კოლექტიური შრომითი დავის მოგვარება პროფკავშირებთან არის დელიკატური პროცესი, რომელიც მიზნად ისახავს კონფლიქტის ესკალაციის თავიდან აცილებას და მხარეებს შორის კონსტრუქციული დიალოგის წარმართვას. განსხვავებით ინდივიდუალური დავებისგან, სადაც საქმე ეხება ერთი დასაქმებულის უფლებებს, კოლექტიური დავა მოიცავს დასაქმებულთა ჯგუფის ან მთლიანი კოლექტივის ინტერესებს (ხელფასები, სამუშაო გრაფიკი, ბონუსები). საქართველოში მსგავსი დავები ხშირად გადაიზრდება გაფიცვაში, თუ დროულად არ მოხდა იურიდიული ჩარევა და მოლაპარაკება. ამ სერვისის მთავარი მიზანია დავის მოგვარება სამართლებრივი მექანიზმებით — მედიაციით, არბიტრაჟით ან პირდაპირი მოლაპარაკებით — სანამ საქმე წარმოების შეჩერებამდე მივა.
რას მოიცავს კოლექტიური დავების მოგვარების სერვისი?
Legal.ge-ს სპეციალისტები მუშაობენ როგორც დამსაქმებლებთან, ისე პროფკავშირულ ორგანიზაციებთან, რათა უზრუნველყონ პროცესის სამართლიანობა:
- შემათანხმებელი პროცედურების მართვა: კანონით სავალდებულო პირდაპირი მოლაპარაკებების წარმართვა მხარეებს შორის დავის დაწყებიდან ნებისმიერ ეტაპზე.
- კოლექტიური ხელშეკრულების შედგენა და განხილვა: დოკუმენტის პროექტის მომზადება, რომელიც არეგულირებს მხარეთა უფლება-მოვალეობებს და აზღვევს სამომავლო რისკებს.
- წარმომადგენლობა მედიაციაში: სახელმწიფოს ან კერძო მედიატორის ჩართულობით გამართულ შეხვედრებზე ინტერესების დაცვა და კომპრომისული წინადადებების შემუშავება.
- საარბიტრაჟო განხილვა: დავის გადაწყვეტა არბიტრაჟის გზით (თუ მხარეები შეთანხმდებიან), რაც სასამართლოზე უფრო სწრაფი და კონფიდენციალური პროცესია.
- კონსულტაცია პროფკავშირულ უფლებებზე: რჩევები იმის შესახებ, თუ რა მოთხოვნებია ლეგიტიმური და სად გადის დამსაქმებლის ვალდებულებების ზღვარი.
კოლექტიური დავა შეიძლება წარმოიშვას შემდეგ შემთხვევებში:
- ახალი ცვლების შემოღება: როდესაც დამსაქმებელი ცალმხრივად ცვლის სამუშაო გრაფიკს, რაც იწვევს კოლექტივის უკმაყოფილებას.
- ბონუს სისტემის გაუქმება: დავა მატერიალური წახალისების სისტემის შეცვლაზე.
- შტატების მასობრივი შემცირება: რეორგანიზაციის დროს დასაქმებულთა ჯგუფის ინტერესების დაცვა და კომპენსაციებზე მოლაპარაკება.
- უსაფრთხოების ნორმები: დასაქმებულთა მოთხოვნა სამუშაო გარემოს გაუმჯობესების შესახებ.
კოლექტიური დავების რეგულირება გაწერილია საქართველოს შრომის კოდექსის XII თავში. კანონი ავალდებულებს მხარეებს, დავის ნებისმიერ სტადიაზე ეცადონ მორიგებას. კოლექტიური დავის დროს განსაკუთრებული როლი ენიჭება მედიაციას. შრომის კოდექსის თანახმად, მხარემ უნდა გაუგზავნოს მეორე მხარეს წერილობითი შეტყობინება დავის დაწყების შესახებ. ამის შემდეგ იწყება შემათანხმებელი პროცედურები.
გარდა ამისა, მოქმედებს კანონი "მედიაციის შესახებ", რომელიც განსაზღვრავს მედიატორის როლს და პროცესის კონფიდენციალურობას. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ კოლექტიური ხელშეკრულება (შრომის კოდექსის 41-43 მუხლები) არის უმთავრესი ინსტრუმენტი მშვიდობის შესანარჩუნებლად, რადგან მასში გაწერილი პირობების დარღვევა იწვევს სამართლებრივ პასუხისმგებლობას.
პროცესი ჩვეულებრივ მოიცავს შემდეგ ნაბიჯებს:
- დავის იდენტიფიცირება: პრობლემური საკითხების სამართლებრივი ანალიზი (არის თუ არა ეს კოლექტიური დავა).
- შეტყობინების გაცვლა: ოფიციალური წერილობითი კომუნიკაციის დაწყება.
- მოლაპარაკების მაგიდა: შეხვედრები მხარეებს შორის ადვოკატების თანხლებით.
- მედიატორის მოწვევა: თუ პირდაპირი მოლაპარაკება ვერ შედგა, მესამე ნეიტრალური პირის ჩართვა.
- შეთანხმების გაფორმება: შედეგების იურიდიულ დოკუმენტში ასახვა.
პროფკავშირებთან დავა მოითხოვს დიპლომატიას და შრომის სამართლის ღრმა ცოდნას. ემოციურმა ფონმა და არასწორმა კომუნიკაციამ შეიძლება სიტუაცია ჩიხში შეიყვანოს. Legal.ge-ს სპეციალისტები მოქმედებენ როგორც რაციონალური მედიატორები, რომლებიც გეხმარებიან იპოვოთ საერთო ენა და მიაღწიოთ შეთანხმებას, რომელიც ორივე მხარისთვის მისაღები და კანონიერი იქნება.