სპეციალური განათლების უფლებები
შეუძლია თუ არა სკოლას მოსწავლის გარიცხვა ქცევითი პრობლემების გამო?
არა, თუ ქცევითი პრობლემა უკავშირდება მოსწავლის სსსმ სტატუსს/დიაგნოზს, სკოლა ვალდებულია გამოიყენოს პოზიტიური მართვის სტრატეგიები და არა სადამსჯელო ღონისძიებები.
რა უფლებები მაქვს, თუ სკოლა არ ასრულებს ინდივიდუალურ სასწავლო გეგმას?
შეგიძლიათ მიმართოთ სკოლის სამეურვეო საბჭოს, ხოლო რეაგირების არარსებობის შემთხვევაში — განათლების სამინისტროს შიდა აუდიტს.
აქვს თუ არა მშობელს გაკვეთილზე დასწრების უფლება?
გამონაკლის შემთხვევებში, სკოლის ადმინისტრაციასთან შეთანხმებით, მშობელს შეუძლია დაესწროს გაკვეთილს დაკვირვების მიზნით, თუმცა ეს არ უნდა უშლიდეს ხელს სასწავლო პროცესს.
ვის მივმართო დისკრიმინაციის შემთხვევაში?
შეგიძლიათ მიმართოთ სახალხო დამცველს ან სასამართლოს დისკრიმინაციის ფაქტის დადგენისა და მორალური ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნით.
სპეციალური განათლების უფლებები და ადვოკატირება
საქართველოში თითოეულ ბავშვს აქვს უფლება მიიღოს ხარისხიანი და ინკლუზიური განათლება, მიუხედავად მისი ფიზიკური თუ გონებრივი შესაძლებლობებისა. სამწუხაროდ, მშობლები და მეურვეები ხშირად აწყდებიან დაბრკოლებებს ამ უფლების რეალიზებისას. სპეციალური განათლების უფლებები მოიცავს გაცილებით მეტს, ვიდრე უბრალოდ სკოლაში ჩარიცხვა. ეს ნიშნავს უფლებას ადაპტირებულ გარემოზე, ინდივიდუალურ სასწავლო გეგმაზე (ისგ), საჭირო რესურსებზე (ფსიქოლოგი, სპეცმასწავლებელი, ასისტენტი) და სოციალურ ინტეგრაციაზე. როდესაც სკოლა უგულებელყოფს ამ ვალდებულებებს, ირღვევა არა მხოლოდ საგანმანათლებლო კანონმდებლობა, არამედ ბავშვის ფუნდამენტური ადამიანური უფლებები.
ეს სერვისი ორიენტირებულია უშუალოდ მოსწავლეებისა და მათი მშობლების ინტერესების დაცვაზე. ჩვენი სპეციალისტები გეხმარებიან, მოითხოვოთ და მიიღოთ ის სერვისები, რომლებიც სახელმწიფოს მიერ არის გარანტირებული, და დაიცვათ ბავშვი დისკრიმინაციული მოპყრობისგან.
რას მოიცავს სპეციალური განათლების უფლებების სერვისი?
Legal.ge-ს ადვოკატები გთავაზობთ მხარდაჭერას შემდეგ საკითხებში:
• ისგ-ს აღსრულების მონიტორინგი: სამართლებრივი რეაგირება, როდესაც სკოლა ფორმალურად ადგენს ინდივიდუალურ სასწავლო გეგმას, მაგრამ პრაქტიკაში არ ასრულებს მას.
• დისციპლინური დავები: ბავშვის უფლებების დაცვა, როდესაც სკოლა ცდილობს მის გარიცხვას ან დისციპლინურ დასჯას ქცევითი პრობლემების გამო, რაც მისი დიაგნოზიდან გამომდინარეობს.
