პროფესიული სასწავლებლის ლიცენზირება
რა განსხვავებაა კოლეჯსა და ტრენინგ ცენტრს შორის?
კოლეჯი არის ავტორიზებული დაწესებულება, რომელიც გასცემს სახელმწიფო დიპლომს. ტრენინგ ცენტრი არ საჭიროებს ავტორიზაციას, მაგრამ მისი სერტიფიკატი არ არის გათანაბრებული დიპლომთან.
სავალდებულოა თუ არა პრაქტიკის ობიექტი?
დიახ, პროფესიული განათლების ავტორიზაციისთვის აუცილებელია გქონდეთ პარტნიორი კომპანიები ან საკუთარი ბაზა, სადაც სტუდენტები გაივლიან პრაქტიკას.
რა ღირს პროფესიული კოლეჯის ავტორიზაცია?
საფასური დამოკიდებულია პროგრამების რაოდენობაზე. თითოეული პროგრამის დამატება დამატებით თანხებთან არის დაკავშირებული.
შემიძლია თუ არა დუალური პროგრამის განხორციელება?
დიახ, კანონმდებლობა ახალისებს დუალურ მიდგომას, თუმცა ამისთვის საჭიროა სპეციალური ხელშეკრულება დამსაქმებელთან, სადაც გაწერილია მხარეთა პასუხისმგებლობები.
პროფესიული სასწავლებლის (კოლეჯის) ლიცენზირება და ავტორიზაცია
პროფესიული განათლება საქართველოში ერთ-ერთი ყველაზე სწრაფად მზარდი და პრიორიტეტული სექტორია. პროფესიული კოლეჯის გახსნა, უმაღლესი სასწავლებლისგან განსხვავებით, ორიენტირებულია შრომის ბაზარზე მოთხოვნადი პრაქტიკული უნარების სწავლებაზე. პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულების დაფუძნება მოითხოვს ავტორიზაციის გავლას, რაც განსხვავდება მარტივი ტრენინგ-ცენტრის გახსნისგან. ავტორიზებული კოლეჯი გასცემს სახელმწიფოს მიერ აღიარებულ პროფესიულ დიპლომს. პროცესი მოითხოვს მოდულური საგანმანათლებლო პროგრამების შემუშავებას, საწარმოო პრაქტიკის პარტნიორების მოძიებასა და სპეციფიკური მატერიალურ-ტექნიკური ბაზის (სახელოსნოები, ლაბორატორიები) მოწყობას.
ეს სერვისი განკუთვნილია მეწარმეებისთვის, რომლებსაც სურთ შექმნან პროფესიული კოლეჯი ან დაამატონ პროფესიული პროგრამები არსებულ საგანმანათლებლო დაწესებულებაში. Legal.ge-ს გუნდი დაგეხმარებათ გაიაროთ ავტორიზაციის რთული გზა და შექმნათ წარმატებული საგანმანათლებლო ბიზნესი.
რას მოიცავს პროფესიული კოლეჯის ავტორიზაციის სერვისი?
პროფესიული განათლების სპეციფიკიდან გამომდინარე, ჩვენი მომსახურება ფოკუსირებულია პრაქტიკულ კომპონენტებზე:
• პროგრამების ჩარჩო დოკუმენტებთან შესაბამისობა: პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამების (მოდულების) შედგენა ეროვნული ჩარჩოს მოთხოვნების შესაბამისად.
• პარტნიორობის მემორანდუმები: პოტენციურ დამსაქმებლებთან და პრაქტიკის ობიექტებთან იურიდიულად გამართული ხელშეკრულებების გაფორმება, რაც ავტორიზაციის აუცილებელი პირობაა.
• მატერიალური რესურსის აუდიტი: სახელოსნოებისა და აღჭურვილობის შემოწმება უსაფრთხოებისა და დარგობრივი სტანდარტების მიხედვით.
• მასწავლებლების კვალიფიკაცია: პროფესიული განათლების მასწავლებლების საკვალიფიკაციო მოთხოვნების განსაზღვრა და შრომითი ხელშეკრულებების მომზადება.
• დუალური განათლების მოდელი: სამუშაოზე დაფუძნებული სწავლების (დუალური) მიდგომის სამართლებრივი იმპლემენტაცია.
• წარმომადგენლობა: პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებების ავტორიზაციის საბჭოზე ინტერესების დაცვა.
პროფესიული კოლეჯების დაფუძნებისას ხშირია შემდეგი პრობლემები:
• პრაქტიკის ობიექტის პრობლემა: კოლეჯს სურს კულინარიის პროგრამის დამატება, მაგრამ ვერ აფორმებს შესაბამის ხელშეკრულებას რესტორანთან, ან ხელშეკრულება არ აკმაყოფილებს სტანდარტს.
• უსაფრთხოების ნორმები: ავტორიზაციის ექსპერტებმა დააფიქსირეს დარღვევა შრომის უსაფრთხოების კუთხით მძიმე ტექნიკასთან მუშაობისას.
• პროგრამის შეუსაბამობა: წარდგენილი მოდულური პროგრამა არ შეესაბამება შრომის ბაზრის კვლევის შედეგებს, რის გამოც საბჭომ უარი თქვა ავტორიზაციაზე.
• ბიუჯეტის დაგეგმვა: ფინანსური მდგრადობის დოკუმენტში არასწორად არის გათვლილი პრაქტიკული კომპონენტის ხარჯები.
პროცესი რეგულირდება საქართველოს კანონით „პროფესიული განათლების შესახებ“ და „საგანმანათლებლო დაწესებულებების ავტორიზაციის დებულებით“. ეს კანონები განსაზღვრავს პროფესიული კოლეჯის სტატუსს, სწავლების საფეხურებს (დონეებს) და კვალიფიკაციებს. მნიშვნელოვანია ასევე დარგობრივი რეგულაციები (მაგ. ჯანდაცვის ან მშენებლობის მიმართულებით), რომლებიც დამატებით მოთხოვნებს აწესებენ ინფრასტრუქტურაზე.
ავტორიზაციის პროცესი შედგება:
1. ბაზრის კვლევის ანალიზი: იურისტი ამოწმებს, რამდენად სწორად არის დასაბუთებული პროგრამის საჭიროება (რაც სავალდებულოა).
2. ინფრასტრუქტურის მომზადება: შენობისა და აღჭურვილობის სამართლებრივი სტატუსის მოწესრიგება.
3. დოკუმენტაციის წარდგენა: განაცხადის შეტანა განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულ ცენტრში.
4. სააპელაციო პროცესი: უარყოფითი გადაწყვეტილების შემთხვევაში გასაჩივრება.
პროფესიული განათლების ავტორიზაცია განსხვავდება უმაღლესი განათლებისგან და მოითხოვს სპეციფიკურ ცოდნას მოდულური სწავლებისა და საწარმოო პრაქტიკის რეგულაციებში. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი იურისტები დაგეხმარებიან, თავიდან აიცილოთ ტიპური შეცდომები და წარმატებით გაიაროთ ავტორიზაცია.