წარმომადგენლობა პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურში
რამდენი ხნით ადრე მაფრთხილებენ ინსპექტირების შესახებ?
გეგმიური შემოწმების შესახებ შეტყობინება იგზავნება 10 დღით ადრე. თუმცა, თუ არსებობს მონაცემთა განადგურების საფრთხე ან საქმე ეხება დარღვევას, ინსპექტორი შეიძლება გაფრთხილების გარეშეც მოვიდეს.
შემიძლია თუ არა უარი ვუთხრა ინსპექტორს შემოსვლაზე?
არა, ინსპექტორისთვის ხელის შეშლა ადმინისტრაციული სამართალდარღვევაა და იწვევს დამატებით დაჯარიმებას.
სად საჩივრდება ინსპექტორის გადაწყვეტილება?
პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურის გადაწყვეტილება საჩივრდება სასამართლოში, გადაწყვეტილების ჩაბარებიდან კანონით დადგენილ ვადაში.
რა უფლებები მაქვს შემოწმების დროს?
თქვენ გაქვთ უფლება დაესწროთ შემოწმებას, გააკეთოთ განმარტებები, წარადგინოთ მტკიცებულებები და მოითხოვოთ თქვენი ადვოკატის დასწრება.
წარმომადგენლობა პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურში არის კრიტიკული იურიდიული სერვისი კომპანიებისთვის, რომლებიც აღმოჩნდებიან სახელმწიფო ინსპექტირების, საჩივრის განხილვის ან ადმინისტრაციული სამართალწარმოების პროცესში. საქართველოს პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახური არის დამოუკიდებელი საზედამხედველო ორგანო, რომელსაც აქვს ფართო უფლებამოსილება: შევიდეს ნებისმიერ ორგანიზაციაში, მოითხოვოს დოკუმენტაცია, დაკითხოს თანამშრომლები და დააკისროს მნიშვნელოვანი ფულადი ჯარიმები (ახალი კანონით 500 000 ლარამდე). ინსპექტირება შეიძლება დაიწყოს როგორც გეგმიურად, ისე მოქალაქის საჩივრის ან მედიაში გავრცელებული ინფორმაციის საფუძველზე. ამ პროცესში კვალიფიციური იურისტის გარეშე მონაწილეობა ხშირად იწვევს კომპანიისთვის არასასურველ შედეგებს და მაქსიმალურ სანქციებს.
ინსპექტირების პროცესი მოითხოვს სპეციფიკურ ცოდნას და გამოცდილებას. მნიშვნელოვანია არა მხოლოდ კანონის ცოდნა, არამედ საზედამხედველო ორგანოს პრაქტიკისა და პროცედურული ნიუანსების გათვალისწინება. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ადვოკატებზე, რომლებსაც აქვთ პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურთან ურთიერთობის მრავალწლიანი გამოცდილება და შეუძლიათ ეფექტურად დაიცვან თქვენი ბიზნესის ინტერესები.
რას მოიცავს წარმომადგენლობის სერვისი?
სერვისი უზრუნველყოფს სრულ სამართლებრივ მხარდაჭერას ადმინისტრაციული წარმოების ყველა ეტაპზე:
• ინსპექტირებისთვის მომზადება: გეგმიური შემოწმების შესახებ შეტყობინების მიღებისთანავე „სწრაფი აუდიტის“ ჩატარება და დოკუმენტაციის მოწესრიგება ინსპექტორების მოსვლამდე.
• წარმომადგენლობა შემოწმების პროცესში: იურისტის ფიზიკური დასწრება ინსპექტორების ვიზიტისას, კითხვებზე პასუხის გაცემა და პროცესის კანონიერების მონიტორინგი.
• პოზიციის ჩამოყალიბება: საჩივარზე ან დარღვევის ოქმზე სამართლებრივად დასაბუთებული წერილობითი ახსნა-განმარტების მომზადება.
• მტკიცებულებების წარდგენა: კომპანიის სასარგებლო მტკიცებულებების შეგროვება და წარდგენა, რაც ადასტურებს, რომ კომპანია კეთილსინდისიერად მოქმედებდა.
• გადაწყვეტილების გასაჩივრება: საზედამხედველო ორგანოს მიერ მიღებული დაჯარიმების გადაწყვეტილების გასაჩივრება სასამართლოში.
• შემამსუბუქებელი გარემოებების წარმოჩენა: მოლაპარაკება სანქციის მინიმუმამდე დაყვანის ან გაფრთხილებით შეცვლის თაობაზე.
იურისტის დახმარება აუცილებელია შემდეგ სცენარებში:
• უკმაყოფილო თანამშრომლის საჩივარი: გათავისუფლებულმა თანამშრომელმა საჩივარი შეიტანა სამსახურში, რომ კომპანია მას უკანონოდ უთვალთვალებდა ან კითხულობდა მის მეილებს.
• მონაცემთა გაჟონვა (Data Breach): ჰაკერული შეტევის შედეგად კომპანიის ბაზა გასაჯაროვდა. სამსახურმა დაიწყო მოკვლევა უსაფრთხოების ზომების ადეკვატურობაზე.
• SMS სპამი: მოქალაქემ იჩივლა არასასურველი სარეკლამო SMS-ის მიღების გამო. კომპანიას ემუქრება ჯარიმა პირდაპირი მარკეტინგის წესების დარღვევისთვის.
• ვიდეოთვალთვალი: ინსპექცია ამოწმებს ვიდეოკამერების განლაგებას და ითხოვს დასაბუთებას, თუ რატომ იწერება კონკრეტული სივრცე.
სამართლებრივი ჩარჩო: დაცვის უფლება
საქართველოს კანონი „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ და საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსი ანიჭებს ორგანიზაციას უფლებას, ისარგებლოს ადვოკატის მომსახურებით ადმინისტრაციული წარმოების ნებისმიერ ეტაპზე. თქვენ გაქვთ უფლება გაეცნოთ საქმის მასალებს, დააყენოთ შუამდგომლობები და მოითხოვოთ ინსპექტორის აცილება ინტერესთა კონფლიქტის არსებობისას. კვალიფიციური დაცვა ხშირად გადამწყვეტია, რადგან სამსახურის გადაწყვეტილება ეფუძნება არა მხოლოდ ფაქტებს, არამედ მათ სამართლებრივ ინტერპრეტაციას.
1. საქმის შესწავლა: შეტყობინების ან საჩივრის შინაარსის ანალიზი.
2. სტრატეგიის შემუშავება: დაცვის ტაქტიკის არჩევა (აღიარება და შემსუბუქება თუ ბრალდების უარყოფა).
3. კომუნიკაცია ორგანოსთან: ოფიციალური მიმოწერის წარმოება და შეხვედრებზე დასწრება.
4. შედეგების მართვა: დაჯარიმების შემთხვევაში გასაჩივრების პერსპექტივის შეფასება და სარჩელის მომზადება.
სახელმწიფო ინსპექტირების წინააღმდეგ მარტო დარჩენა დიდი რისკია. Legal.ge გაძლევთ წვდომას სპეციალისტებზე, რომლებსაც ესმით სისტემა შიგნიდან და იციან, როგორ დაიცვან კლიენტი ეფექტურად. დროული იურიდიული ჩარევა ხშირად ნიშნავს ათასობით ლარის დაზოგვას და კომპანიის რეპუტაციის გადარჩენას. იპოვეთ თქვენი დამცველი Legal.ge-ზე.