სამხედრო დანიშნულების პროდუქციის ექსპორტის ნებართვა
რა არის End-User Certificate?
ეს არის ოფიციალური დოკუმენტი, რომელსაც გასცემს მყიდველი ქვეყნის მთავრობა და ადასტურებს, რომ შეძენილი იარაღი გამოყენებული იქნება მხოლოდ მითითებული მიზნით და არ გადაეცემა მესამე მხარეს.
სჭირდება თუ არა ნებართვა სანადირო თოფის ექსპორტს?
დიახ, სამოქალაქო იარაღის (მათ შორის სანადირო თოფის) ექსპორტს სჭირდება ნებართვა შინაგან საქმეთა სამინისტროსგან, განსხვავებით სამხედრო იარაღისგან, რომელსაც თავდაცვა არეგულირებს.
რამდენ ხანს გრძელდება ნებართვის გაცემა?
კანონით განსაზღვრული ვადაა 20 სამუშაო დღე, თუმცა რთული შემთხვევების დროს ეს ვადა შეიძლება გაგრძელდეს დამატებითი მოკვლევის მიზნით.
რა ხდება უკანონო ექსპორტის შემთხვევაში?
უკანონო ექსპორტი ისჯება თავისუფლების აღკვეთით, ხოლო კომპანიას ეკისრება უმძიმესი ფინანსური სანქციები და ლიკვიდაციის საფრთხე.
სამხედრო დანიშნულების პროდუქციის ექსპორტის ნებართვა არის ერთ-ერთი ყველაზე მკაცრად რეგულირებადი დოკუმენტი საქართველოში. ნებისმიერი კომპანია, რომელსაც სურს გაიტანოს იარაღი, საბრძოლო მასალა, სამხედრო ტექნიკა ან მასთან დაკავშირებული ტექნოლოგიები ქვეყნის ფარგლებს გარეთ, ვალდებულია მოიპოვოს სპეციალური ნებართვა თავდაცვის სამინისტროსგან. ეს პროცესი მიზნად ისახავს ეროვნული უსაფრთხოების დაცვას და საერთაშორისო ვალდებულებების (ემბარგოები, სანქციები) შესრულებას. ექსპორტის კონტროლი ეხება არა მხოლოდ ფიზიკურ პროდუქციას, არამედ ტექნიკურ დოკუმენტაციას და „ნოუ-ჰაუს“. ნებართვის გარეშე ექსპორტი ან ტრანზიტი არის მძიმე სისხლის სამართლის დანაშაული. Legal.ge გთავაზობთ ექსპერტულ იურიდიულ მხარდაჭერას ექსპორტიორებისთვის, რათა მათ გაიარონ ლიცენზირების რთული ბიუროკრატიული პროცესი და თავიდან აიცილონ სამართლებრივი პრობლემები.
ჩვენი სერვისი ფარავს საექსპორტო კონტროლის ყველა ეტაპს:
• პროდუქციის კლასიფიკაცია: იდენტიფიცირება, მიეკუთვნება თუ არა საქონელი სამხედრო დანიშნულების პროდუქციას საკონტროლო სიების მიხედვით.
• სანებართვო დოკუმენტაცია: განაცხადის მომზადება თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო-ტექნიკურ საკითხთა მუდმივმოქმედი კომისიისთვის.
• საბოლოო მომხმარებლის სერტიფიკატი (End-User Certificate): მყიდველი ქვეყნისგან მიღებული EUC-ის ნამდვილობის შემოწმება და ლეგალიზაცია.
• სანქციების სკრინინგი: მიმღები ქვეყნის ან კომპანიის შემოწმება საერთაშორისო სანქციების სიებში (გაერო, ევროკავშირი, აშშ).
• ტრანზიტის ნებართვა: იურიდიული დახმარება საქართველოს ტერიტორიაზე სამხედრო ტვირთის ტრანზიტის ნებართვის მისაღებად.
• საბაჟო პროცედურები: კონსულტაცია საბაჟო დეკლარირების წესებზე სპეციალური ტვირთებისთვის.
მომსახურება ესაჭიროებათ:
• იარაღის მწარმოებლებს: ადგილობრივი ქარხნები, რომლებიც ექსპორტზე უშვებენ პროდუქციას.
• რე-ექსპორტიორებს: კომპანიები, რომლებიც ყიდულობენ სამხედრო ტექნიკას ერთ ქვეყანაში და ყიდიან მეორეში საქართველოს გავლით.
• ლოგისტიკურ კომპანიებს: გადამზიდავები, რომლებიც ემსახურებიან სპეციალური დანიშნულების ტვირთებს.
• ტექნოლოგიურ სტარტაპებს: დრონების ან სამხედრო პროგრამული უზრუნველყოფის დეველოპერები.
სფეროს მთავარი მარეგულირებელია „სამხედრო და ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის კონტროლის შესახებ“ საქართველოს კანონი და „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ კანონი. ნებართვას გასცემს საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო სპეციალური კომისიის რეკომენდაციით. საბაჟო პროცედურებს არეგულირებს საქართველოს საბაჟო კოდექსი. უკანონო ექსპორტი ისჯება სისხლის სამართლის კოდექსით.
პროცესი იწყება კონტრაქტის გაფორმებით უცხოელ მყიდველთან. შემდეგ მყიდველი აწვდის End-User Certificate-ს. ქართველი ექსპორტიორი მიმართავს თავდაცვის სამინისტროს. კომისია ამოწმებს გარიგების კანონიერებას და უსაფრთხოების რისკებს. დადებითი გადაწყვეტილების შემთხვევაში გაიცემა ექსპორტის ნებართვა. ამის შემდეგ ხდება ტვირთის საბაჟო გაფორმება და გატანა.
სამხედრო ექსპორტი არის "დანის პირზე სიარული". ერთი არასწორი ნაბიჯი (მაგ. სანქცირებულ ქვეყანაში გაყიდვა) იწვევს კატასტროფულ შედეგებს. Legal.ge გაკავშირებთ ექსპერტებთან, რომლებიც უზრუნველყოფენ თქვენი ტრანზაქციის სრულ შესაბამისობას როგორც ქართულ, ისე საერთაშორისო სამართალთან.