გარემოსდაცვითი დაზიანების საქმეები (Environmental Injury Cases) მოიცავს სამოქალაქო დავებს, სადაც ფიზიკური პირები ან თემები ითხოვენ კომპენსაციას გარემოს დაბინძურებით ან ეკოლოგიური დარღვევებით მიყენებული ჯანმრთელობისა და ქონებრივი ზიანისთვის. ეს შეიძლება იყოს ჰაერის, წყლის ან ნიადაგის დაბინძურება, ხმაური, ვიბრაცია, ან საშიში ნარჩენების ზემოქმედება. საქართველოში, სადაც ინდუსტრიული და სამშენებლო საქმიანობა ხშირად დასახლებულ პუნქტებთან ახლოს მიმდინარეობს, ასეთი დავები სულ უფრო აქტუალური ხდება. დაზარალებულებს აქვთ უფლება მოითხოვონ როგორც მატერიალური ზიანის (მაგ. მოსავლის განადგურება, მკურნალობის ხარჯები), ისე მორალური ზიანის ანაზღაურება.
code Code download content_copy expand_lessLegal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი ადვოკატები გთავაზობთ გარემოსდაცვითი ზიანის ანაზღაურების საქმეების წარმოებას. მომსახურება მოიცავს:
- ზიანის შეფასებას: სამედიცინო, ეკოლოგიური და აუდიტორული ექსპერტიზის ორგანიზებას ზიანის მოცულობისა და მიზეზ-შედეგობრივი კავშირის დასადგენად.
- მტკიცებულებების შეგროვებას: სინჯების აღებას, ლაბორატორიულ ანალიზებს, მოწმეთა ჩვენებებს და დოკუმენტურ მტკიცებულებებს დაბინძურების ფაქტის დასადასტურებლად.
- მოლაპარაკებას დამბინძურებელთან: კომპანიასთან კომუნიკაციას ზიანის ნებაყოფლობით ანაზღაურებაზე სასამართლომდე.
- სასამართლო წარმომადგენლობას: სარჩელის შეტანას და ინტერესების დაცვას სასამართლოში კომპენსაციის მისაღებად.
- ტოქსიკურ დავებს (Toxic Torts): სპეციფიკურ დავებს ქიმიური ნივთიერებებით მოწამვლის ან ჯანმრთელობის ქრონიკული დაზიანების თაობაზე.
გარემოსდაცვითი დაზიანების საქმეები აქტუალურია შემდეგი სცენარების დროს:
- საწარმოს გამონაბოლქვი იწვევს ალერგიულ რეაქციებს და სუნთქვის პრობლემებს მიმდებარე ტერიტორიაზე მცხოვრებ ბავშვებში. მშობლები ითხოვენ მკურნალობის ხარჯების ანაზღაურებას.
- სამთო-მომპოვებელი სამუშაოების ვიბრაციამ დაბზარა სოფლის სახლები. მაცხოვრებლები ითხოვენ სახლების გამაგრებას ან კომპენსაციას.
- ფერმერის მიწა დაბინძურდა ნავთობის დაღვრის შედეგად, რამაც მოსავალი გაანადგურა. ფერმერი ითხოვს მიუღებელი შემოსავლისა და ნიადაგის რეკულტივაციის ხარჯებს.
- სასმელი წყალი დაბინძურდა კანალიზაციის გაჟონვით, რამაც გამოიწვია ინფექციური დაავადებები.
სფეროს არეგულირებს "საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი" (დელიქტური ვალდებულებები), "გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობის შესახებ" კანონი და "ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ" კანონი. კანონმდებლობა აწესებს პრინციპს "დამბინძურებელი იხდის", რაც ნიშნავს, რომ ზიანის მიმყენებელი ვალდებულია სრულად აანაზღაუროს ზარალი.
Legal.ge-ს სპეციალისტთან თანამშრომლობა აუცილებელია, რადგან ასეთი საქმეები მოითხოვს რთულ მტკიცებას (კაუზალური კავშირი). გამოცდილი ადვოკატი დაგეხმარებათ შეაგროვოთ საჭირო მტკიცებულებები და მიიღოთ სამართლიანი კომპენსაცია.
იპოვეთ ზიანის ანაზღაურების ადვოკატები Legal.ge-ზე. ჩვენი პლატფორმა გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებიც სპეციალიზდებიან გარემოსდაცვით და ჯანმრთელობის დაზიანების საქმეებზე.