ადამიანის უფლებების დაცვა სასამართლოში
როდის უნდა მივმართო სტრასბურგის სასამართლოს?
სტრასბურგის სასამართლოს (ECHR) შეგიძლიათ მიმართოთ მას შემდეგ, რაც ამოწურავთ დაცვის ყველა შიდა სამართლებრივ საშუალებას საქართველოში (უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილება). ვადა, როგორც წესი, არის 4 თვე საბოლოო გადაწყვეტილებიდან.
რა ღირს ადამიანის უფლებების ადვოკატი?
ანაზღაურება დამოკიდებულია საქმის სირთულეზე. ზოგიერთ შემთხვევაში, თუ საქმე საზოგადოებრივი ინტერესის მატარებელია, შესაძლოა მოხერხდეს უფასო (pro bono) დახმარების მოძიებაც.
შეუძლია თუ არა სახალხო დამცველს ჩემი დაცვა სასამართლოში?
სახალხო დამცველი (ომბუდსმენი) არ არის ადვოკატი და უშუალოდ არ წარმოგადგენთ სასამართლოში, თუმცა მას შეუძლია შეისწავლოს საქმე, მოამზადოს რეკომენდაცია ან წარადგინოს „სასამართლოს მეგობრის“ (Amicus Curiae) მოსაზრება.
როგორ დავიცვა თავი პოლიციის უკანონო ქმედებისგან?
დაუყოვნებლივ დაუკავშირდით ადვოკატს და მოითხოვეთ ექსპერტიზა დაზიანებების დასაფიქსირებლად. არ მისცეთ ჩვენება ადვოკატის გარეშე.
ადამიანის უფლებების დაცვა სასამართლოში (Human Rights Litigation) წარმოადგენს იურიდიული პრაქტიკის ფუნდამენტურ სფეროს, რომელიც მიმართულია ინდივიდის ძირითადი უფლებებისა და თავისუფლებების დაცვისკენ სახელმწიფოს ან კერძო პირების უკანონო ქმედებებისგან. საქართველოში ადამიანის უფლებები გარანტირებულია კონსტიტუციითა და საერთაშორისო ხელშეკრულებებით, თუმცა რეალურ ცხოვრებაში მათი რეალიზება ხშირად მოითხოვს აქტიურ სასამართლო ბრძოლას. ეს სერვისი მოიცავს კლიენტის წარმომადგენლობას ყველა ინსტანციის სასამართლოში (საქალაქო, სააპელაციო, უზენაესი), საკონსტიტუციო სასამართლოსა და ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში (სტრასბურგი). საქმეები შეიძლება ეხებოდეს სიცოცხლის უფლებას, წამების აკრძალვას, სამართლიანი სასამართლოს უფლებას, საკუთრების ხელშეუხებლობას, გამოხატვის თავისუფლებას ან დისკრიმინაციის აკრძალვას. კვალიფიციური ადვოკატი ამ პროცესში არის ერთადერთი ბარიერი მოქალაქესა და სახელმწიფო მანქანის თვითნებობას შორის.
რას მოიცავს ადამიანის უფლებების დაცვის მომსახურება?
Legal.ge-ს ადვოკატები გთავაზობენ სრულმასშტაბიან სამართლებრივ დაცვას:
• სისხლის სამართლის დაცვა: ბრალდებულის დაცვა უკანონო დაკავების, არასათანადო მოპყრობის ან პოლიციის მხრიდან ძალის გადამეტების საქმეებზე.
• ადმინისტრაციული დავები: სახელმწიფო ორგანოების მიერ ადამიანის უფლებების შემლახავი აქტების გასაჩივრება (მაგ., უკანონო გათავისუფლება, სოციალური დახმარების შეწყვეტა).
• საკონსტიტუციო სამართალწარმოება: სარჩელის შეტანა საკონსტიტუციო სასამართლოში ისეთი კანონის გასაუქმებლად, რომელიც ეწინააღმდეგება კონსტიტუციით გარანტირებულ უფლებებს.
• საერთაშორისო მექანიზმები: საჩივრის მომზადება და წარდგენა ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში (ECHR) და გაეროს კომიტეტებში, როდესაც ამოწურულია შიდა სამართლებრივი საშუალებები.
• დისკრიმინაციის წინააღმდეგ ბრძოლა: დავები თანასწორობის უფლების დარღვევაზე სამუშაო ადგილზე, სერვისების მიღებისას ან საჯარო სივრცეში.
უფლებების დარღვევა ხდება სხვადასხვა ფორმით:
• უკანონო პატიმრობა: პირი დააკავეს მტკიცებულებების გარეშე ან დაარღვიეს მისი საპროცესო უფლებები დაკავებისას.
• საკუთრების ჩამორთმევა: სახელმწიფომ მოახდინა კერძო საკუთრების ექსპროპრიაცია სათანადო კომპენსაციის გარეშე.
• გამოხატვის თავისუფლება: ჟურნალისტს ან აქტივისტს ზღუდავენ პროფესიულ საქმიანობაში ან სჯიან კრიტიკული აზრის გამოთქმისთვის.
• ოჯახში ძალადობა: მსხვერპლის დაცვა და შემაკავებელი ორდერის გამოცემის უზრუნველყოფა.
უპირველესი წყაროა საქართველოს კონსტიტუცია (თავი მეორე - ადამიანის ძირითადი უფლებები). პროცედურულად, დაცვა ხორციელდება სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის, სამოქალაქო საპროცესო კოდექსისა და ადმინისტრაციული საპროცესო კოდექსის მიხედვით. საერთაშორისო დონეზე გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს ადამიანის უფლებათა ევროპულ კონვენციას, რომელიც საქართველოს კანონმდებლობის განუყოფელი ნაწილია. ასევე მნიშვნელოვანია კანონი „დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ“.
1. ფაქტების ანალიზი: უფლების დარღვევის იდენტიფიცირება და მტკიცებულებების შეგროვება.
2. სტრატეგია: დაცვის ტაქტიკის არჩევა (მოლაპარაკება, სასამართლო, მედია).
3. შიდა დავები: საქმის წარმოება ეროვნულ სასამართლოებში (აუცილებელი წინაპირობა სტრასბურგისთვის).
4. საერთაშორისო დავა: მიმართვა ECHR-ში, თუ ქვეყნის შიგნით სამართალი ვერ აღდგა.
ადამიანის უფლებების დაცვა მოითხოვს მაღალ კვალიფიკაციასა და პრინციპულობას. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ადვოკატებზე, რომლებსაც აქვთ სტრასბურგის სასამართლოში საქმეების წარმოების გამოცდილება და წარმატებული პრეცედენტები ეროვნულ დონეზე. ჩვენი სპეციალისტები იბრძოლებენ თქვენი ღირსებისა და უფლებებისთვის ბოლომდე.