სასწავლო პროგრამის დამტკიცება
შეიძლება თუ არა სკოლამ ასწავლოს მხოლოდ უცხო ენაზე?
არა, ზოგადი განათლების კანონით, სწავლება საქართველოში უნდა მიმდინარეობდეს ქართულ ენაზე (გარდა საერთაშორისო სკოლებისა, რომლებსაც სპეციალური სტატუსი აქვთ).
რა განსხვავებაა ავტორიზაციასა და აკრედიტაციას შორის?
ავტორიზაცია აძლევს დაწესებულებას უფლებას, განახორციელოს საგანმანათლებლო საქმიანობა. აკრედიტაცია ეხება კონკრეტულ პროგრამას (უმაღლესში) და საჭიროა სახელმწიფო დაფინანსებისთვის.
რამდენ ხანში მტკიცდება პროგრამა?
აკრედიტაციის პროცესი ჩვეულებრივ 3-დან 6 თვემდე გრძელდება განაცხადის შეტანიდან საბოლოო გადაწყვეტილებამდე.
რა ხდება, თუ პროგრამა დაიწუნეს?
გადაწყვეტილება შეიძლება გასაჩივრდეს სააპელაციო საბჭოში ან სასამართლოში. იურისტი დაგეხმარებათ დასაბუთებული საჩივრის მომზადებაში.
სასწავლო პროგრამის დამტკიცება (Curriculum Approval) არის კრიტიკული ეტაპი ნებისმიერი საგანმანათლებლო დაწესებულებისთვის საქართველოში. იქნება ეს სკოლა, პროფესიული კოლეჯი თუ უნივერსიტეტი, სასწავლო პროგრამა (კურიკულუმი) უნდა შეესაბამებოდეს ეროვნულ სასწავლო გეგმას და დარგობრივ სტანდარტებს. ამ შესაბამისობას ამოწმებს განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი ავტორიზაციის ან აკრედიტაციის პროცესში. ხშირად, უცხოური მეთოდოლოგიით მომუშავე სკოლები (მაგ. IB, კემბრიჯი) აწყდებიან პრობლემებს, რადგან მათი პროგრამა განსხვავდება ქართული სტანდარტისგან. Legal.ge გთავაზობთ კონსულტანტებს და იურისტებს, რომლებიც დაგეხმარებიან კურიკულუმის სამართლებრივ გამართვაში, რათა მან დააკმაყოფილოს მარეგულირებლის მოთხოვნები და ამავდროულად შეინარჩუნოს თავისი უნიკალურობა.
code Code download content_copy expand_less
რას მოიცავს კურიკულუმის დამტკიცების სერვისი?
სერვისი განკუთვნილია საგანმანათლებლო დაწესებულებების ადმინისტრაციისთვის. ის მოიცავს:
• შესაბამისობის აუდიტი: არსებული ან დაგეგმილი კურიკულუმის შედარება ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან და ხარვეზების იდენტიფიცირება.
• საერთაშორისო პროგრამების აღიარება: დახმარება უცხოური პროგრამების (მაგ. ბაკალავრიატი, მაგისტრატურა) საქართველოში აღიარების პროცესში.
• დოკუმენტაციის მომზადება: სილაბუსების, შეფასების სისტემისა და პროგრამის აღწერილობის იურიდიულ ენაზე გამართვა ავტორიზაციისთვის.
• წარმომადგენლობა: განათლების სამინისტროსა და ხარისხის ცენტრთან კომუნიკაცია პროგრამის დამტკიცების პროცესში.
• კრედიტების აღიარება: დავები კრედიტების აღიარებაზე და მობილობაზე სხვა სასწავლებლებთან.
მაგალითად, კერძო სკოლას სურს დანერგოს ფინური მათემატიკის პროგრამა. განათლების სამინისტრო ამბობს, რომ ეს არ შეესაბამება საქართველოს სტანდარტს. იურისტი დაგეხმარებათ იპოვოთ სამართლებრივი გზა (მაგ. დამატებითი საათების ხარჯზე), რათა პროგრამა დამტკიცდეს. მეორე მაგალითი: უნივერსიტეტი ქმნის ახალ სამაგისტრო პროგრამას IT სამართალში. საჭიროა აკრედიტაცია. კონსულტანტი მოამზადებს თვითშეფასების ანგარიშს და უზრუნველყოფს, რომ პროგრამა აკმაყოფილებდეს უმაღლესი განათლების კანონმდებლობას.
კურიკულუმი რეგულირდება „ზოგადი განათლების შესახებ“, „პროფესიული განათლების შესახებ“ და „უმაღლესი განათლების შესახებ“ კანონებით. მთავარი დოკუმენტია „ეროვნული სასწავლო გეგმა“. კანონმდებლობა ითხოვს, რომ ნებისმიერი პროგრამა უზრუნველყოფდეს სწავლის შედეგების მიღწევას, რაც მოწმდება ავტორიზაცია/აკრედიტაციის დროს.
1. ანალიზი: პროგრამის შინაარსის შემოწმება. 2. ადაპტაცია: ცვლილებების შეტანა კანონმდებლობის შესაბამისად. 3. განაცხადი: აკრედიტაციის/ავტორიზაციის განაცხადის შეტანა. 4. ვიზიტი: ექსპერტთა ვიზიტის დროს სამართლებრივი მხარდაჭერა. 5. გადაწყვეტილება: საბჭოს მიერ პროგრამის დამტკიცება.
კურიკულუმის დამტკიცება ბიუროკრატიული ლაბირინთია. არასწორი ფორმულირება სილაბუსში შეიძლება პროგრამის დაბლოკვის მიზეზი გახდეს. Legal.ge-ზე იპოვით ექსპერტებს, რომლებმაც ზუსტად იციან, რას ითხოვს მარეგულირებელი.