შრომითი ურთიერთობების რისკების შეფასება
რამდენად ხშირად უნდა ჩატარდეს HR აუდიტი?
რეკომენდებულია აუდიტის ჩატარება წელიწადში ერთხელ ან ყოველი მნიშვნელოვანი საკანონმდებლო ცვლილების შემდეგ.
ინარჩუნებს თუ არა იურისტი კონფიდენციალურობას?
დიახ, Legal.ge-ს სპეციალისტები ვალდებულნი არიან დაიცვან კონფიდენციალურობა და ხშირად აფორმებენ NDA-ს (გაუთქმელობის შეთანხმებას) აუდიტის დაწყებამდე.
რა ღირს რისკების შეფასება?
ფასი დამოკიდებულია კომპანიის ზომასა და თანამშრომლების რაოდენობაზე. მცირე კომპანიებისთვის ეს სერვისი საკმაოდ ბიუჯეტურია.
მომცემთ თუ არა გამოსწორებულ შაბლონებს?
დიახ, სერვისი ჩვეულებრივ მოიცავს არა მხოლოდ პრობლემების იდენტიფიცირებას, არამედ გამოსწორებული დოკუმენტაციის ნიმუშების გადაცემას.
შრომითი ურთიერთობების რისკების შეფასება (HR Risk Assessment) არის კომპლექსური აუდიტი, რომელიც მიზნად ისახავს კომპანიის საკადრო პოლიტიკაში არსებული სამართლებრივი ხარვეზების გამოვლენას. ხშირად ორგანიზაციები ვერ აცნობიერებენ, რომ მათი სტანდარტული პროცედურები (მაგ. კონტრაქტების შაბლონები, დროის აღრიცხვის მეთოდები ან ბონუსების გაცემის წესი) შესაძლოა ეწინააღმდეგებოდეს განახლებულ შრომის კოდექსს. ასეთი შეუსაბამობები ქმნის შრომის ინსპექციის მიერ დაჯარიმების ან თანამშრომლების მხრიდან სასამართლო დავების მაღალ რისკს.
ეს სერვისი გულისხმობს მთელი HR დოკუმენტაციის და პროცესების ღრმა დიაგნოსტიკას. ექსპერტები ამოწმებენ არა მხოლოდ ქაღალდებს, არამედ რეალურ პრაქტიკას — როგორ ხდება დაქირავება, გათავისუფლება, შვებულების მიცემა და ზეგანაკვეთურის აღრიცხვა. აუდიტის შედეგად დგება დეტალური ანგარიში „რისკების რუკით“ და კონკრეტული რეკომენდაციებით მდგომარეობის გამოსასწორებლად. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი სპეციალისტები გთავაზობენ პრევენციულ მიდგომას, რაც გაცილებით იაფია, ვიდრე შემდგომი სასამართლო დავები.
რას მოიცავს HR რისკების შეფასების სერვისი?
• დოკუმენტაციის აუდიტი: შრომითი ხელშეკრულებების, შინაგანაწესის, ბრძანებებისა და თანამდებობრივი ინსტრუქციების შემოწმება კანონთან შესაბამისობაზე.
• პროცედურული რისკების ანალიზი: დაქირავების, დაწინაურების და გათავისუფლების პროცესების შეფასება დისკრიმინაციის რისკების გამოსარიცხად.
• ანაზღაურების სისტემის შემოწმება: ხელფასების, ბონუსების და ზეგანაკვეთურის დარიცხვის სისწორის კონტროლი.
• უსაფრთხოების ნორმების აუდიტი: შრომის უსაფრთხოების დოკუმენტაციის (საფრთხეების შეფასება, ინსტრუქტაჟები) არსებობისა და ხარისხის შემოწმება.
• პერსონალური მონაცემების დაცვა: თანამშრომელთა მონაცემების დამუშავების პრაქტიკის შემოწმება GDPR-ისა და ადგილობრივი კანონის სტანდარტებით.
• რისკების ანგარიში: პრობლემების პრიორიტეტიზაცია (მაღალი, საშუალო, დაბალი რისკი) და სამოქმედო გეგმის შემუშავება.
ტიპური სცენარია კომპანიის გაყიდვა ან შერწყმა (M&A), როდესაც ინვესტორს სურს იცოდეს, რა ვალდებულებები დახვდება. მეორე სცენარია ახალი HR დირექტორის მოსვლა, რომელსაც სურს არსებული მდგომარეობის შეფასება. მესამე შემთხვევაა შრომის ინსპექციის მოსალოდნელი გეგმიური შემოწმება, რისთვისაც ორგანიზაციას სურს წინასწარ მომზადება და ხარვეზების აღმოფხვრა.
შეფასება ეფუძნება საქართველოს შრომის კოდექსს, „შრომის უსაფრთხოების შესახებ“ კანონს და შრომის ინსპექციის სტანდარტებს. კანონმდებლობა ითვალისწინებს მკაცრ სანქციებს შრომითი უფლებების დარღვევისთვის, მათ შორის ჯარიმებს 50,000 ლარამდე და საქმიანობის შეჩერებას უსაფრთხოების ნორმების დარღვევისას. რისკების შეფასება ეხმარება კომპანიას, დარჩეს ამ რეგულაციების ჩარჩოებში.
პროცესი იწყება მონაცემების შეგროვებით (Data Collection). იურისტები ეცნობიან დოკუმენტაციას და ატარებენ ინტერვიუებს HR მენეჯერებთან. შემდეგ ხდება ხარვეზების ანალიზი და რისკების კატეგორიზაცია. საბოლოო ეტაპია ანგარიშის პრეზენტაცია ხელმძღვანელობისთვის, სადაც ნათლად არის ნაჩვენები, რა უნდა გამოსწორდეს დაუყოვნებლივ და რა — გრძელვადიან პერსპექტივაში.
შიდა აუდიტს ხშირად გამორჩება ის ნიუანსები, რასაც გარე ექსპერტი ხედავს. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით გამოცდილ იურისტებს, რომლებიც ობიექტურად შეაფასებენ თქვენს HR სისტემას და დაგიზოგავთ სამომავლო ხარჯებს.