ბიზნესის ჩანაწერების გაყალბება, რაც ხშირად ცნობილია როგორც "შავი ბუღალტერია" ან ფინანსური ანგარიშგების ფალსიფიკაცია, სერიოზული დანაშაულია, რომელსაც ებრძვის როგორც საგადასახადო ორგანო, ისე პროკურატურა. საქართველოში ეს ქმედება შეიძლება დაკვალიფიცირდეს რამდენიმე მუხლით: სისხლის სამართლის კოდექსის 210-ე მუხლი (ყალბი საკრედიტო ან საანგარიშსწორებო ბარათის/დოკუმენტის დამზადება) და 362-ე მუხლი (ყალბი დოკუმენტის დამზადება). დანაშაული გულისხმობს კომპანიის ბუღალტრულ წიგნებში, ინვოისებში, ბალანსებსა და საგადასახადო დეკლარაციებში მცდარი მონაცემების შეტანას. მიზანი ხშირად არის გადასახადებისგან თავის არიდება, ინვესტორების მოტყუება ან კრედიტის უკანონოდ მიღება. ბრალდება შეიძლება წაუყენონ როგორც კომპანიის დირექტორს, ისე მთავარ ბუღალტერს. დაცვის სტრატეგია მოითხოვს ფინანსური აუდიტისა და სამართლებრივი ექსპერტიზის კომბინაციას, რათა დადგინდეს, იყო თუ არა უზუსტობა განზრახი თაღლითობა თუ უბრალო მექანიკური შეცდომა.
რას მოიცავს ბიზნესის ჩანაწერების გაყალბებაზე დაცვა?
ფინანსურ დანაშაულებზე სპეციალიზებული ადვოკატები გთავაზობენ:
- Forensic Accounting (სასამართლო ბუღალტერია): დამოუკიდებელი აუდიტორების ჩართვა სადავო ჩანაწერების შესასწავლად და რეალური ფინანსური სურათის აღსადგენად.
- დოკუმენტების ექსპერტიზა: საეჭვო დოკუმენტების (ინვოისები, ხელშეკრულებები) ავთენტურობის შემოწმება.
- პასუხისმგებლობის გამიჯვნა: მტკიცება, რომ დირექტორი არ იყო ინფორმირებული ბუღალტრის მიერ ჩადენილი მანიპულაციების შესახებ (ან პირიქით).
- საგადასახადო დავის წარმოება: პარალელური დავა შემოსავლების სამსახურთან დარიცხული ჯარიმების გასაუქმებლად.
- საპროცესო შეთანხმება: სახელმწიფოსთან მოლაპარაკება ზიანის ანაზღაურების სანაცვლოდ სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობის შემსუბუქებაზე.
- ფიქტიური ინვოისები: არარსებული სერვისების ან საქონლის შეძენის გაფორმება ხარჯების ხელოვნურად გაზრდის მიზნით.
- შემოსავლების დამალვა: ნაღდი ფულით მიღებული შემოსავლების არასახვა ბუღალტერიაში.
- აქტივების ღირებულების მანიპულაცია: ბალანსში აქტივების ღირებულების გაზრდა ბანკიდან სესხის მისაღებად.
- ხელფასების ფალსიფიკაცია: თანამშრომლებისთვის ხელფასის კონვერტებით გაცემა და ოფიციალურ უწყისებში დაბალი თანხის ჩვენება.
ამ სფეროს არეგულირებს სისხლის სამართლის კოდექსის 210-ე, 362-ე და 218-ე მუხლები. მნიშვნელოვანია "ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის შესახებ" კანონი. სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობა დგება, როდესაც გაყალბებას მოჰყვება მნიშვნელოვანი ზიანი ან ის ჩადენილია ანგარებითი მიზნით. ადვოკატის როლია დაამტკიცოს, რომ ჩანაწერი, თუნდაც მცდარი, არ ემსახურებოდა დანაშაულებრივ მიზანს (მაგ. მოტყუებას).
პროცესი იწყება ფინანსური დოკუმენტაციის ამოღებით და ანალიზით. ადვოკატი და აუდიტორი ერთობლივად ამოწმებენ, რამდენად შეესაბამება "შავი" და "თეთრი" ბუღალტერია ერთმანეთს. თუ დარღვევა სახეზეა, დაცვის მხარე მუშაობს ზიანის ანაზღაურებაზე და სასჯელის მინიმუმამდე დაყვანაზე.
ბიზნესის ჩანაწერების გაყალბების საქმეები მოითხოვს ადვოკატს, რომელიც კარგად ერკვევა ფინანსურ აღრიცხვაში. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით სპეციალისტებს, რომლებიც მუშაობენ ეკონომიკურ დანაშაულებზე და შეუძლიათ დაიცვან თქვენი ბიზნესი და თავისუფლება. იპოვეთ კვალიფიციური დახმარება ჩვენს პლატფორმაზე.