ჰაერის ხარისხის შესაბამისობა
რა შემთხვევაშია საჭირო ფილტრების დაყენება?
ფილტრების დაყენება სავალდებულოა, თუ საწარმოს გამონაბოლქვი აღემატება ზღვრულად დასაშვებ ნორმებს. გარკვეული საქმიანობებისთვის (მაგ. მეტალურგია, ცემენტი) ფილტრები უპირობოდ სავალდებულოა.
რა არის ონლაინ მონიტორინგი?
ეს არის სისტემა, რომელიც ავტომატურად ზომავს გამონაბოლქვს და მონაცემებს პირდაპირ აგზავნის სამინისტროს სერვერზე. ეს სავალდებულოა მსხვილი დამბინძურებლებისთვის.
რა ჯარიმაა ჰაერის დაბინძურებაზე?
ჯარიმა დამოკიდებულია დარღვევის ტიპზე და შეიძლება მიაღწიოს 10,000 ლარს ან მეტს. განმეორების შემთხვევაში ჯარიმა სამმაგდება და შესაძლოა საწარმო დაილუქოს.
ჰაერის ხარისხის შესაბამისობა (Air Quality Compliance) არის კრიტიკული მნიშვნელობის სამართლებრივი ვალდებულება ინდუსტრიული, სამშენებლო და სატრანსპორტო კომპანიებისთვის საქართველოში. ატმოსფერული ჰაერის დაცვა რეგულირდება მკაცრი ტექნიკური რეგლამენტებით, რომლებიც ადგენენ მავნე ნივთიერებების ზღვრულად დასაშვებ გაფრქვევის ნორმებს (ზდგ). კომპანიები ვალდებულნი არიან დაამონტაჟონ ფილტრები, აწარმოონ თვითმონიტორინგი და რეგულარულად წარადგინონ ანგარიშები. კანონმდებლობის დარღვევა, განსაკუთრებით განმეორებითი, იწვევს მძიმე ფინანსურ ჯარიმებს და საწარმოო პროცესის იძულებით გაჩერებას ("დალუქვა").
Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი გარემოსდაცვითი იურისტები და ეკოლოგები გთავაზობთ მომსახურებას ჰაერის ხარისხის სტანდარტებთან შესაბამისობის უზრუნველსაყოფად. მომსახურება მოიცავს:
• ზდგ-ს პროექტის შემუშავებასა და შეთანხმებას: ზღვრულად დასაშვები გაფრქვევის ნორმების პროექტის მომზადებას და გარემოს დაცვის სამინისტროში დამტკიცებას.
• თვითმონიტორინგის სისტემის დანერგვას: უწყვეტი ინსტრუმენტული მონიტორინგის სისტემების ინსტალაციისა და მონაცემთა ელექტრონული გადაცემის სამართლებრივ უზრუნველყოფას.
• ინვენტარიზაციას: მავნე ნივთიერებათა გაფრქვევის სტაციონარული წყაროების ინვენტარიზაციის ტექნიკური ანგარიშის მომზადებას.
• ჯარიმების გასაჩივრებას: გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის მიერ დაკისრებული ჯარიმების სამართლებრივ ანალიზს და გასაჩივრებას სასამართლოში.
• მტვრის მართვის გეგმებს: სამშენებლო და კარიერული სამუშაოებისთვის მტვრის გაფრქვევის შემცირების ღონისძიებების გეგმის შემუშავებას.
ჰაერის ხარისხის შესაბამისობის სერვისი აქტუალურია შემდეგი სცენარების დროს:
• ცემენტის ქარხანას მოეთხოვება ონლაინ მონიტორინგის სისტემის დაყენება. იურისტი ეხმარება კომპანიას ვადების დაცვაში და სისტემის სერტიფიცირებაში.
• ასფალტის ქარხანას დაეკისრა ჯარიმა ფილტრების გაუმართაობის გამო. კომპანია აპროტესტებს, რადგან გაზომვები ჩატარდა არასწორი მეთოდოლოგიით.
• სამშენებლო კომპანია აწარმოებს დემონტაჟს ქალაქის ცენტრში. საჭიროა მტვრის დამჭერი ბადეების და მორწყვის სისტემის გამოყენების დოკუმენტირება ჯარიმის თავიდან ასაცილებლად.
• საწარმო ცვლის ტექნოლოგიას, რაც იწვევს ახალი ტიპის გამონაბოლქვს. საჭიროა ზდგ-ს პროექტის განახლება.
სფეროს არეგულირებს "ატმოსფერული ჰაერის დაცვის შესახებ კანონი" და ტექნიკური რეგლამენტი "ატმოსფერულ ჰაერში მავნე ნივთიერებათა ზღვრულად დასაშვები გაფრქვევის ნორმების გაანგარიშების შესახებ". კანონმდებლობა მუდმივად მკაცრდება ევროდირექტივებთან ჰარმონიზაციის პროცესში.
Legal.ge-ს სპეციალისტთან თანამშრომლობა დაგეხმარებათ თავიდან აიცილოთ საწარმოს გაჩერების რისკი. ჰაერის დაბინძურება არის ყველაზე "ხილული" დარღვევა, რომელსაც მარეგულირებელი და საზოგადოება განსაკუთრებულ ყურადღებას აქცევს. ჩვენი იურისტები დაგეხმარებიან იყოთ "სუფთა" კანონის წინაშე.
იპოვეთ ჰაერის დაცვის სპეციალისტები Legal.ge-ზე. ჩვენი პლატფორმა გაძლევთ წვდომას ექსპერტებზე, რომლებსაც აქვთ ტექნიკური და იურიდიული კომპეტენცია.