საერთაშორისო ფონდის რეგისტრაცია საქართველოში
რით განსხვავდება ფილიალი ადგილობრივი შვილობილი ორგანიზაციისგან?
ფილიალი არის უცხოური ორგანიზაციის ნაწილი და არ აქვს დამოუკიდებელი იურიდიული სტატუსი (პასუხისმგებლობა ეკისრება სათაო ოფისს). ადგილობრივი ა(ა)იპ (შვილობილი) კი არის დამოუკიდებელი ქართული იურიდიული პირი, რომლის დამფუძნებელია უცხოური ორგანიზაცია. შვილობილს აქვს საკუთარი პასუხისმგებლობა და მისი რისკები არ გადადის სათაო ოფისზე ავტომატურად.
შესაძლებელია თუ არა რეგისტრაციის დისტანციურად განხორციელება?
დიახ, რეგისტრაცია სრულად შესაძლებელია მინდობილობის საფუძველზე, დისტანციურად. დამფუძნებლის ან დირექტორის საქართველოში ჩამოსვლა არ არის სავალდებულო. ჩვენი იურისტები მოამზადებენ ყველა დოკუმენტს და თქვენი სახელით წარადგენენ საჯარო რეესტრში. თქვენ მხოლოდ დოკუმენტების გამოგზავნა დაგჭირდებათ ფოსტით.
რა საგადასახადო შეღავათები აქვს საერთაშორისო NGO-ს?
საერთაშორისო NGO (როგორც ფილიალი, ისე ადგილობრივი) სარგებლობს იგივე შეღავათებით, რაც ქართული ორგანიზაციები: გრანტები და შემოწირულობები გათავისუფლებულია მოგების გადასახადისა და დღგ-სგან. თუ ორგანიზაციას აქვს „საერთაშორისო საქველმოქმედო ორგანიზაციის“ სტატუსი, შესაძლოა არსებობდეს დამატებითი შეღავათები საერთაშორისო ხელშეკრულებების საფუძველზე.
რამდენად რთულია საბანკო ანგარიშის გახსნა?
ბოლო პერიოდში ბანკებმა გაამკაცრეს რეგულაციები არარეზიდენტების მიერ დაფუძნებული ორგანიზაციებისთვის. ანგარიშის გახსნას სჭირდება დეტალური KYC (კლიენტის იდენტიფიკაციის) პროცედურა, ბენეფიციარების გამჟღავნება და საქმიანობის მიზნების დასაბუთება. ჩვენი სერვისი მოიცავს ბანკთან კომუნიკაციას და ამ პროცესის გამარტივებას.
საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციის (INGO) რეგისტრაცია საქართველოში შეიძლება განხორციელდეს ორი ძირითადი ფორმით: როგორც უცხოური სუბიექტის ფილიალი, ან როგორც დამოუკიდებელი ადგილობრივი არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირი (ა(ა)იპ), რომლის დამფუძნებელიც არის უცხოური ორგანიზაცია. არჩევანი ამ ორ ფორმას შორის დამოკიდებულია ორგანიზაციის სტრატეგიაზე. ფილიალი უფრო მჭიდროდ არის დაკავშირებული სათაო ოფისთან და იზიარებს მის იურიდიულ პასუხისმგებლობას, ხოლო ადგილობრივი ა(ა)იპ არის ცალკეული სუბიექტი, რაც ამცირებს სათაო ოფისის რისკებს, მაგრამ მოითხოვს ადგილობრივი მართვის უფრო რთულ სტრუქტურას. საერთაშორისო დონორები და პარტნიორები ხშირად ითხოვენ კონკრეტულ სამართლებრივ სტატუსს დაფინანსების გასაცემად, ამიტომ სწორი ფორმის შერჩევა კრიტიკულია.
