სტრატეგიული სამართალწარმოება (Public Interest Litigation - PIL) არის იურიდიული ინსტრუმენტი, რომელიც გამოიყენება არა მხოლოდ კონკრეტული პირის დასაცავად, არამედ სისტემური ცვლილებების მისაღწევად საზოგადოების ფართო ფენებისთვის. განსხვავებით ჩვეულებრივი დავისგან, სტრატეგიული სამართალწარმოების მიზანია შექმნას მნიშვნელოვანი სასამართლო პრეცედენტი, შეცვალოს კანონმდებლობა ან გააუმჯობესოს ადმინისტრაციული პრაქტიკა. საქართველოში ამ მეთოდს ხშირად იყენებენ გარემოსდაცვითი ორგანიზაციები, სამოქალაქო აქტივისტები და უფლებადამცველი ჯგუფები ისეთ საკითხებზე, როგორიცაა ეკოლოგია, სოციალური დაცვა, მომხმარებელთა უფლებები ან ურბანული განვითარება. ეს არის გზა, რომ სასამართლოს მეშვეობით მოხდეს საჯარო პოლიტიკის ფორმირება და დაცული იყოს საზოგადოებრივი სიკეთე.
რას მოიცავს სტრატეგიული სამართალწარმოების მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ ციკლს სტრატეგიული დავების სამართავად:
- საქმის შერჩევა: პოტენციური ქეისების ანალიზი და იმ საქმის შერჩევა, რომელსაც აქვს პრეცედენტული მნიშვნელობა და წარმატების მაღალი პერსპექტივა.
- მოსარჩელეების მობილიზება: კოლექტიური სარჩელების ორგანიზება, დაზარალებულთა ჯგუფის შექმნა და მათი წარმომადგენლობა (Actio Popularis ელემენტები).
- სასამართლო მეგობრის (Amicus Curiae) პოზიცია: მიმდინარე მნიშვნელოვან დავებზე სასამართლოსთვის პროფესიული მოსაზრების წარდგენა საქმის სწორად გადაწყვეტის ხელშესაწყობად.
- გარემოსდაცვითი დავები: მშენებლობის ნებართვების, გზშ-ს (გარემოზე ზემოქმედების შეფასების) და ლიცენზიების გასაჩივრება, რომლებიც ზიანს აყენებს გარემოს.
- ადვოკატირების კამპანია: სამართლებრივი ბრძოლის პარალელურად საინფორმაციო კამპანიის წარმოება საზოგადოებრივი მხარდაჭერის მოსაპოვებლად.
სტრატეგიული დავები ხშირად ეხება:
- უკანონო მშენებლობები: პარკში ან ისტორიულ ზონაში კორპუსის მშენებლობის შეჩერება, რადგან ეს არღვევს საჯარო ინტერესს და ურბანულ სტანდარტებს.
- ჰაერის დაბინძურება: ქარხნის წინააღმდეგ დავა მავნე გამონაბოლქვის გამო, რაც აზიანებს მთელი უბნის მოსახლეობის ჯანმრთელობას.
- დისკრიმინაციული კანონი: საკონსტიტუციო სარჩელი ისეთი ნორმის წინააღმდეგ, რომელიც ზღუდავს კონკრეტული სოციალური ჯგუფის უფლებებს (მაგ., შშმ პირები, მარტოხელა მშობლები).
- საჯარო ინფორმაცია: სახელმწიფო უწყების წინააღმდეგ დავა საზოგადოებისთვის მნიშვნელოვანი ინფორმაციის (მაგ., ხელფასები, ტენდერები) დამალვის გამო.
სტრატეგიული სამართალწარმოების მთავარი გამოწვევა ხშირად „სარჩელის შეტანის უფლების“ (Standing) მოპოვებაა. საქართველოს ადმინისტრაციული საპროცესო კოდექსი და გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსი იძლევა შესაძლებლობას, არასამთავრობო ორგანიზაციებმა იდავონ გარემოსდაცვით საკითხებზე ორჰუსის კონვენციის საფუძველზე, მაშინაც კი, თუ უშუალოდ მათი ქონებრივი უფლება არ დარღვეულა. საკონსტიტუციო სასამართლოში დავის უფლება კი აქვს ნებისმიერ პირს, ვისი კონსტიტუციური უფლებაც ილახება.
- კვლევა: პრობლემის სისტემური ანალიზი.
- დავა: სარჩელის შეტანა და პროცესის აქტიური მართვა.
- მედია: საზოგადოების ინფორმირება პროცესის შესახებ.
- აღსრულება: მიღებული გადაწყვეტილების იმპლემენტაციის მონიტორინგი.
სტრატეგიული დავა გრძელვადიანი და რთული პროცესია, რომელსაც სჭირდება არა მხოლოდ იურისტი, არამედ სტრატეგი. Legal.ge გაძლევთ წვდომას პროფესიონალებზე, რომლებსაც ესმით სამართლის როლი სოციალურ ცვლილებებში და აქვთ გამოცდილება გახმაურებულ, საჯარო ინტერესის მქონე საქმეებში.