• ბულინგისა და დისკრიმინაციის წინააღმდეგ ბრძოლა: სამართლებრივი მექანიზმების გამოყენება (საჩივარი დირექტორთან, რესურს-ცენტრში ან სახალხო დამცველთან) ბავშვის ღირსების დასაცავად.
• დამხმარე საშუალებების მოთხოვნა: ტრანსპორტირების, ადაპტირებული სახელმძღვანელოებისა და ტექნიკური საშუალებების მოთხოვნა.
• წარმომადგენლობა: მშობლის ინტერესების წარმოდგენა სკოლის ადმინისტრაციასთან, სამეურვეო საბჭოსთან და განათლების სამინისტროში.
მშობლები ხშირად მოგვმართავენ შემდეგი პრობლემებით:
• „სახლში გაუშვით“: მასწავლებელი ურეკავს მშობელს და სთხოვს ბავშვის სახლში წაყვანას გაკვეთილების დასრულებამდე, რადგან „ვერ იმორჩილებს“, რითაც არღვევს ბავშვის განათლების უფლებას.
• ექსკურსიიდან დატოვება: სკოლა გეგმავს ექსკურსიას და სსსმ მოსწავლეს ეუბნებიან, რომ ის ვერ წავა, რადგან ტრანსპორტი არ არის ადაპტირებული ან მასწავლებელს არ სურს პასუხისმგებლობის აუღება.
• დამხმარე პერსონალის არარსებობა: ბავშვს სჭირდება პერსონალური ასისტენტი კვებისა და გადაადგილებისთვის, სკოლა კი უარს ამბობს შტატის დამატებაზე ფინანსების არარსებობის მოტივით.
• ნიშნების არასამართლიანი წერა: მასწავლებელი ბავშვს უწერს დაბალ ნიშანს სტანდარტული კრიტერიუმებით, მაშინ როცა ისგ-ს მიხედვით შეფასების კრიტერიუმები უნდა იყოს მოდიფიცირებული.
სპეციალური განათლების უფლებები გამყარებულია საქართველოს კონსტიტუციით (მუხლი 27) და „ბავშვის უფლებათა კოდექსით“, რომელიც პრიორიტეტს ანიჭებს ბავშვის საუკეთესო ინტერესებს. „დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ“ კანონი კრძალავს ნებისმიერ განსხვავებულ მოპყრობას შეზღუდული შესაძლებლობის ნიშნით. „ზოგადი განათლების შესახებ“ კანონი და ეროვნული სასწავლო გეგმა კი დეტალურად გაწერს სკოლის ვალდებულებებს ინკლუზიურ განათლებასთან მიმართებით. მნიშვნელოვანი ინსტრუმენტია ასევე სახალხო დამცველის აპარატის რეკომენდაციები.
ადვოკატირების პროცესი მოიცავს:
1. კონსულტაცია: მშობლის ინფორმირება ბავშვის კონკრეტული უფლებების შესახებ არსებულ სიტუაციაში.
2. მოლაპარაკება სკოლასთან: ოფიციალური წერილის მომზადება და შეხვედრა სკოლის ადმინისტრაციასთან პრობლემის მშვიდობიანი მოგვარების მიზნით.
3. ადმინისტრაციული საჩივარი: საჩივრის შეტანა განათლების სამინისტროს შიდა აუდიტში ან რესურს-ცენტრში.
4. სასამართლო დავა: ზიანის ანაზღაურებისა და დისკრიმინაციის ფაქტის დადგენის მოთხოვნა სასამართლოს გზით.
როდესაც საქმე ეხება ბავშვის მომავალს, კომპრომისი დაუშვებელია. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას იპოვოთ იურისტები, რომლებიც სპეციალიზდებიან ბავშვთა უფლებებსა და ინკლუზიურ განათლებაზე. ისინი დაგეხმარებიან, გახდეთ თქვენი შვილის უფლებების ეფექტური დამცველი და უზრუნველყოფენ მისთვის ღირსეული საგანმანათლებლო გარემო.