ფალსიფიკაცია და ფალსიფიცირებული პროდუქციის რეალიზაცია საქართველოში სერიოზული ეკონომიკური დანაშაულია, რომელიც რეგულირდება სისხლის სამართლის კოდექსის 197-ე მუხლით. აღნიშნული მუხლი ითვალისწინებს პასუხისმგებლობას პროდუქციის დამზადების, გადაზიდვის ან რეალიზაციისთვის, თუ მისი ხარისხი ან სხვა მახასიათებლები არ შეესაბამება დადგენილ სტანდარტებს ან შეფუთვაზე მითითებულ მონაცემებს. ფალსიფიკაციის ბრალდება შეიძლება წაუყენონ როგორც მწარმოებელს, ისე იმპორტიორსა და დისტრიბუტორს. ბრალდების სიმძიმიდან გამომდინარე, რომელიც ითვალისწინებს ჯარიმას, გამასწორებელ სამუშაოს ან თავისუფლების აღკვეთას, აუცილებელია კვალიფიციური იურიდიული დაცვა გამოძიების დაწყებისთანავე. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას სისხლის სამართლის სპეციალისტებზე, რომლებიც დაიცავენ თქვენს უფლებებს და ბიზნესის რეპუტაციას.
რას მოიცავს ფალსიფიკაციის ბრალდებაზე დაცვის მომსახურება
Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი ადვოკატები გთავაზობენ სრულ სამართლებრივ დახმარებას სისხლის სამართლის საქმის ყველა ეტაპზე:
- სწრაფი იურიდიული კონსულტაცია: საქმის მასალების პირველადი ანალიზი, ბრალდების საფუძვლიანობის შემოწმება და დაცვის სტრატეგიის შემუშავება.
- წარმომადგენლობა გამოძიების ეტაპზე: მონაწილეობა საგამოძიებო მოქმედებებში (დაკითხვა, ჩხრეკა, ამოღება), რათა დაცული იყოს ბრალდებულის საპროცესო უფლებები.
- ალტერნატიული ექსპერტიზის ჩატარება: დამოუკიდებელი ექსპერტიზის დანიშვნა პროდუქციის რეალური შემადგენლობისა და ხარისხის დასადგენად, სახელმწიფო ექსპერტიზის დასკვნის გასაბათილებლად.
- საპროცესო შეთანხმებაზე მოლაპარაკება: პროკურატურასთან მოლაპარაკებების წარმოება საპროცესო შეთანხმების გაფორმების მიზნით, რაც შეიძლება გულისხმობდეს სასჯელის შემსუბუქებას ან პირობით მსჯავრს.
- დაცვა სასამართლოში: მტკიცებულებების წარდგენა, მოწმეების დაკითხვა და აქტიური დაცვა სასამართლო განხილვების დროს გამამართლებელი განაჩენის მისაღწევად.
- სამოქალაქო სარჩელისგან დაცვა: ხშირად, სისხლის სამართლის საქმის პარალელურად, დაზარალებული (მაგ. ბრენდის მფლობელი) ითხოვს ზიანის ანაზღაურებას. ადვოკატი იცავს თქვენს ინტერესებს ამ ნაწილშიც.
ფალსიფიკაციის ბრალდება შეიძლება წარმოიშვას სხვადასხვა ბიზნეს სიტუაციაში:
- შეცდომა ეტიკეტირებაში: ღვინის კომპანიამ ბაზარზე გაიტანა პროდუქცია, რომლის ეტიკეტზე მითითებული ყურძნის ჯიში არ ემთხვევა ბოთლის შიგთავსს. თუნდაც ეს ტექნოლოგიური შეცდომა იყოს, გამოძიება ამას ფალსიფიკაციად განიხილავს.
- იმპორტიორის პასუხისმგებლობა: დისტრიბუტორმა შეიძინა პარტია უცხოელი მომწოდებლისგან, რომელიც აღმოჩნდა ფალსიფიცირებული (მაგ. სარეცხი საშუალება). დისტრიბუტორს ედავებიან ფალსიფიცირებული ნივთის გასაღებას, თუმცა მან არ იცოდა ამის შესახებ.
- სავაჭრო ნიშნის უკანონო გამოყენება: მცირე საწარმო აწარმოებს ტანსაცმელს ცნობილი ბრენდის ლოგოტიპით. ეს ქმედება შეიძლება დაკვალიფიცირდეს როგორც სისხლის სამართლის დანაშაული (სასაქონლო ნიშნის მართლსაწინააღმდეგო გამოყენება ან ფალსიფიკაცია), თუ პროდუქტი მომხმარებელს ატყუებს.
- ვადაგასული პროდუქციის გადაკეთება: სუპერმარკეტის მენეჯერს ბრალი ედება ვადაგასულ პროდუქციაზე თარიღების გადაკვრასა და რეალიზაციაში.
ფალსიფიკაციის საქმეებში მთავარი მარეგულირებელია საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსი, კერძოდ 197-ე მუხლი (ფალსიფიკაცია) და 196-ე მუხლი (სასაქონლო ნიშნის მართლსაწინააღმდეგო გამოყენება). ასევე მნიშვნელოვანია საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი, რომელიც განსაზღვრავს ბრალდებულის უფლებებსა და მტკიცებულებების მოპოვების წესებს. პროდუქციის ხარისხისა და უსაფრთხოების სტანდარტები კი რეგულირდება სურსათის/ცხოველის საკვების უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის კოდექსით და სხვა ტექნიკური რეგლამენტებით. დაცვის სტრატეგია ხშირად ეყრდნობა იმის დადასტურებას, რომ ბრალდებულს არ ჰქონდა დანაშაულის ჩადენის განზრახვა (სუბიექტური მხარე).
პროცესი: როგორ მუშაობს ადვოკატი
ეფექტური დაცვა მოითხოვს დაუყოვნებლივ რეაგირებას:
- საქმეში ჩართვა: ადვოკატი ერთვება საქმეში პირველივე ეტაპზე (მაგ. ფინანსური პოლიციის შესვლისთანავე).
- მასალების შესწავლა: დეტალურად შეისწავლება ექსპერტიზის დასკვნა, რომელზეც დაფუძნებულია ბრალდება.
- მოწმეთა გამოკითხვა: დაცვის მხარე ატარებს საკუთარ გამოძიებას, კითხავს თანამშრომლებსა და ტექნოლოგებს.
- სტრატეგიის არჩევა: კლიენტთან ერთად წყდება, წავიდეს საქმე არსებით განხილვაზე (თუ ბრალდება უსაფუძვლოა) თუ მოხდეს საპროცესო შეთანხმება.
ფალსიფიკაციის ბრალდება საფრთხეს უქმნის არა მხოლოდ თავისუფლებას, არამედ ბიზნესის მომავალს. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ადვოკატებზე, რომლებსაც აქვთ ეკონომიკურ დანაშაულებებზე მუშაობის მრავალწლიანი გამოცდილება. იპოვეთ თქვენი დამცველი Legal.ge-ზე, რათა თავიდან აიცილოთ უმძიმესი სამართლებრივი შედეგები.