედრო სავალდებულო სამსახურისგან.
სამხედრო სამსახურისგან გათავისუფლება და გაწვევის გადავადება
საქართველოს კანონმდებლობა, კერძოდ ახალი "თავდაცვის კოდექსი", ითვალისწინებს კონკრეტულ საფუძვლებს, რომელთა არსებობის შემთხვევაში მოქალაქე შეიძლება გათავისუფლდეს სამხედრო სავალდებულო სამსახურისგან ან გადაუვადდეს გაწვევა. ეს არის სამართლებრივი მექანიზმები, რომლებიც იცავს მოქალაქეებს, როდესაც მათ აქვთ ობიექტური და პატივსადები მიზეზები (ჯანმრთელობა, ოჯახური მდგომარეობა, სწავლა). თუმცა, კანონმდებლობის ბოლო ცვლილებებმა (2023 წლიდან) მნიშვნელოვნად გაამკაცრა და შეცვალა გადავადების წესები. მაგალითად, შეიზღუდა სტუდენტური გადავადების მექანიზმი და გაუქმდა ე.წ. "სასულიერო პირის" ცნობით ავტომატური გათავისუფლება. ამ რთულ და ცვალებად გარემოში, კრიტიკულად მნიშვნელოვანია ზუსტი ინფორმაციის ცოდნა, რათა მოქალაქემ კანონიერად გამოიყენოს მისთვის მინიჭებული უფლება.
სპეციალისტების დახმარება მოიცავს თქვენი ინდივიდუალური სიტუაციის ანალიზს და კანონიერი საფუძვლების იდენტიფიცირებას. მომსახურება ფარავს შემდეგ ასპექტებს:
• ჯანმრთელობის მდგომარეობის გამო გათავისუფლება/გადავადება: სამედიცინო დოკუმენტაციის მომზადება და კომისიაზე წარდგენა იმის დასამტკიცებლად, რომ პირი "უვარგისია" ან "შეზღუდულად ვარგისია" სამსახურისთვის.
• ოჯახური პირობები: იურიდიული მხარდაჭერა იმ პირებისთვის, რომლებიც არიან დედისერთები, ჰყავთ შშმ ოჯახის წევრები, მრავალშვილიანი მამები (3 ან მეტი შვილი) ან მარჩენალდაკარგულები.
• სტუდენტური გადავადება: ახალი რეგულაციების გათვალისწინებით, კონსულტაცია სწავლის საფუძველზე გადავადების გამოყენების უფლებასა და შეზღუდვებზე (ასაკი, გადავადების რაოდენობა).
• მოსაკრებლით გადავადება: ინფორმაციის მიწოდება და პროცედურული დახმარება გაწვევის ოფიციალური გადავადებისთვის კანონით დადგენილი მოსაკრებლის გადახდის გზით (სადაც ეს დაშვებულია).
• ალტერნატიული შრომითი სამსახური: სამართლებრივი დახმარება იმ პირებისთვის, რომლებიც ითხოვენ სამხედრო სამსახურის ჩანაცვლებას ალტერნატიული შრომით, რაც ასევე წარმოადგენს გაწვევის სპეციფიკურ ფორმას.
პრაქტიკული პრობლემები ხშირად წარმოიშობა დოკუმენტაციის არასრულყოფილების გამო. მაგალითად, პირს ჰყავს 3 შვილი, რაც გათავისუფლების საფუძველია, მაგრამ ვერ წარადგენს სათანადო დაბადების მოწმობებს დროულად. ან პირს აქვს ჯანმრთელობის პრობლემა, რომელიც შედის "დაავადებათა ნუსხაში", მაგრამ კომისიის ექიმები მას სხვაგვარად აფასებენ. განსაკუთრებით აქტუალურია სტუდენტების საკითხი: ბევრმა არ იცის, რომ აკადემიური შვებულების დროს სტუდენტის სტატუსი შესაძლოა არ იყოს საკმარისი გადავადებისთვის, ან რომ გადავადება გარკვეულ ასაკამდეა ლიმიტირებული. იურისტი უზრუნველყოფს, რომ ყველა მტკიცებულება იყოს შეგროვებული და წარდგენილი იურიდიულად გამართული ფორმით.
ამ სფეროს მთავარი მარეგულირებელი დოკუმენტია "საქართველოს თავდაცვის კოდექსი". ის დეტალურად ჩამოთვლის გათავისუფლების (მაგ. ნასამართლობა მძიმე დანაშაულისთვის, ჯანმრთელობის მდგომარეობა) და გადავადების (მაგ. სწავლა, დროებითი ჯანმრთელობის პრობლემა, გამოძიების მიმდინარეობა) საფუძვლებს. ასევე მოქმედებს მთავრობის დადგენილებები დაავადებათა ნუსხის შესახებ, რომელიც განსაზღვრავს ვარგისიანობის ხარისხს. მნიშვნელოვანია გვახსოვდეს, რომ გათავისუფლება არის მუდმივი (ან ხანგრძლივი), ხოლო გადავადება — დროებითი ღონისძიება.
იურისტთან მუშაობა იწყება საფუძვლის მოძიებით. თუ საფუძველი სამედიცინოა, იურისტი გირჩევთ, რა ტიპის კვლევები ჩაიტაროთ. თუ საფუძველი სოციალურია (ოჯახი), დაგეხმარებათ სამოქალაქო რეესტრიდან ცნობების გამოთხოვაში. ამის შემდეგ, იურისტი ამზადებს განცხადებას გამწვევი კომისიის სახელზე. უარის შემთხვევაში კი ხდება გადაწყვეტილების გასაჩივრება. პროფესიონალის ჩართულობა ამცირებს რისკს, რომ კანონიერი საფუძვლის მქონე პირი შეცდომით გაიწვიონ.
Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებიც მუდმივად ეცნობიან თავდაცვის კანონმდებლობის ცვლილებებს. გაწვევის გადავადება ან გათავისუფლება არის თქვენი კანონიერი უფლება, თუ აკმაყოფილებთ კრიტერიუმებს. ნუ გარისკავთ თქვენი მომავლით არასწორი ინფორმაციის გამო — მიიღეთ კომპეტენტური რჩევა და დაიცავით თქვენი უფლებები ჩვენი სპეციალისტების დახმარებით.