უსაფრთხოების დარღვევის დაცვა
რა ვადაში უნდა გავასაჩივრო ჯარიმა?
შრომის ინსპექციის მიერ გამოწერილი ჯარიმის გასაჩივრების ვადა არის 10 კალენდარული დღე ჩაბარების მომენტიდან. ვადის გაშვება ნიშნავს გასაჩივრების უფლების დაკარგვას.
აჩერებს თუ არა გასაჩივრება ჯარიმის გადახდას?
დიახ, სასამართლოში გასაჩივრება აჩერებს ჯარიმის გადახდის ვალდებულებას დავის საბოლოო დასრულებამდე, თუმცა არ აჩერებს მიწერილობას ხარვეზის გამოსწორებაზე.
პასუხისმგებელია თუ არა კომპანია, თუ თანამშრომელმა დაარღვია წესი?
თუ კომპანიამ დაამტკიცა, რომ ჩაატარა ინსტრუქტაჟი, გადასცა ეკიპირება და ახორციელებდა ზედამხედველობას, პასუხისმგებლობა შეიძლება მოეხსნას ან შეუმსუბუქდეს.
რა ღირს ადვოკატი ამ საქმისთვის?
ღირებულება დამოკიდებულია საქმის სირთულესა და ჯარიმის ოდენობაზე. Legal.ge-ზე შეგიძლიათ იპოვოთ სხვადასხვა საფასო კატეგორიის სპეციალისტები.
შრომის უსაფრთხოების დარღვევისგან დაცვა არის კრიტიკული მნიშვნელობის იურიდიული სერვისი, რომელიც ეხმარება კომპანიებსა და დამსაქმებლებს, დაიცვან თავი შრომის ინსპექციის მიერ დაკისრებული სანქციების, ჯარიმებისა და საქმიანობის შეჩერებისგან. საქართველოს ორგანული კანონი „შრომის უსაფრთხოების შესახებ“ დამსაქმებლებს მკაცრ ვალდებულებებს აკისრებს, ხოლო მათი შეუსრულებლობა შეიძლება გამოიწვიოს მძიმე ფინანსური და რეპუტაციული ზიანი. ეს მომსახურება ფარავს სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას — დაწყებული ინსპექტირების პროცესში წარმომადგენლობით, დამთავრებული სასამართლოში ჯარიმების გასაჩივრებით. კვალიფიციური ადვოკატის ჩართულობა უზრუნველყოფს, რომ თქვენი უფლებები იყოს დაცული ადმინისტრაციული წარმოების ნებისმიერ ეტაპზე.
შრომის ინსპექციის შემოწმებები ხშირად მოულოდნელია, ხოლო ინსპექტორების მიერ შედგენილი ოქმები შეიძლება შეიცავდეს ფაქტობრივ ან სამართლებრივ უზუსტობებს. მაგალითად, ინსპექტორმა შეიძლება არასწორად შეაფასოს რისკის დონე ან დააკისროს პასუხისმგებლობა დამსაქმებელს დასაქმებულის მიერ უსაფრთხოების წესების უხეში დარღვევის შემთხვევაში. ამ სერვისის ფარგლებში Legal.ge-ს სპეციალისტები დეტალურად სწავლობენ საქმის მასალებს, აანალიზებენ დარღვევის ოქმს და შეიმუშავებენ დაცვის ეფექტურ სტრატეგიას. მიზანია დაკისრებული სანქციების გაუქმება ან მინიმუმამდე შემცირება, ასევე კომპანიის ინტერესების დაცვა სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობისგან, თუ საქმე ეხება უბედურ შემთხვევას.
რას მოიცავს უსაფრთხოების დარღვევის დაცვის სერვისი?
• ინსპექტირების პროცესში წარმომადგენლობა: იურისტის ადგილზე ყოფნა შრომის ინსპექციის შემოწმებისას, რათა უზრუნველყოფილ იქნას პროცედურული ნორმების დაცვა და ინსპექტორების ქმედებების კანონიერება.
• ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმის გასაჩივრება: დასაბუთებული საჩივრის მომზადება და წარდგენა სასამართლოში შრომის ინსპექციის მიერ გამოწერილი ჯარიმის ან მიწერილობის გასაუქმებლად.
