ვინ არის პასუხისმგებელი "ისტორიულ დაბინძურებაზე"?
როგორც წესი, თუ დაბინძურება მოხდა პრივატიზებამდე, პასუხისმგებელია სახელმწიფო. თუმცა, ხელშეკრულებით ეს ვალდებულება შეიძლება გადავიდეს ინვესტორზე, ამიტომ აუდიტი აუცილებელია.
რა არის რეკულტივაცია?
რეკულტივაცია არის დაზიანებული მიწის (მაგ. კარიერის) აღდგენა ისე, რომ ის გამოსადეგი გახდეს სამეურნეო ან სხვა მიზნებისთვის. ეს ლიცენზიის სავალდებულო პირობაა.
რა ღირს გარემოს აღდგენა?
ღირებულება დამოკიდებულია დაბინძურების მასშტაბზე და მეთოდზე. იურისტი დაგეხმარებათ ხარჯების ოპტიმიზაციაში და დაზღვევის მექანიზმების გამოყენებაში.
გარემოს აღდგენა (Environmental Remediation) არის კომპლექსური სამართლებრივი და ტექნიკური პროცესი, რომელიც მიზნად ისახავს დაბინძურებული გარემოს (ნიადაგი, წყალი, ჰაერი) პირვანდელ მდგომარეობამდე მიყვანას. საქართველოში, სადაც საბჭოთა პერიოდის მემკვიდრეობად მრავალი დაბინძურებული ტერიტორია (Brownfields) დარჩა, ხოლო თანამედროვე ინდუსტრიული საქმიანობა ახალ გამოწვევებს ქმნის, ეს სერვისი კრიტიკულად მნიშვნელოვანია. კანონმდებლობა აწესებს პრინციპს "დამბინძურებელი იხდის", რაც ნიშნავს, რომ კომპანიები ვალდებულნი არიან არა მხოლოდ აანაზღაურონ ზიანი, არამედ ფიზიკურად აღადგინონ გარემო. ეს პროცესი მოიცავს რემედიაციის გეგმის შემუშავებას, სამინისტროსთან შეთანხმებას და შესრულების მონიტორინგს. გარემოს აღდგენა ასევე აქტუალურია მიწის ნაკვეთების კომერციული განვითარებისას, როდესაც ინვესტორმა უნდა გაასუფთავოს ტერიტორია მშენებლობის დაწყებამდე.
Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი გარემოსდაცვითი სამართლის ექსპერტები გთავაზობთ სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას რემედიაციის პროცესში. მომსახურება მოიცავს:
• სამართლებრივ აუდიტს: პოტენციურად დაბინძურებული ტერიტორიის სტატუსის შესწავლას და ისტორიული დაბინძურების სამართლებრივი პასუხისმგებლობის განსაზღვრას (ვინ არის პასუხისმგებელი: სახელმწიფო თუ კერძო მესაკუთრე).
• რემედიაციის გეგმის შეთანხმებას: გარემოს დაცვის სამინისტროში აღდგენითი სამუშაოების გეგმის წარდგენას და დამტკიცების პროცესის მართვას.
• ხელშეკრულებებს კონტრაქტორებთან: სპეციალიზებულ კომპანიებთან (ვინც ატარებს გაწმენდით სამუშაოებს) ხელშეკრულებების გაფორმებას, სადაც გაწერილია პასუხისმგებლობა სამუშაოს ხარისხზე.
• მონიტორინგისა და ანგარიშგების მართვას: რემედიაციის პროცესის მიმდინარეობის შესახებ სავალდებულო ანგარიშების მომზადებას მარეგულირებლისთვის.
• დავების მოგვარებას: თუ სახელმწიფო უარს ამბობს ჩატარებული სამუშაოების მიღებაზე ან ითხოვს დამატებით ღონისძიებებს, კომპანიის ინტერესების დაცვას.
გარემოს აღდგენის სერვისი აუცილებელია შემდეგი სცენარების დროს:
• დეველოპერმა შეიძინა ყოფილი ქარხნის ტერიტორია საცხოვრებელი კორპუსების ასაშენებლად. ნიადაგის ანალიზმა აჩვენა მძიმე მეტალებით დაბინძურება. საჭიროა ნიადაგის რემედიაცია მშენებლობის ნებართვის მიღებამდე.
• ნავთობკომპანიას დაუფიქსირდა მილსადენიდან გაჟონვა, რამაც დააბინძურა სასოფლო-სამეურნეო სავარგულები. გარდა კომპენსაციისა, კომპანიას ევალება ნიადაგის ნაყოფიერების აღდგენა.
• სამთო-მომპოვებელი კომპანია ასრულებს ლიცენზიის ვადას და ვალდებულია განახორციელოს კარიერის რეკულტივაცია. იურისტი ამზადებს რეკულტივაციის პროექტს და აბარებს სახელმწიფოს.
• მუნიციპალიტეტი ახორციელებს ძველი ნაგავსაყრელის დახურვას და სჭირდება იურიდიული კონსულტაცია კონსერვაციის პროცედურებზე.
სფეროს არეგულირებს "გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობის შესახებ" კანონი, რომელიც დეტალურად გაწერს ზიანის გამოსწორების ღონისძიებებს (პირველადი, დამატებითი და კომპენსაციური რემედიაცია). ასევე მოქმედებს "ნიადაგის დაცვის შესახებ" კანონი და ტექნიკური რეგლამენტები დაბინძურების ზღვრული ნორმების შესახებ.
Legal.ge-ს სპეციალისტთან თანამშრომლობა დაგეხმარებათ თავიდან აიცილოთ გაუთვალისწინებელი ხარჯები. გარემოს აღდგენა ძვირადღირებული პროცესია, და არასწორად შედგენილმა გეგმამ შეიძლება გამოიწვიოს სამუშაოების ხელახლა ჩატარების აუცილებლობა. ჩვენი იურისტები უზრუნველყოფენ, რომ თქვენი რემედიაციის გეგმა იყოს სამართლებრივად გამართული და მარეგულირებლის მიერ აღიარებული.
იპოვეთ გარემოსდაცვითი სამართლის ექსპერტები Legal.ge-ზე. ჩვენი პლატფორმა გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება რთული ეკოლოგიური პრობლემების მოგვარებაში.