გარე აუდიტის კოორდინაცია და მომზადება წარმოადგენს კრიტიკულად მნიშვნელოვან პროცესს იმ კომპანიებისთვის, რომლებიც ვალდებულნი არიან ჩაატარონ ფინანსური ანგარიშგების აუდიტი ან სურთ მოიპოვონ ინვესტორთა ნდობა გამჭვირვალე ფინანსური ინფორმაციით. საქართველოში მოქმედი „ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის შესახებ“ კანონის თანახმად, გარკვეული ზომის საწარმოებისთვის (I და II კატეგორია, სსზ პირები) აუდიტი სავალდებულოა. ეს პროცესი ხშირად სტრესული და შრომატევადია კომპანიის მენეჯმენტისა და ბუღალტერიისთვის, რადგან ის მოითხოვს სპეციფიკურ ცოდნას, საერთაშორისო სტანდარტების (IFRS) ღრმა გააზრებას და აუდიტორებთან ეფექტურ კომუნიკაციას. აუდიტორული შემოწმების დროს წარმოქმნილი გაუგებრობები, დოკუმენტაციის არასწორი მომზადება ან სტანდარტების არასწორი ინტერპრეტაცია ხშირად იწვევს პროცესის გაჭიანურებას, აუდიტის ღირებულების გაზრდას და, რაც ყველაზე ცუია, „პირობითი“ ან უარყოფითი აუდიტორული დასკვნის მიღებას.
გარე აუდიტის კოორდინაციის სერვისი გულისხმობს კვალიფიციური კონსულტანტის ან ფინანსური ექსპერტის ჩართულობას, რომელიც მოქმედებს როგორც შუამავალი კომპანიასა და გარე აუდიტორს (მაგალითად, „დიდი ოთხეულის“ ან სხვა აუდიტორულ ფირმას) შორის. ეს სპეციალისტი „საუბრობს აუდიტორის ენაზე“, ამზადებს საჭირო დოკუმენტაციას, პასუხობს ტექნიკურ კითხვებს და იცავს კომპანიის ინტერესებს სადავო საკითხების განხილვისას. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას დაუკავშირდეთ გამოცდილ ფინანსურ მრჩევლებს, რომლებიც უზრუნველყოფენ აუდიტის პროცესის მშვიდ, ორგანიზებულ და ეფექტურ წარმართვას.
code Code download content_copy expand_lessრას მოიცავს გარე აუდიტის კოორდინაციის სერვისი?
ეს სერვისი ფარავს აუდიტის წინა, მიმდინარე და დასკვნით ეტაპებს:
- აუდიტისთვის მზადყოფნის შეფასება (Pre-audit assessment): ფინანსური მდგომარეობის წინასწარი მიმოხილვა და პოტენციური პრობლემების იდენტიფიცირება აუდიტორების მოსვლამდე.
- PBC (Provided by Client) სიის მართვა: აუდიტორების მიერ მოთხოვნილი დოკუმენტაციის, ცხრილებისა და ანალიზების მომზადება და სისტემატიზაცია.
- ფინანსური ანგარიშგების მომზადება: ფინანსური უწყისების (ბალანსი, მოგება-ზარალი, ფულადი ნაკადები, კაპიტალის ცვლილება) და ახსნა-განმარტებითი შენიშვნების მომზადება IFRS ან IFRS for SMEs სტანდარტების მიხედვით.
- კომუნიკაცია აუდიტორებთან: აუდიტორების შეკითხვებზე პასუხის გაცემა, ნიმუშების (Samples) მიწოდება და ბუღალტრული ჩანაწერების განმარტება.
- სადავო საკითხების მოგვარება: აუდიტორებთან კამათი ბუღალტრული აღრიცხვის მეთოდოლოგიასა და შეფასებებზე, კომპანიის პოზიციის დაცვა სტანდარტებზე დაყრდნობით.
- სარიგაციო გატარებების (Adjustments) შეთანხმება: აუდიტის შედეგად გამოვლენილი კორექტირებების განხილვა და მათი სწორად ასახვა სისტემაში.
- SARAS-ში წარდგენა: აუდიტირებული ანგარიშგების ატვირთვა სამსახურის (SARAS) პორტალზე კანონით დადგენილ ვადებში.
