სპეციალური განათლების სამართალი
რა არის სტრატეგიული სამართალწარმოება?
ეს არის სასამართლო დავების სტრატეგიულად შერჩევა და წარმოება იმ მიზნით, რომ შეიქმნას პრეცედენტი და შეიცვალოს კანონი ან პრაქტიკა ფართო მასშტაბით.
როგორ შეიძლება NGO-მ მოახდინოს გავლენა განათლების პოლიტიკაზე?
საკანონმდებლო წინადადებების შემუშავებით, ადვოკატირების კამპანიებით და სამართლებრივი დასკვნების მომზადებით, რაშიც იურისტი დაგეხმარებათ.
რა როლი აქვს გაეროს კონვენციას ქართულ სასამართლოში?
UN CRPD არის საქართველოს კანონმდებლობის ნაწილი და მოსამართლე ვალდებულია იხელმძღვანელოს მისი პრინციპებით გადაწყვეტილების მიღებისას.
ვინ აკონტროლებს ინკლუზიური განათლების კანონმდებლობის აღსრულებას?
ძირითადად განათლების სამინისტრო და ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი, ასევე ადამიანის უფლებათა დაცვის კუთხით — სახალხო დამცველი.
სპეციალური განათლების სამართალი და სისტემური კონსულტაცია
სპეციალური განათლების სამართალი წარმოადგენს კომპლექსურ იურიდიულ დისციპლინას, რომელიც აერთიანებს ადამიანის უფლებებს, ადმინისტრაციულ სამართალსა და საგანმანათლებლო რეგულაციებს. ეს სფერო არეგულირებს არა მხოლოდ ინდივიდუალურ შემთხვევებს, არამედ მთლიანად ინკლუზიური სისტემის ფუნქციონირებას. კანონმდებლობა მუდმივად იხვეწება საერთაშორისო სტანდარტებთან დაახლოების მიზნით, რაც ქმნის გამოწვევებს როგორც პოლიტიკის განმსაზღვრელებისთვის, ისე არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და საგანმანათლებლო ქსელებისთვის. სპეციალური განათლების სამართალი მოიცავს სტრატეგიულ სამართალწარმოებას, საკანონმდებლო ცვლილებების ინიცირებასა და სისტემური ხარვეზების აღმოფხვრას, რაც ხელს უწყობს თანაბარი საგანმანათლებლო გარემოს შექმნას ეროვნულ დონეზე.
ეს სერვისი განკუთვნილია ფართო აუდიტორიისთვის: მსხვილი საგანმანათლებლო დაწესებულებებისთვის, NGO-ებისთვის, დონორი ორგანიზაციებისა და სახელმწიფო უწყებებისთვის, რომლებსაც სჭირდებათ მაღალი დონის ექსპერტიზა სპეციალური განათლების რეგულირებაში.
რას მოიცავს სპეციალური განათლების სამართლის მომსახურება?
Legal.ge-ს ექსპერტები გთავაზობთ სისტემურ და სტრატეგიულ იურიდიულ მომსახურებას:
• საკანონმდებლო ანალიზი და რეკომენდაციები: არსებული კანონმდებლობის შესაბამისობის დადგენა საერთაშორისო კონვენციებთან (UN CRPD) და ცვლილებების პაკეტის მომზადება.
• ორგანიზაციული პოლიტიკის შემუშავება: სკოლების ქსელებისთვის ან მუნიციპალიტეტებისთვის ინკლუზიური განათლების ერთიანი სტანდარტების დანერგვა.
• სტრატეგიული სამართალწარმოება: პრეცედენტული დავების წარმოება სასამართლოში, რომელთა მიზანია სისტემური ცვლილებების გამოწვევა (მაგ. ინფრასტრუქტურული ხელმისაწვდომობა).
• ტრენინგები და ცნობიერების ამაღლება: იურიდიული ტრენინგები გადაწყვეტილების მიმღები პირებისთვის ინკლუზიური განათლების სამართლებრივ ასპექტებზე.
• გრანტებისა და პროექტების სამართლებრივი მხარდაჭერა: დონორი ორგანიზაციების მიერ დაფინანსებული ინკლუზიური პროექტების სამართლებრივი უზრუნველყოფა.
სისტემურ დონეზე ხშირად დგება შემდეგი საკითხები:
• სისტემური დისკრიმინაცია: რეგიონში არცერთი სკოლა არ არის ადაპტირებული ეტლით მოსარგებლეებისთვის. საჭიროა კოლექტიური სარჩელი ან ადმინისტრაციული საჩივარი მუნიციპალიტეტის წინააღმდეგ.
• პოლიტიკის შეუსაბამობა: სკოლის შინაგანაწესი ეწინააღმდეგება ახალ საკანონმდებლო რეგულაციებს ინკლუზიის შესახებ, რაც საჭიროებს დოკუმენტის სრულ გადახედვას.
• პედაგოგთა გადამზადების რეგულაცია: არ არსებობს მკაფიო სამართლებრივი მექანიზმი, რომელიც დაავალდებულებს პედაგოგებს გაიარონ ინკლუზიის ტრენინგი. ორგანიზაციას სურს ამ საკითხის ლობირება.
• დაფინანსების მოდელის ხარვეზი: არსებული ვაუჩერული სისტემა ვერ ფარავს რეალურ საჭიროებებს. საჭიროა სამართლებრივი დასაბუთება დაფინანსების მოდელის ცვლილებისთვის.
სპეციალური განათლების სამართლის წყაროებია: საქართველოს კონსტიტუცია, „შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების შესახებ“ საქართველოს კანონი, და გაეროს შშმ პირთა უფლებების კონვენცია. ადმინისტრაციულ დონეზე მნიშვნელოვანია განათლების სამინისტროს ნორმატიული აქტები ავტორიზაციისა და აკრედიტაციის შესახებ. ასევე, საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი და შრომის კოდექსი არეგულირებს სახელშეკრულებო ურთიერთობებს ამ სფეროში დასაქმებულ პირებთან.
1. სიტუაციური ანალიზი: პრობლემის მასშტაბისა და სამართლებრივი კონტექსტის შესწავლა.
2. სტრატეგიის შემუშავება: პრობლემის გადაჭრის გზების დაგეგმვა (ლობირება, სასამართლო, მედიაცია).
3. დოკუმენტაციის შექმნა: კანონპროექტების, პოლიტიკის დოკუმენტების ან სარჩელების მომზადება.
4. იმპლემენტაცია: პროცესის მართვა და შედეგების მონიტორინგი.
სპეციალური განათლების სამართალი მოითხოვს ხედვას, რომელიც სცდება ერთჯერადი პრობლემის მოგვარებას. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც შეუძლიათ მასშტაბური ცვლილებების მართვა და სისტემური ხარვეზების გამოსწორება. ჩვენი სპეციალისტები დაგეხმარებიან, შექმნათ უფრო სამართლიანი და ინკლუზიური საგანმანათლებლო სისტემა.