• მტკიცებულებების შეგროვება: ალტერნატიული ექსპერტიზის ჩატარება, მოწმეთა გამოკითხვა და დოკუმენტაციის აუდიტი, რათა დადასტურდეს, რომ კომპანიამ მიიღო ყველა გონივრული ზომა უსაფრთხოების დასაცავად.
• უბედური შემთხვევის მოკვლევა: დამსაქმებლის ინტერესების დაცვა საწარმოო ტრავმის ან ფატალური შემთხვევის მოკვლევის პროცესში, რათა სწორად განისაზღვროს პასუხისმგებლობა.
• საქმიანობის შეჩერების გაუქმება: სწრაფი იურიდიული რეაგირება, თუ ინსპექციამ შეაჩერა სამუშაო პროცესი, რათა აღდგეს კომპანიის ოპერირება უმოკლეს ვადებში.
• პრევენციული აუდიტი და კონსულტაცია: კომპანიის არსებული უსაფრთხოების პოლიტიკის შემოწმება და რეკომენდაციები, რათა თავიდან იქნას აცილებული მომავალი დარღვევები.
ტიპური სცენარია, როდესაც სამშენებლო ობიექტზე ინსპექტორი აფიქსირებს ჩაფხუტის ტარების წესის დარღვევას და აჯარიმებს კომპანიას სოლიდური თანხით, თუმცა კომპანიას აქვს მტკიცებულება, რომ მუშას გავლილი ჰქონდა ინსტრუქტაჟი და ჩაფხუტიც გადაცემული ჰქონდა. ამ შემთხვევაში ადვოკატი ამტკიცებს, რომ დამსაქმებელმა შეასრულა თავისი ვალდებულება. მეორე სცენარია საწარმოო ხაზის გაჩერება „კრიტიკული შეუსაბამობის“ გამო, რაც კომპანიას ყოველდღიურად ათასობით ლარს აკარგვინებს. აქ საჭიროა სასწრაფო შუამდგომლობა სასამართლოში შეჩერების გასაუქმებლად. მესამე შემთხვევაა უბედური შემთხვევა, სადაც გამოძიება ცდილობს მთელი ბრალი დირექტორს დააკისროს; კვალიფიციური დაცვა აუცილებელია სისხლისსამართლებრივი დევნის თავიდან ასაცილებლად.
სფეროს არეგულირებს საქართველოს ორგანული კანონი „შრომის უსაფრთხოების შესახებ“, რომელიც ადგენს უსაფრთხოების სტანდარტებსა და სანქციებს. ადმინისტრაციული წარმოება და გასაჩივრება მიმდინარეობს საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის და საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის მიხედვით. ასევე მნიშვნელოვანია მთავრობის ტექნიკური რეგლამენტები (მაგ. სიმაღლეზე მუშაობის შესახებ). სასამართლო პრაქტიკა აჩვენებს, რომ სწორი სამართლებრივი არგუმენტაციით შესაძლებელია ჯარიმების მნიშვნელოვნად შემცირება ან გაუქმება.
პროცესი იწყება დაუყოვნებლივი კონსულტაციით დარღვევის გამოვლენის ან ჯარიმის მიღების მომენტში. იურისტი ეცნობა ოქმს და თანდართულ მასალებს (ფოტო/ვიდეო). შემდეგ მზადდება საჩივარი, რომელიც შედის სასამართლოში 10 დღის ვადაში (ვადები კრიტიკულია). სასამართლო პროცესზე ადვოკატი წარმოადგენს მტკიცებულებებს და ითხოვს ოქმის ბათილად ცნობას. პარალელურად, მიმდინარეობს მუშაობა ინსპექციასთან ხარვეზების გამოსწორების დადასტურებაზე.
შრომის უსაფრთხოების დავები მოითხოვს სპეციფიკურ ტექნიკურ და იურიდიულ ცოდნას. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებსაც აქვთ შრომის ინსპექციასთან დავის წარმატებული გამოცდილება. ისინი დაგეხმარებიან, დაიცვათ თქვენი ბიზნესი გაუთვალისწინებელი ფინანსური ზარალისგან და შეინარჩუნოთ რეპუტაცია.