საერთაშორისო NGO-ს რეგისტრაციის სერვისი მოიცავს სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას შემოსვლის სტრატეგიის დაგეგმვიდან რეგისტრაციის დასრულებამდე. სპეციალისტები გთავაზობენ:
• კონსულტაციას საუკეთესო სამართლებრივი ფორმის (ფილიალი vs ადგილობრივი ა(ა)იპ) შერჩევაზე;
• სათაო ოფისის სადამფუძნებლო დოკუმენტების ლეგალიზაციას (აპოსტილი/კონსულარული დამოწმება) და თარგმნას;
• წესდების მომზადებას, რომელიც შეესაბამება საქართველოს კანონმდებლობას და სათაო ოფისის პოლიტიკას;
• რეგისტრაციას საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოში;
• საგადასახადო და საბანკო ანგარიშების გახსნას;
• წარმომადგენლობითი უფლებამოსილების მქონე პირის (დირექტორის) დანიშვნის ფორმალობების მოგვარებას (მათ შორის, უცხოელისთვის).
ეს სერვისი უზრუნველყოფს, რომ თქვენი ორგანიზაცია შეუფერხებლად დაიწყებს ფუნქციონირებას ახალ იურისდიქციაში.
რეგისტრაციის პროცესი საჭიროებს სპეციფიკურ ცოდნას სხვადასხვა სიტუაციაში. მაგალითად, აშშ-ში დაფუძნებულ ფონდს სურს გახსნას რეგიონული ოფისი თბილისში, რომელიც მოემსახურება კავკასიასა და ცენტრალურ აზიას. მათთვის მნიშვნელოვანია, რომ ფილიალს ჰქონდეს უფლება მიიღოს დაფინანსება პირდაპირ ვაშინგტონიდან და გასცეს გრანტები სხვა ქვეყნებში. მეორე მაგალითია ევროპული ასოციაცია, რომელსაც სურს დააფუძნოს „შვილობილი“ ქართული ორგანიზაცია, რათა მონაწილეობა მიიღოს ადგილობრივ სახელმწიფო ტენდერებში, სადაც ქართული იურიდიული პირის სტატუსია საჭირო. ასევე, ხშირია შემთხვევა, როდესაც საერთაშორისო ორგანიზაცია გზავნის ექსპატრიატ თანამშრომლებს, რომლებსაც ესაჭიროებათ ბინადრობის ნებართვა — ამისთვის ორგანიზაციის რეგისტრაცია აუცილებელი წინაპირობაა.
სამართლებრივი ჩარჩო ეყრდნობა „საქართველოს სამოქალაქო კოდექსს“ და „საჯარო რეესტრის შესახებ“ კანონს. უცხოური ორგანიზაციის ფილიალის რეგისტრაციისთვის აუცილებელია სათაო ოფისის რეგისტრაციის დამადასტურებელი დოკუმენტები ქვეყნიდან, სადაც ის არის დაფუძნებული. საქართველოს კანონმდებლობა ლიბერალურია: არ არის მოთხოვნა ადგილობრივი დირექტორის ან მინიმალური კაპიტალის შესახებ. თუმცა, „ფულის გათეთრების აღკვეთის შესახებ“ კანონი მოითხოვს ბენეფიციარი მესაკუთრეების მკაფიო იდენტიფიკაციას, რაც NGO-ების შემთხვევაში შეიძლება იყოს გამგეობის წევრები.
პროცესი იწყება დოკუმენტების შეგროვებით საზღვარგარეთ. იურისტი აძლევს კლიენტს ზუსტ ინსტრუქციას, რომელი დოკუმენტი სჭირდება და როგორ უნდა დამოწმდეს ის. საქართველოში დოკუმენტები ითარგმნება და წარედგინება რეესტრს. რეგისტრაციის შემდეგ, იურისტი ეხმარება ორგანიზაციას საგადასახადო პორტალზე (RS.ge) დარეგისტრირებაში. Legal.ge-ზე სპეციალისტის დახმარებით თქვენ თავიდან აიცილებთ ბიუროკრატიულ ბარიერებს და უზრუნველყოფთ თქვენი საერთაშორისო სტატუსის სწორ ადაპტაციას ქართულ რეალობაში.
Legal.ge არის სანდო მეგზური საერთაშორისო ორგანიზაციებისთვის. ჩვენ გვესმის გლობალური NGO-ების სტანდარტები და მოთხოვნები. დაიწყეთ თქვენი მისია საქართველოში მყარი სამართლებრივი საფუძვლით. იპოვეთ კვალიფიციური იურისტი Legal.ge-ზე.