რა დოკუმენტია საჭირო ტვირთის დაზიანების დასადასტურებლად?
მთავარი დოკუმენტია კომერციული აქტი, რომელიც უნდა შედგეს ტვირთის ჩაბარების მომენტში რკინიგზის წარმომადგენლის მონაწილეობით. ამის გარეშე პრეტენზია ხშირად არ მიიღება.
რა ვადაში უნდა წარვადგინო პრეტენზია?
სარკინიგზო კოდექსის მიხედვით, პრეტენზიის წარდგენის ვადა შეზღუდულია (ჩვეულებრივ 6 თვე). ვადის გაშვება ართმევს უფლებას მოითხოვოთ ზიანის ანაზღაურება.
შემიძლია თუ არა კერძო ვაგონების გამოყენება?
დიახ, კანონმდებლობა უშვებს კერძო ვაგონების ოპერირებას, თუმცა საჭიროა სპეციალური ხელშეკრულება ინფრასტრუქტურის გამოყენებაზე.
რა არის SMGS?
ეს არის საერთაშორისო შეთანხმება, რომელიც არეგულირებს სარკინიგზო ტვირთების გადაზიდვას დსთ-ს ქვეყნებსა და მათ პარტნიორებს (მათ შორის საქართველოს) შორის.
სარკინიგზო სამართალი არეგულირებს რკინიგზის ტრანსპორტით მგზავრთა და ტვირთის გადაყვანის, ინფრასტრუქტურის გამოყენებისა და უსაფრთხოების წესებს. საქართველოში, როგორც რეგიონული სატრანზიტო დერეფნის ნაწილში, რკინიგზა სტრატეგიული მნიშვნელობის ობიექტია. ეს სფერო მოიცავს რთულ ურთიერთობებს „საქართველოს რკინიგზას“, გადამზიდავებს, ტვირთმფლობელებსა და სახელმწიფოს შორის. სამართლებრივი საკითხები ეხება ტვირთის გადაზიდვის ტარიფებს, დაზიანებული ტვირთის ანაზღაურებას, სარკინიგზო ინციდენტებს და საერთაშორისო გადაზიდვების (მაგ. ბაქო-თბილისი-ყარსი) რეგულირებას. Legal.ge გთავაზობთ იურიდიულ მომსახურებას კომპანიებისთვის, რომლებიც იყენებენ სარკინიგზო სერვისებს, რათა დაიცვან თავიანთი კომერციული ინტერესები და უზრუნველყონ ტვირთის უსაფრთხო გადაადგილება.
სარკინიგზო სამართლის სპეციალისტები გთავაზობენ:
• გადაზიდვის ხელშეკრულებები: რკინიგზასთან ან ექსპედიტორებთან გასაფორმებელი ხელშეკრულებების მომზადება და რევიზია.
• საჩივრები და დავები: ტვირთის დაგვიანების, დაკარგვის ან დაზიანების შემთხვევაში პრეტენზიების მომზადება და ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნა.
• ტარიფების რეგულირება: კონსულტაცია სარკინიგზო ტარიფების პოლიტიკაზე და შეღავათიანი პირობების მოლაპარაკება.
• ინფრასტრუქტურის გამოყენება: კერძო ვაგონების ან ჩიხების ოპერირების სამართლებრივი უზრუნველყოფა.
• საერთაშორისო გადაზიდვები: SMGS (საერთაშორისო სარკინიგზო სატვირთო მიმოსვლის შესახებ შეთანხმება) წესების დაცვა და დოკუმენტაციის წარმოება.
• ინციდენტების გამოძიება: სარკინიგზო შემთხვევების დროს ინტერესების დაცვა.
სერვისი სჭირდებათ:
• ლოგისტიკურ კომპანიებს: რომლებიც ორგანიზებას უწევენ მულტიმოდალურ გადაზიდვებს.
• იმპორტიორებს/ექსპორტიორებს: ნავთობპროდუქტების, მადნეულის ან სხვა ნაყარი ტვირთის გადამზიდავებს.
• ვაგონების მფლობელებს: კერძო პარკის მქონე კომპანიებს.
სფეროს არეგულირებს „საქართველოს სარკინიგზო კოდექსი“ და საერთაშორისო შეთანხმებები (SMGS). სს „საქართველოს რკინიგზა“ არის დომინანტი მოთამაშე, რომლის საქმიანობაც რეგულირდება ასევე კონკურენციის კანონმდებლობით. ტვირთის დაზიანებისას პასუხისმგებლობის საკითხები განისაზღვრება სამოქალაქო კოდექსითა და სპეციალური წესდებით.
ტვირთის დაზიანებისას აუცილებელია დაუყოვნებლივ კომერციული აქტის შედგენა რკინიგზის სადგურზე. იურისტი ეხმარება აქტის სწორად შედგენაში. შემდეგ იგზავნება პრეტენზია. თუ რკინიგზა უარს ამბობს ანაზღაურებაზე, დავა გადადის სასამართლოში. ხელშეკრულებების ეტაპზე იურისტი ამოწმებს პირობებს, რათა თავიდან აიცილოს ფარული გადასახადები.
რკინიგზასთან დავა რთულია სპეციფიკური რეგულაციების გამო. Legal.ge გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება სატრანსპორტო სამართალში და იციან, როგორ დაიცვან კლიენტის ინტერესები მონოპოლისტთან ურთიერთობაში.