საშიში მასალების მართვა და ტრანსპორტირება საქართველოში რეგულირდება უსაფრთხოების მკაცრი სტანდარტებით, რადგან ეს საქმიანობა შეიცავს მაღალ რისკს ადამიანის ჯანმრთელობისა და გარემოსთვის. საშიში ნივთიერებები (ქიმიკატები, ფეთქებადი მასალები, სამედიცინო ნარჩენები, ნავთობპროდუქტები) საჭიროებს სპეციალურ ნებართვებს მათი იმპორტის, შენახვის, ტრანსპორტირებისა და უტილიზაციისთვის. კანონმდებლობა აწესებს მოთხოვნებს პერსონალის კვალიფიკაციაზე, ავტოტრანსპორტის ტექნიკურ გამართულობაზე (ADR სტანდარტი) და ავარიული სიტუაციების მართვის გეგმებზე. ნებისმიერი დარღვევა ამ სფეროში იწვევს არა მხოლოდ ადმინისტრაციულ ჯარიმებს, არამედ შესაძლოა გახდეს სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობის საფუძველი.
code Code download content_copy expand_lessLegal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი იურისტები გთავაზობთ კვალიფიციურ მომსახურებას საშიში მასალების მართვის სამართლებრივ საკითხებში. მომსახურება მოიცავს:
- ნებართვებისა და ლიცენზიების მოპოვებას: საშიში ნივთიერებების იმპორტისა და ტრანსპორტირებისთვის საჭირო ნებართვების გაფორმებას გარემოს დაცვის სამინისტროდან და საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურიდან.
- ADR სერტიფიცირების მხარდაჭერას: საშიში ტვირთების საერთაშორისო გადაზიდვის (ADR) წესების შესაბამისად დოკუმენტაციის მომზადებას და მძღოლების/მანქანების სერტიფიცირების პროცესის მართვას.
- უსაფრთხოების აუდიტს: კომპანიის შიდა პროცედურების შემოწმებას "შრომის უსაფრთხოების შესახებ" და "საშიში ქიმიური ნივთიერებების შესახებ" კანონებთან შესაბამისობაზე.
- ნარჩენების მართვის გეგმებს: საშიში ნარჩენების შეგროვების, დროებითი შენახვისა და გადაცემის სქემების შემუშავებასა და დამტკიცებას.
- ინციდენტების მართვას: ავარიული დაღვრის ან ინციდენტის შემთხვევაში სამართლებრივ რეაგირებას და მარეგულირებელ ორგანოებთან ურთიერთობას ზიანის მინიმიზაციისთვის.
საშიში მასალების მართვის იურიდიული სერვისი საჭიროა შემდეგი სცენარების დროს:
- ლოგისტიკურ კომპანიას სურს დაიწყოს საწვავის ან მჟავების ტრანსპორტირება. საჭიროა სპეციალური ნებართვები და ADR სერტიფიცირებული მანქანები.
- სამედიცინო კლინიკა ვალდებულია მართოს ინფექციური ნარჩენები. იურისტი ეხმარება კონტრაქტორის შერჩევაში და ნარჩენების გადაცემის დოკუმენტაციის მოწესრიგებაში.
- სასუქების იმპორტიორს სჭირდება ნებართვა აგროქიმიკატების შემოტანაზე და საწყობში შენახვაზე.
- საწარმოში მოხდა ქიმიური გაჟონვა. იურისტი მართავს კომუნიკაციას შრომის ინსპექციასთან და გარემოსდაცვით ზედამხედველობასთან ჯარიმების თავიდან ასაცილებლად.
სფეროს არეგულირებს "საქართველოს კანონი საშიში ქიმიური ნივთიერებების შესახებ", "ნარჩენების მართვის კოდექსი" და საერთაშორისო შეთანხმება "საშიში ტვირთების საერთაშორისო საგზაო გადაზიდვების შესახებ" (ADR). ასევე მოქმედებს ტექნიკური რეგლამენტები საშიში ნარჩენების ნაგავსაყრელზე განთავსების შესახებ.
Legal.ge-ს სპეციალისტთან თანამშრომლობა უზრუნველყოფს თქვენი ბიზნესის უსაფრთხოებასა და კანონიერებას. საშიში მასალებით ოპერირება არ პატიობს შეცდომებს, ამიტომ კვალიფიციური იურისტის ჩართულობა აუცილებელია რისკების პრევენციისთვის.
იპოვეთ საშიში ტვირთების და გარემოსდაცვითი უსაფრთხოების ექსპერტები Legal.ge-ზე. ჩვენი პლატფორმა გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ ტექნიკური რეგულაციების ღრმა ცოდნა.