ქონების დაზიანების პრეტენზიები ეხება სამოქალაქო დავებს, სადაც პირი ითხოვს სხვისი ბრალეული ქმედებით ან უმოქმედობით მისი უძრავი ან მოძრავი ქონებისთვის მიყენებული ზიანის ანაზღაურებას. ეს არის დელიქტური სამართლის ერთ-ერთი ყველაზე ფართო კატეგორია, რომელიც მოიცავს ყველაფერს - დაწყებული მეზობლის მიერ ბინის ჩამორეცხვით, დამთავრებული ავტოსაგზაო შემთხვევის შედეგად მანქანის განადგურებით ან მშენებლობის დროს სახლის საძირკვლის დაზიანებით. საქართველოში ზიანის ანაზღაურების პრინციპი გულისხმობს "პირვანდელი მდგომარეობის აღდგენას". თუ აღდგენა შეუძლებელია, ანაზღაურდება ქონების ღირებულება. მთავარი გამოწვევა ამ ტიპის დავებში არის არა მხოლოდ ზიანის ფაქტის, არამედ მისი ზუსტი ოდენობისა და მიზეზ-შედეგობრივი კავშირის დადასტურება. ხშირად, დაზარალებულები ვერ იღებენ სრულ კომპენსაციას მტკიცებულებების არასათანადო ფიქსაციის გამო.
რას მოიცავს ქონების დაზიანების პრეტენზიების სერვისი?
ჩვენი სერვისი უზრუნველყოფს ზიანის სრულ ანაზღაურებას:
- ფაქტის დაფიქსირება: შემთხვევის ადგილის დათვალიერება, ფოტო/ვიდეო გადაღება, შესაბამისი აქტების შედგენა (მაგ. ამხანაგობის თავმჯდომარესთან ან პოლიციასთან ერთად).
- შეფასება და ექსპერტიზა: სამხარაულის სახელობის ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს ან კერძო აუდიტორის ჩართვა ზიანის ზუსტი ფულადი ოდენობის დასადგენად.
- ზიანის მიმყენებლის იდენტიფიცირება: პასუხისმგებელი პირის დადგენა (მაგ. მეზობელი, მშენებელი კომპანია, სახელმწიფო ორგანო).
- სადაზღვევო დავა: თუ ქონება დაზღვეულია, სადაზღვევო კომპანიასთან ურთიერთობა ანაზღაურების მისაღებად.
- სასამართლო წარმოება: სარჩელის შეტანა ზიანის ანაზღაურების (მათ შორის აღდგენითი სამუშაოების ხარჯების) მოთხოვნით.
ქონების დაზიანება ხშირად ხდება შემდეგ სიტუაციებში: წყლით დაზიანება (ჩამორეცხვა): ზედა მეზობელს გაუსკდა მილი და გაგიფუჭდათ რემონტი, ავეჯი და ტექნიკა. ხანძარი: მეზობელთან გაჩენილი ხანძარი გადავიდა თქვენს ბინაზე. სამშენებლო სამუშაოები: გვერდით მიმდინარე მშენებლობამ გამოიწვია თქვენი სახლის კედლების დაბზარვა ან საძირკვლის დაჯდომა. ავტოსაგზაო შემთხვევა: ავარიის შედეგად დაზიანდა თქვენი ღობე, მაღაზიის ვიტრინა ან ავტომობილი. ვანდალიზმი: მესამე პირმა განზრახ დააზიანა თქვენი ქონება.
ზიანის ანაზღაურების ზოგადი საფუძველია საქართველოს სამოქალაქო კოდექსის 992-ე მუხლი, რომელიც ამბობს, რომ პირმა, რომელმაც მართლსაწინააღმდეგო ქმედებით ზიანი მიაყენა სხვას, უნდა აანაზღაუროს ის. მნიშვნელოვანია მუხლი 1000, რომელიც ეხება ქონების მესაკუთრის პასუხისმგებლობას. მაგალითად, თუ ბინაში მილი გასკდა, მესაკუთრე პასუხს აგებს მეზობლის წინაშე, მიუხედავად იმისა, იყო თუ არა ეს მისი უშუალო ბრალი (თუ მილი მის პასუხისმგებლობის ზონაშია). ზიანის ოდენობის განსაზღვრისას სასამართლო ეყრდნობა ექსპერტიზის დასკვნას.
პირველი ნაბიჯია დაზიანების ოფიციალური აქტის შედგენა (მაგ. საპატრულო პოლიციის, მაშველების ან ბინის ამხანაგობის მიერ). დაუყოვნებლივ უნდა ჩატარდეს ექსპერტიზა, სანამ კვალი წაიშლება ან რემონტი გაკეთდება. ამის შემდეგ ეგზავნება პრეტენზია ზიანის მიმყენებელს. თუ ის უარს ამბობს ანაზღაურებაზე, საქმე მიდის სასამართლოში. სასამართლოში შესაძლებელია მოითხოვოთ არა მხოლოდ პირდაპირი ზიანი, არამედ მიუღებელი შემოსავალიც (მაგ. თუ დაზიანებული კომერციული ფართი ვეღარ მუშაობს).
ქონების დაზიანებისას დრო გადამწყვეტია. Legal.ge გთავაზობთ ადვოკატებს, რომლებიც ოპერატიულად ჩაერთვებიან პროცესში, უზრუნველყოფენ მტკიცებულებების დამაგრებას და ექსპერტიზის ჩატარებას. ჩვენ დაგეხმარებით მიიღოთ სრული კომპენსაცია თქვენი ქონების აღსადგენად. ნუ შეაკეთებთ სხვისი მიზეზით გაფუჭებულ ქონებას საკუთარი ხარჯით — მიმართეთ Legal.ge-ს.