გარემოს ნებართვის აპელაცია
სად უნდა გავასაჩივრო გარემოსდაცვითი ნებართვა?
თავდაპირველად საჩივარი შედის გამცემ ადმინისტრაციულ ორგანოში (სამინისტროში). თუ საჩივარი არ დაკმაყოფილდა, დავა გადადის სასამართლოში.
შეაჩერებს თუ არა საჩივარი მშენებლობას?
ავტომატურად არა. საჭიროა სასამართლოს მიმართოთ შუამდგომლობით აქტის მოქმედების შეჩერების თაობაზე, რათა თავიდან იქნას აცილებული შეუქცევადი ზიანი განხილვის პერიოდში.
ვის აქვს გასაჩივრების უფლება?
გასაჩივრების უფლება აქვს ნებისმიერ პირს, ვისაც ადგება ზიანი, ასევე არასამთავრობო ორგანიზაციებს, რომელთა წესდებაც ითვალისწინებს გარემოს დაცვას.
გარემოს ნებართვის აპელაცია არის ადმინისტრაციული და სასამართლო პროცესი, რომელიც მიზნად ისახავს უკანონოდ გაცემული გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების გაუქმებას ან, პირიქით, ნებართვაზე უარის თქმის გასაჩივრებას. საქართველოში გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილება (ყოფილი გზშ-ს ნებართვა) აუცილებელია ისეთი პროექტებისთვის, რომლებსაც აქვთ მნიშვნელოვანი ზემოქმედება გარემოზე (ჰესები, ქარხნები, გზები). აპელაციის პროცესი შეიძლება წამოიწყოს როგორც დაინტერესებულმა საზოგადოებამ (თუ ნებართვა გაიცა კანონის დარღვევით და საფრთხეს უქმნის გარემოს), ისე თავად კომპანიამ (თუ სამინისტრომ დაუსაბუთებლად უთხრა უარი). ეს არის რთული სამართლებრივი დავა, რომელიც მოითხოვს პროცედურული დარღვევების, ტექნიკური ხარვეზებისა და ეკოლოგიური სტანდარტების შეუსაბამობის მტკიცებას.
Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი იურისტები გთავაზობთ გარემოსდაცვითი ნებართვების გასაჩივრების სრულ სერვისს. მომსახურება მოიცავს:
• ადმინისტრაციულ საჩივარს: საჩივრის მომზადებას და წარდგენას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში, რაც წარმოადგენს დავის გადაწყვეტის პირველ ეტაპს.
• სასამართლო სარჩელს: სამინისტროს გადაწყვეტილების გასაჩივრებას სასამართლოში ნებართვის ბათილად ცნობის ან ახალი ადმინისტრაციული აქტის გამოცემის მოთხოვნით.
• შუალედურ ღონისძიებებს: სასამართლოში შუამდგომლობის წარდგენას სადავო ნებართვის მოქმედების შეჩერების თაობაზე დავის საბოლოო გადაწყვეტამდე, რათა თავიდან იქნას აცილებული შეუქცევადი ზიანი.
• გზშ-ს ანგარიშის რევიზიას: ექსპერტებთან ერთად გზშ-ს ანგარიშის დეტალურ ანალიზს ხარვეზების აღმოსაჩენად (მაგ. არასრული კვლევები, ალტერნატივების განუხილველობა).
• პროცედურული დარღვევების იდენტიფიცირებას: საჯარო განხილვების ჩატარების წესის დარღვევის ან ინფორმაციის დამალვის ფაქტების გამოვლენას და გამოყენებას აპელაციის საფუძვლად.
გარემოს ნებართვის აპელაცია აქტუალურია შემდეგი სცენარების დროს:
• კომპანიამ მიიღო უარი გარემოსდაცვით გადაწყვეტილებაზე, რადგან სამინისტრომ მიიჩნია, რომ პროექტი საფრთხეს უქმნის ბიომრავალფეროვნებას. კომპანია ასაჩივრებს უარს ალტერნატიული ექსპერტიზის საფუძველზე.
• ადგილობრივი მოსახლეობა იგებს, რომ მათ სოფელში შენდება ქიმიური ქარხანა. ისინი ასაჩივრებენ გაცემულ ნებართვას, რადგან არ ჩატარებულა საჯარო განხილვა.
• არასამთავრობო ორგანიზაცია ასაჩივრებს ტყეში გზის გაყვანის ნებართვას, რადგან გზშ-ში არ არის შეფასებული ზემოქმედება წითელი ნუსხის სახეობებზე.
• დეველოპერს შეუჩერეს ნებართვა გარემოსდაცვითი პირობების დარღვევის გამო. იურისტი ასაჩივრებს შეჩერების ბრძანებას და ამტკიცებს, რომ დარღვევა გამოსწორებულია.
სფეროს არეგულირებს "გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსი" და "საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსი". აპელაციის ვადები მკაცრად განსაზღვრულია: ადმინისტრაციული საჩივრისთვის — 1 თვე, ხოლო სასამართლო სარჩელისთვის — ასევე 1 თვე გასაჩივრების პასუხის მიღებიდან.
Legal.ge-ს სპეციალისტთან თანამშრომლობა ზრდის დავის მოგების შანსს. ნებართვის გასაჩივრება მოითხოვს არა მხოლოდ იურიდიულ, არამედ ტექნიკურ ცოდნასაც. ჩვენი ადვოკატები მუშაობენ ეკოლოგებთან ერთად, რათა შექმნან მყარი არგუმენტაცია სასამართლოსთვის.
იპოვეთ ადმინისტრაციული სამართლის ექსპერტები Legal.ge-ზე. ჩვენი პლატფორმა გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ წარმატებული გამოცდილება გარემოსდაცვითი ნებართვების დავებში.