საექსპორტო შესაბამისობის პროგრამები (Internal Compliance Program - ICP) არის კორპორატიული პოლიტიკისა და პროცედურების ერთობლიობა, რომელიც უზრუნველყოფს კომპანიის საქმიანობის შესაბამისობას ექსპორტის კონტროლის კანონმდებლობასთან. საქართველოში, საერთაშორისო ვაჭრობაში ჩართული კომპანიებისთვის, ICP-ის დანერგვა ხდება კრიტიკულად მნიშვნელოვანი, განსაკუთრებით სამხედრო ან ორმაგი დანიშნულების პროდუქციით ვაჭრობისას. ეფექტური შესაბამისობის პროგრამა იცავს კომპანიას უნებლიე დარღვევებისგან, სანქციებისგან და რეპუტაციული ზიანისგან. სახელმწიფო უწყებები (თავდაცვის სამინისტრო, შემოსავლების სამსახური) ICP-ის არსებობას განიხილავენ როგორც კომპანიის სანდოობის ინდიკატორს, რაც ამარტივებს ნებართვების მიღებას. Legal.ge გთავაზობთ სრულ სერვისს თქვენს კომპანიაში საექსპორტო კონტროლის შიდა სისტემის შესაქმნელად და დასანერგად.
ჩვენი სერვისი ფარავს ICP-ის შემუშავებისა და იმპლემენტაციის ყველა ეტაპს:
- რისკების შეფასება: კომპანიის საექსპორტო ოპერაციების აუდიტი და პოტენციური რისკების იდენტიფიცირება (პროდუქცია, პარტნიორები, მარშრუტები).
- პოლიტიკის დოკუმენტის შექმნა: საექსპორტო შესაბამისობის სახელმძღვანელოს (Manual) დაწერა, სადაც გაწერილია გადაწყვეტილების მიღების პროცედურები.
- თანამშრომლების ტრენინგი: პერსონალის სწავლება ექსპორტის კონტროლის წესებზე, „წითელი დროშების“ (Red Flags) ამოცნობასა და საეჭვო გარიგებების დაბლოკვაზე.
- სკრინინგის სისტემა: პარტნიორების ავტომატური ან მექანიკური შემოწმების პროცედურის დანერგვა სანქციების სიებთან მიმართებით.
- აუდიტი და მონიტორინგი: შიდა აუდიტის მექანიზმების შექმნა სისტემის ეფექტურობის შესამოწმებლად.
- ჩანაწერების წარმოება: საექსპორტო დოკუმენტაციის არქივირებისა და შენახვის წესების განსაზღვრა კანონმდებლობის შესაბამისად.
ICP ესაჭიროებათ:
- მსხვილ ექსპორტიორებს: რომლებსაც აქვთ დიდი ბრუნვა და რთული მიწოდების ჯაჭვი.
- ტექნოლოგიურ კომპანიებს: რომელთა პროდუქცია (სოფტი, ელექტრონიკა) ადვილად შეიძლება იყოს გამოყენებული სამხედრო მიზნებისთვის.
- გენერალური ნებართვის მაძიებლებს: კომპანიებს, რომლებსაც სურთ მიიღონ გენერალური ნებართვა (რაც ამარტივებს პროცედურებს), კანონით მოეთხოვებათ ICP-ის არსებობა.
- ლოგისტიკურ ცენტრებს: ტრანზიტული ტვირთების ნაკადის გასაკონტროლებლად.
„სამხედრო და ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის კონტროლის შესახებ“ კანონი პირდაპირ ახალისებს და რიგ შემთხვევებში (გენერალური ნებართვისას) სავალდებულოს ხდის შიდა შესაბამისობის პროგრამის არსებობას. ეს მიდგომა ეფუძნება ვასენაარის შეთანხმების და ევროკავშირის საუკეთესო პრაქტიკას. პროგრამის არსებობა ადასტურებს, რომ კომპანია იცავს საერთაშორისო უსაფრთხოების ნორმებს.
პროცესი იწყება მენეჯმენტის ვალდებულების განცხადებით (Management Commitment). იურისტი შეისწავლის ბიზნეს პროცესებს და წერს ინსტრუქციას. ინიშნება შესაბამისობის ოფიცერი. ტარდება ტრენინგები. სისტემის დანერგვის შემდეგ ხდება საცდელი პერიოდი და ხარვეზების კორექტირება. სრულყოფილი ICP წარედგინება მარეგულირებელს სანდოობის ასამაღლებლად.
ICP არ არის უბრალოდ ქაღალდი; ეს არის ბიზნესის დაცვის ფარი. Legal.ge-ს სპეციალისტები დაგეხმარებიან შექმნათ ისეთი სისტემა, რომელიც არ შეაფერხებს თქვენს კომერციულ საქმიანობას, მაგრამ საიმედოდ დაგიცავთ კანონდარღვევისგან. ჩვენი გამოცდილება უზრუნველყოფს, რომ თქვენი პროგრამა შეესაბამებოდეს საერთაშორისო სტანდარტებს.