საავადმყოფოების შერწყმა და შეძენა (M&A) არის ჯანდაცვის ბიზნესის ერთ-ერთი ყველაზე რთული ტრანზაქცია, რომელიც სცილდება სტანდარტულ კორპორატიულ გარიგებებს. სამედიცინო დაწესებულების ყიდვა-გაყიდვა მოიცავს არა მხოლოდ უძრავი ქონებისა და წილების გადაცემას, არამედ ლიცენზიების, ნებართვების, პაციენტთა ბაზებისა და სამედიცინო პერსონალის კონტრაქტების ტრანსფერს. საქართველოში, სადაც ჰოსპიტალური სექტორი კონსოლიდაციის ეტაპზეა, მსხვილი ქსელები ხშირად იძენენ დამოუკიდებელ კლინიკებს. მთავარი რისკები უკავშირდება ფარულ ვალდებულებებს (მაგ. დავები პაციენტებთან), მარეგულირებელ შეუსაბამობებს (რამაც შეიძლება გამოიწვიოს ლიცენზიის დაკარგვა ახალი მფლობელის ხელში) და სადაზღვევო კონტრაქტების უწყვეტობას. ეს სერვისი უზრუნველყოფს ტრანზაქციის უსაფრთხოებას და ბიზნესის შეუფერხებელ გაგრძელებას.
code Code download content_copy expand_lessLegal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ M&A მხარდაჭერას ჯანდაცვის სექტორში:
- სამართლებრივი აუდიტი (Due Diligence): კლინიკის ლიცენზიების, მიმდინარე სასამართლო დავების, შრომითი ურთიერთობებისა და მატერიალურ-ტექნიკური ბაზის დეტალური შემოწმება.
- ტრანზაქციის სტრუქტურირება: წილების ნასყიდობის (SPA) ან აქტივების ნასყიდობის (APA) ხელშეკრულებების მომზადება, სპეციფიკური სამედიცინო გარანტიებით.
- მარეგულირებელი თანხმობები: კონკურენციის სააგენტოსა და ჯანდაცვის სამინისტროსთვის შეტყობინების მომზადება კონცენტრაციის შესახებ.
- ლიცენზიების ტრანსფერი: სამედიცინო საქმიანობის ლიცენზიებისა და ნებართვების ახალ მფლობელზე გადაფორმების პროცესის მართვა.
- პერსონალის ინტეგრაცია: შრომითი ხელშეკრულებების ადაპტაცია და წამყვანი ექიმების შენარჩუნების სქემების შემუშავება.
პრაქტიკაში ყველაზე დიდი პრობლემა ხშირად არის "ჩონჩხები კარადაში" — მაგალითად, ძველი სამედიცინო შეცდომები, რომლებზეც პაციენტმა შესაძლოა წლების შემდეგ იჩივლოს. ახალმა მფლობელმა უნდა იცოდეს, იღებს თუ არა პასუხისმგებლობას ძველ ქეისებზე. ასევე კრიტიკულია ლიცენზიის საკითხი: თუ კლინიკა გაიყიდა წილების გადაცემით, ლიცენზია რჩება ძალაში, მაგრამ თუ გაიყიდა აქტივები (შენობა და აპარატურა), ახალმა მფლობელმა თავიდან უნდა აიღოს ნებართვა, რაც პროცესს თვეობით აჩერებს. იურისტი გეხმარებათ აირჩიოთ ოპტიმალური გზა, რათა კლინიკა არ გაჩერდეს არცერთი დღით.
საქართველოში ჰოსპიტალურ M&A-ს არეგულირებს კანონი „მეწარმეთა შესახებ“, „კონკურენციის შესახებ“ კანონი და ჯანდაცვის სპეციალური კანონმდებლობა. განსაკუთრებული ყურადღება ექცევა ბაზარზე დომინირებული მდგომარეობის შექმნას, რასაც კონკურენციის სააგენტო ამოწმებს. საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამაში ჩართული კლინიკების შემთხვევაში, მფლობელის ცვლილება მოითხოვს სახელმწიფოსთან ხელშეკრულების განახლებას.
სპეციალისტთან მუშაობა იწყება ინტერესთა გამოხატვით (LOI) და კონფიდენციალურობის შეთანხმებით (NDA). შემდეგ იწყება ინტენსიური აუდიტი. იურისტი ამოწმებს არა მხოლოდ ფინანსებს, არამედ სამედიცინო აპარატურის პასპორტებს, ექიმების სერტიფიკატებს და ნარჩენების მართვის კონტრაქტებს. გარიგების დახურვის შემდეგ კი იწყება "Post-Closing" ეტაპი — ინტეგრაცია და რე-ბრენდინგი.
Legal.ge არის პლატფორმა, სადაც ბიზნეს სამართალი ხვდება მედიცინას. კლინიკის შეძენა დიდი ინვესტიციაა, და ჩვენი ექსპერტები დაგეხმარებიან, რომ ეს ინვესტიცია იყოს დაცული და მომგებიანი. ენდეთ პროფესიონალებს რთული ტრანზაქციების მართვაში.