აუდიტის კოორდინატორის დახმარება განსაკუთრებით ღირებულია შემდეგ შემთხვევებში:
- პირველადი აუდიტი: კომპანია პირველად გადის აუდიტს და არ აქვს გამოცდილება პროცესის მართვაში. ბუღალტერია ქაოსურადაა და საჭიროებს სასწრაფო მოწესრიგებას („დალაგებას“) შემოწმების დაწყებამდე.
- კვალიფიციური კადრების დეფიციტი: კომპანიას ჰყავს კარგი საოპერაციო ბუღალტერი, მაგრამ არ ჰყავს IFRS-ის მცოდნე ფინანსური დირექტორი (CFO), რომელსაც შეუძლია რთულ აუდიტორულ კითხვებზე პასუხის გაცემა.
- რთული ტრანზაქციები: წლის განმავლობაში მოხდა შერწყმა, შეძენა ან რთული ფინანსური ინსტრუმენტების გამოყენება, რისი სწორად ასახვაც მოითხოვს ექსპერტულ ცოდნას.
- ვადების დარღვევის რისკი: აუდიტი გაიწელა, დედლაინი ახლოვდება და კომპანია ვერ ასწრებს დოკუმენტაციის მიწოდებას. კოორდინატორი აჩქარებს პროცესს და მართავს კომუნიკაციას.
- უთანხმოება აუდიტორთან: აუდიტორი ითხოვს შემოსავლების აღიარების კორექტირებას, რაც მნიშვნელოვნად ამცირებს კომპანიის მოგებას. კონსულტანტი ეხმარება კომპანიას დაასაბუთოს თავისი მიდგომის სისწორე.
სამართლებრივი ჩარჩო: კანონი და სტანდარტები
საქართველოში აუდიტისა და ანგარიშგების სფეროს არეგულირებს კანონი „ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის შესახებ“. კანონი განსაზღვრავს საწარმოთა კატეგორიებს და მათ ვალდებულებებს (მაგ. I კატეგორიის საწარმო ვალდებულია მოამზადოს ანგარიშგება სრული ფასს-ის (IFRS) შესაბამისად). ზედამხედველობას ახორციელებს ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის ზედამხედველობის სამსახური (SARAS). აუდიტირებული ანგარიშგების წარდგენის ვადა ჩვეულებრივ არის საანგარიშგებო პერიოდის მომდევნო წლის 1 ოქტომბერი. ვადების დარღვევა ან არასწორი ანგარიშგება იწვევს ფულად ჯარიმებს და რეპუტაციულ ზიანს.
- დაგეგმვა: აუდიტორების შერჩევაში დახმარება (ტენდერი), ხელშეკრულების გაფორმება და აუდიტის გეგმის შეთანხმება.
- მომზადება: წლის დახურვა, სალდოების შემოწმება, PBC სიის მიხედვით დოკუმენტების შეგროვება.
- საველე სამუშაოები (Fieldwork): აუდიტორების ოფისში მიღება, მათ კითხვებზე პასუხი, დოკუმენტების მიწოდება.
- დრაფტის განხილვა: აუდიტის ანგარიშის პროექტის დეტალური განხილვა, შენიშვნების გაზიარება.
- დასრულება: მენეჯმენტის წერილის (Management Letter) განხილვა და ანგარიშგების ხელმოწერა/წარდგენა.
გარე აუდიტი არ უნდა იყოს კოშმარი კომპანიისთვის. პროფესიონალი კოორდინატორის ჩართვა ზოგავს მენეჯმენტის დროს, ამცირებს აუდიტის ხანგრძლივობას (რაც ხშირად ამცირებს აუდიტის საფასურსაც) და უზრუნველყოფს მაღალი ხარისხის ანგარიშგებას. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ფინანსურ ექსპერტებზე, რომლებსაც აქვთ აუდიტორულ კომპანიებში მუშაობის გამოცდილება და ზუსტად იციან, რა სჭირდებათ აუდიტორებს. მოამზადეთ თქვენი ბიზნესი შემოწმებისთვის სტრესის გარეშე.