გადახდისუუნარობის თაღლითობა, ანუ ე.წ. "ფიქტიური გაკოტრება", არის დანაშაული, რომლის მიზანია კრედიტორების მოტყუება და ვალდებულებებისგან თავის არიდება კომპანიის ხელოვნურად გაკოტრების გზით. საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 207-ე მუხლი (გადახდისუუნარობის შექმნა) პირდაპირ კრძალავს კომპანიის ხელმძღვანელის ან დამფუძნებლის მიერ ისეთი ქმედების განხორციელებას, რომელიც განზრახ იწვევს კომპანიის ფინანსურ კრახს. ეს შეიძლება მოიცავდეს აქტივების უსასყიდლოდ გადაცემას, არამომგებიანი გარიგებების დადებას ან ფიქტიური ვალების აღიარებას. შედეგად, კომპანია ვეღარ ისტუმრებს რეალურ ვალებს, ხოლო დირექტორები ცდილობენ პასუხისმგებლობისგან გათავისუფლებას. ასეთი ბრალდება სერიოზულ საფრთხეს უქმნის ბიზნესმენის რეპუტაციას და თავისუფლებას. დაცვის სტრატეგია ეფუძნება იმის მტკიცებას, რომ კომპანიის გაკოტრება გამოწვეული იყო ობიექტური ეკონომიკური ფაქტორებით (ბაზრის ცვლილება, ვალუტის კურსი) და არა ხელმძღვანელობის ბოროტი განზრახვით.
რას მოიცავს გადახდისუუნარობის თაღლითობაზე დაცვა?
გაკოტრების სამართალში გამოცდილი ადვოკატები გთავაზობენ:
- ფინანსური მდგომარეობის ანალიზი: ეკონომიკური ექსპერტიზის ჩატარება იმის დასადგენად, თუ რამ გამოიწვია კომპანიის ფინანსური კრიზისი (ობიექტური vs სუბიექტური მიზეზები).
- დაცვა 207-ე მუხლის ბრალდებისგან: მტკიცებულებების წარდგენა, რომ მენეჯმენტის გადაწყვეტილებები იყო გონივრული ბიზნეს რისკის ფარგლებში.
- კრედიტორებთან მოლაპარაკება: რესტრუქტურიზაციის გეგმის შეთავაზება, რათა თავიდან იქნეს აცილებული სისხლის სამართლის საქმის აღძვრა.
- ტრანზაქციების კანონიერების დასაბუთება: მტკიცება, რომ სადავო ტრანზაქციები არ ემსახურებოდა აქტივების გაფლანგვას.
- დირექტორის პირადი ქონების დაცვა: პრევენცია, რომ კომპანიის ვალდებულებები არ გავრცელდეს დირექტორის პირად ქონებაზე (თუ არ დადასტურდა თაღლითობა).
სამართლებრივი პრობლემები ხშირად წარმოიშობა შემდეგ სიტუაციებში:
- კომპანიის "დაცლა": აქტივების გადატანა ახალ კომპანიაში და ძველის ვალებით დატოვება.
- ფიქტიური სესხები: კომპანიის დატვირთვა არარსებული ვალებით, რათა რეალურმა კრედიტორებმა ვერაფერი მიიღონ.
- განზრახ გაკოტრება: ხელოვნურად წამგებიანი კონტრაქტების გაფორმება.
- დოკუმენტაციის დამალვა: ბუღალტრული წიგნების "დაკარგვა", რათა შეუძლებელი გახდეს აუდიტის ჩატარება.
ძირითადი მუხლია სისხლის სამართლის კოდექსის 207-ე მუხლი. ასევე გამოიყენება კანონი "რეაბილიტაციისა და კრედიტორთა კოლექტიური დაკმაყოფილების შესახებ". კანონი მკაცრად მიჯნავს "ბიზნესის წარუმატებლობას" "განზრახ გადახდისუუნარობისგან". სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობა დგება მხოლოდ მაშინ, თუ დადასტურდა განზრახვა. ადვოკატის როლია დაარწმუნოს გამოძიება, რომ კომპანიის კრახი იყო ცუდი მენეჯმენტის ან ბაზრის ბრალი და არა დანაშაული.
ადვოკატი სწავლობს გადახდისუუნარობის საქმის მასალებს და ფინანსურ დოკუმენტაციას. თუ საქმე ჯერ კიდევ სამოქალაქო სასამართლოშია, ადვოკატი ცდილობს რეაბილიტაციის რეჟიმის მიღწევას. თუ საქმე პროკურატურაშია, აქცენტი კეთდება ექსპერტიზის დასკვნის გაბათილებაზე.
გადახდისუუნარობის თაღლითობა რთული კატეგორიის საქმეა, სადაც საჭიროა ეკონომიკისა და სამართლის ღრმა ცოდნა. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი სპეციალისტები დაგეხმარებიან, გაუმკლავდეთ კრედიტორების ზეწოლას და სამართლებრივ პრობლემებს. დაიცავით თქვენი უფლებები პროფესიონალებთან ერთად.