საავტორო უფლებების დარღვევის სარჩელები და სამართლებრივი დაცვა
ციფრულ ეპოქაში საავტორო უფლებების დარღვევა (მეკობრეობა, პლაგიატი, უკანონო გავრცელება) მასობრივ ხასიათს ატარებს. იქნება ეს ფოტოს უნებართვო გამოყენება ვებ-გვერდზე, პროგრამული უზრუნველყოფის არალეგალური კოპირება თუ ფილმის უკანონო ჩვენება — ეს ყველაფერი ავტორის ინტელექტუალური საკუთრების ხელყოფაა. საქართველოში კანონმდებლობა აძლევს ავტორს უფლებას, მოითხოვოს არა მხოლოდ დარღვევის აღკვეთა, არამედ მიყენებული ზიანის ანაზღაურება. თუმცა, დარღვევის ფაქტის დამტკიცება და ზიანის ოდენობის დასაბუთება რთული პროცესია, რომელიც მოითხოვს მტკიცებულებების სწორად შეგროვებას და სპეციალიზებულ იურიდიულ ცოდნას.
Legal.ge გთავაზობთ სრულ იურიდიულ მომსახურებას საავტორო უფლებების დარღვევის საქმეებზე. ჩვენი ადვოკატები ეხმარებიან ავტორებს, გამომგონებლებსა და კომპანიებს, დაიცვან თავიანთი ინტელექტუალური აქტივები. ჩვენ ვიყენებთ სამართლებრივი დაცვის ყველა მექანიზმს — გაფრთხილებიდან დაწყებული, სასამართლო გადაწყვეტილების აღსრულებით დამთავრებული.
რას მოიცავს საავტორო დავების სერვისი?
ჩვენი სერვისი ფარავს დარღვევაზე რეაგირების სრულ ციკლს:
- მტკიცებულებების შეგროვება: დარღვევის ფაქტის დაფიქსირება (სქრინშოტები, ნოტარიული დამოწმება, საცდელი შესყიდვა), რაც აუცილებელია სასამართლოსთვის.
- გამაფრთხილებელი წერილი (Cease and Desist): დამრღვევისთვის ოფიციალური მოთხოვნის გაგზავნა უკანონო ქმედების შეწყვეტის შესახებ, რაც ხშირად სასამართლოს გარეშე წყვეტს პრობლემას.
- კონტენტის აღება (Takedown Notice): ციფრულ პლატფორმებთან (Google, Facebook, YouTube, ჰოსტინგ-პროვაიდერები) მუშაობა არალეგალური კონტენტის წასაშლელად DMCA-ს ან ადგილობრივი კანონის საფუძველზე.
- სასამართლო სარჩელი: სარჩელის მომზადება დარღვევის აღკვეთის, კონტრფაქციული ასლების განადგურებისა და ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნით.
- პლაგიატის დადგენა: ექსპერტიზის ჩატარება ნაწარმოებების მსგავსების დასადგენად.
- თავდაცვა სარჩელისგან: იურიდიული დახმარება იმ პირებისთვის, ვისაც უსაფუძვლოდ ედავებიან საავტორო უფლების დარღვევას.
ტიპური სცენარია ფოტოს ან დიზაინის მოპარვა. კომპანია იყენებს ფოტოგრაფის ნამუშევარს სარეკლამო ბანერზე ავტორის ნებართვისა და მითითების გარეშე. იურისტი აფიქსირებს ფაქტს და ითხოვს კომპენსაციას, რომელიც შეიძლება იყოს ლიცენზირების ღირებულებაზე ბევრად მეტი.
მეორე სცენარია პროგრამული უზრუნველყოფის პირატობა. კომპანია იყენებს ძვირადღირებულ პროგრამას ლიცენზიის გარეშე. უფლების მფლობელი მიმართავს სასამართლოს და ითხოვს აუდიტს კომპანიის კომპიუტერებზე. ეს პროცესი მოითხოვს მტკიცებულებების უზრუნველყოფის პროცედურას, რათა მოპასუხემ ვერ მოასწროს პროგრამების წაშლა.
მთავარი სამართლებრივი აქტია „საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ“ კანონი. ის განსაზღვრავს დარღვევის ცნებას და პასუხისმგებლობის ზომებს. სამოქალაქო კოდექსი არეგულირებს ზიანის ანაზღაურებას. გარდა ამისა, სისხლის სამართლის კოდექსი ითვალისწინებს პასუხისმგებლობას საავტორო უფლების მსხვილი მასშტაბით დარღვევისთვის. სასამართლოში მტკიცების ტვირთი მოსარჩელეზეა, ამიტომ კვალიფიციური იურისტის როლი გადამწყვეტია.
Legal.ge-სთან მუშაობა იწყება დარღვევის ანალიზით. იურისტი ამოწმებს, ნამდვილად ფლობთ თუ არა უფლებას და არის თუ არა ქმედება დარღვევა (არსებობს გამონაკლისები, მაგ. ციტირება). სტრატეგიის შემუშავების შემდეგ, იგზავნება გაფრთხილება. თუ შედეგი არ დადგა, მზადდება სარჩელი. ჩვენი ადვოკატები იბრძვიან მაქსიმალური კომპენსაციისთვის, რაც მოიცავს როგორც მატერიალურ, ისე მორალურ ზიანს.
დაიცავით თქვენი ინტელექტუალური შრომა. Legal.ge გთავაზობთ ეფექტურ სამართლებრივ ინსტრუმენტებს მეკობრეობის წინააღმდეგ.
საავტორო დავები სპეციფიკურია და მოითხოვს ტექნოლოგიურ და იურიდიულ კომპეტენციას. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ადვოკატებზე, რომლებმაც იციან, როგორ წააშლევინონ უკანონო მასალა ინტერნეტიდან და როგორ მოიგონ სასამართლო პროცესი ინტელექტუალური საკუთრების დარღვევაზე.