საგანმანათლებლო სტანდარტების შესაბამისობა
რამდენად ხშირად ამოწმებენ სკოლას?
ავტორიზაცია გაიცემა 6 წლით, მაგრამ შუალედური მონიტორინგი შეიძლება განხორციელდეს ნებისმიერ დროს, განსაკუთრებით რისკების ან საჩივრის არსებობისას.
რა არის ყველაზე ხშირი დარღვევა?
ხშირად პრობლემაა ინფრასტრუქტურის შეუსაბამობა (სველი წერტილები, უსაფრთხოება) და პერსონალის კვალიფიკაციის დამადასტურებელი დოკუმენტების არარსებობა.
რა ვქნა, თუ მივიღე გაფრთხილება?
გაფრთხილება არის ბოლო შანსი. თქვენ გაქვთ განსაზღვრული ვადა ხარვეზის გამოსასწორებლად. აუცილებელია იურისტის ჩართვა, რათა ზუსტად შეასრულოთ რეკომენდაცია.
სავალდებულოა თუ არა პანდუსი?
დიახ, უნივერსალური დიზაინი და ადაპტირებული გარემო სავალდებულოა ყველა საგანმანათლებლო დაწესებულებისთვის.
საგანმანათლებლო სტანდარტების შესაბამისობა (Educational Standards Compliance) არის მუდმივი პროცესი, რომელიც უზრუნველყოფს, რომ სკოლა ან უნივერსიტეტი მოქმედებდეს კანონის ფარგლებში. საქართველოში განათლების ხარისხის სტანდარტები ხშირად იცვლება. დაწესებულება, რომელმაც ერთხელ მოიპოვა ავტორიზაცია, არ არის დაზღვეული მისი დაკარგვისგან, თუ მონიტორინგისას აღმოჩნდება დარღვევები. დარღვევა შეიძლება ეხებოდეს ინფრასტრუქტურას (მაგ. პანდუსის არარსებობა), პერსონალის კვალიფიკაციას ან სტუდენტთა ლიმიტის გადაჭარბებას. სტანდარტების შეუსაბამობა იწვევს ჯარიმებს ან ავტორიზაციის შეჩერებას/გაუქმებას. Legal.ge გთავაზობთ "Compliance Officer"-ის სერვისს: იურისტებს, რომლებიც მუდმივ რეჟიმში აკონტროლებენ თქვენი დაწესებულების შესაბამისობას რეგულაციებთან და გამზადებენ გეგმიური თუ არაგეგმიური შემოწმებებისთვის.
რას მოიცავს სტანდარტების შესაბამისობის სერვისი?
სერვისი არის პრევენციული ხასიათის. ის მოიცავს:
• შიდა აუდიტი (Mock Audit): იმიტირებული შემოწმების ჩატარება ავტორიზაციის ექსპერტების ვიზიტამდე ხარვეზების აღმოსაფხვრელად.
• პოლიტიკის დოკუმენტების შემუშავება: შინაგანაწესის, ეთიკის კოდექსის, პერსონალური მონაცემების დაცვის და უსაფრთხოების წესების მომზადება.
• ინფრასტრუქტურული შესაბამისობა: შენობის შემოწმება სანიტარულ, სახანძრო და ინკლუზიურ სტანდარტებთან მიმართებაში.
• პერსონალის ფაილების მართვა: პედაგოგთა კვალიფიკაციის დამადასტურებელი დოკუმენტაციის მოწესრიგება.
• მონიტორინგის მხარდაჭერა: იურიდიული წარმომადგენლობა ხარისხის ცენტრის მიერ განხორციელებული მონიტორინგის დროს.
მაგალითად, ხარისხის ცენტრში შევიდა საჩივარი მშობლისგან და ინიშნება არაგეგმიური მონიტორინგი. სკოლა პანიკაშია. იურისტი სასწრაფოდ ამოწმებს დოკუმენტაციას, ასწორებს ხარვეზებს და ხვდება ექსპერტებს მომზადებული, რაც ამცირებს ავტორიზაციის გაუქმების რისკს. მეორე მაგალითი: სკოლამ მიიღო ახალი რეგულაცია ინკლუზიური განათლების შესახებ. დირექციამ არ იცის, როგორ დანერგოს ის. კონსულტანტი შეიმუშავებს ინკლუზიის პოლიტიკას და ჩაატარებს ტრენინგს პერსონალისთვის.
სტანდარტები გაწერილია განათლების მინისტრის ბრძანებებში „საგანმანათლებლო დაწესებულებების ავტორიზაციის დებულების“ და „აკრედიტაციის დებულების“ შესახებ. ეს დოკუმენტები ადგენენ სტანდარტებს (მისია, პროგრამები, რესურსები). შეუსაბამობის შემთხვევაში გამოიყენება სანქციები: გაფრთხილება, სტუდენტთა მიღების შეზღუდვა ან ავტორიზაციის გაუქმება.
1. დიაგნოსტიკა: არსებული მდგომარეობის შეფასება. 2. გეგმა: ხარვეზების გამოსწორების გეგმის გაწერა. 3. დოკუმენტაცია: შიდა აქტების განახლება. 4. ტრენინგი: თანამშრომლების ინფორმირება ახალ წესებზე. 5. რეპორტინგი: ანგარიშების წარდგენა სამინისტროში.
განათლების ხარისხის სტანდარტები რთული და ბიუროკრატიულია. მცირე შეცდომამ შეიძლება გამოიწვიოს დაწესებულების დახურვა. Legal.ge-ზე იპოვით ექსპერტებს, რომლებიც უზრუნველყოფენ თქვენი სკოლის ან უნივერსიტეტის უსაფრთხო და კანონიერ ფუნქციონირებას.