მომხმარებელთა კლასობრივი სარჩელები (Consumer Class Actions) არის სამართლებრივი ინსტრუმენტი, რომელიც საშუალებას აძლევს მომხმარებელთა დიდ ჯგუფს, ერთობლივად მოითხოვონ ზიანის ანაზღაურება მსხვილი კომპანიებისგან. გარემოსდაცვით და ენერგეტიკულ სექტორში ეს მექანიზმი ხშირად გამოიყენება, როდესაც კომპანიის საქმიანობა (მაგ. დაბინძურება, ხმაური, უხარისხო სერვისი) ზიანს აყენებს მრავალ ადამიანს. თუმცა, საქართველოში "კლასობრივი სარჩელის" ინსტიტუტი პირდაპირი ფორმით არ არსებობს (როგორც აშშ-ში), მაგრამ არსებობს "თანამონაწილეობა" სამოქალაქო საპროცესო კოდექსით, რაც იძლევა კოლექტიური დაცვის შესაძლებლობას. გარდა ამისა, 2022 წელს მიღებულმა "მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ" კანონმა გააძლიერა მომხმარებელთა პოზიციები.
code Code download content_copy expand_lessLegal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი ლიტიგაციის სპეციალისტები გთავაზობთ მომხმარებელთა ჯგუფების წარმომადგენლობას სასამართლოში. მომსახურება მოიცავს:
- საქმის სტრატეგიის შემუშავებას: დაზარალებულთა ჯგუფის ფორმირებას და საქმის პერსპექტივის შეფასებას (მაგ. ჰაერის დაბინძურებით ან უკანონო მშენებლობით გამოწვეული ზიანი).
- მტკიცებულებების შეგროვებას: ეკოლოგიური ექსპერტიზის, ლაბორატორიული კვლევებისა და სამედიცინო დასკვნების მოპოვებას ზიანის დასადასტურებლად.
- ჯგუფური სარჩელის მომზადებას: სარჩელის შედგენას მრავალი მოსარჩელის სახელით და სასამართლოში წარდგენას.
- მედიაციას და მოლაპარაკებას: მოპასუხე კომპანიასთან მოლაპარაკებას დავის სასამართლოს გარეშე მოგვარებაზე და კომპენსაციის პირობებზე.
- აღსრულების მართვას: სასამართლო გადაწყვეტილების აღსრულების მონიტორინგს, რათა თითოეულმა დაზარალებულმა მიიღოს კუთვნილი კომპენსაცია.
კლასობრივი (ჯგუფური) სარჩელების სერვისი აქტუალურია შემდეგი სცენარების დროს:
- საწარმომ დააბინძურა მდინარე, რამაც ზიანი მიაყენა სოფლის მოსახლეობის ნათესებს და ჯანმრთელობას. მოსახლეობა ითხოვს კომპენსაციას.
- ენერგოკომპანიამ სისტემატურად დაარღვია მიწოდების პირობები ან უკანონოდ დაარიცხა გადასახადი ათასობით აბონენტს.
- მშენებლობამ გამოიწვია მეზობელი კორპუსების ავარიული მდგომარეობა. მაცხოვრებლები ერთიანდებიან დეველოპერის წინააღმდეგ.
- ავტომწარმოებელმა გაყიდა ავტომობილები გარემოსდაცვითი მონაცემების გაყალბებით ("დიზელგეიტის" მსგავსი შემთხვევა). მფლობელები ითხოვენ ზიანის ანაზღაურებას.
სფეროს არეგულირებს "საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსი" (თანამონაწილეობა), "მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ კანონი" და "გარემოს დაცვის შესახებ კანონი". კონკურენციის სააგენტოს ასევე აქვს უფლებამოსილება განიხილოს მომხმარებელთა ჯგუფური საჩივრები.
Legal.ge-ს სპეციალისტთან თანამშრომლობა აძლიერებს მომხმარებელთა ხმას. ჯგუფური სარჩელი უფრო ეფექტური და ნაკლებხარჯიანია, ვიდრე ინდივიდუალური დავები. ჩვენი იურისტები დაგეხმარებიან დაიცვათ თქვენი უფლებები და მიაღწიოთ სამართლიანობას მსხვილი კორპორაციების წინააღმდეგ.
იპოვეთ კლასობრივი სარჩელების ადვოკატები Legal.ge-ზე. ჩვენი პლატფორმა გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება რთულ და მასშტაბურ სასამართლო დავებში.