საავადმყოფოს შესაბამისობა
რა არის Compliance პროგრამა?
ეს არის შიდა წესებისა და პროცედურების ერთობლიობა, რომელიც უზრუნველყოფს კლინიკის კანონიერ საქმიანობას და რისკების პრევენციას.
რატომ არის მნიშვნელოვანი ინციდენტების აღრიცხვა?
შეცდომების შიდა ანალიზი ეხმარება კლინიკას სისტემური ხარვეზების აღმოფხვრაში და პაციენტის უსაფრთხოების გაუმჯობესებაში.
როგორ გავაკონტროლოთ ნარკოტიკული საშუალებები?
არსებობს მკაცრი აღრიცხვის ჟურნალები და შენახვის წესები, რომელთა დარღვევაც სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობას იწვევს.
საჭიროა თუ არა ეთიკის კოდექსი?
დიახ, ეს ეხმარება პერსონალს რთული მორალური გადაწყვეტილებების მიღებაში და იცავს კლინიკის რეპუტაციას.
საავადმყოფოს შესაბამისობა (Hospital Compliance) არის მუდმივი პროცესი, რომელიც უზრუნველყოფს კლინიკის ოპერირებას სამართლებრივი და ეთიკური სტანდარტების დაცვით. ეს სერვისი ფოკუსირებულია არა მხოლოდ ლიცენზირების ეტაპზე, არამედ კლინიკის ყოველდღიურ ფუნქციონირებაზე. საავადმყოფოები ვალდებულნი არიან დაიცვან რეგულაციების ფართო სპექტრი: შრომის უსაფრთხოებიდან დაწყებული, რადიაციული უსაფრთხოებით და ნარჩენების მართვით დამთავრებული. განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა სამედიცინო დოკუმენტაციის წარმოებას, რაც საფუძველია სახელმწიფო დაფინანსების მიღებისა და დავების თავიდან აცილებისთვის. შესაბამისობის პროგრამის არარსებობა ზრდის ფინანსური სანქციების, რეპუტაციული ზიანისა და სამართლებრივი დევნის რისკს.
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ მუდმივ მხარდაჭერას საავადმყოფოს შესაბამისობის უზრუნველსაყოფად:
• შიდა პოლიტიკების შემუშავება: კორუფციის პრევენციის, ინტერესთა კონფლიქტისა და ეთიკის კოდექსების დანერგვა კლინიკაში.
• ინციდენტების რეპორტინგი: სამედიცინო შეცდომებისა და არასასურველი გამოსავლის (Adverse Events) შიდა აღრიცხვისა და რეაგირების სისტემის შექმნა.
• სახელმწიფო შესყიდვების შესაბამისობა: ტენდერებში მონაწილეობის დოკუმენტაციის სამართლებრივი გამართულობა.
• ფარმაცევტული მენეჯმენტი: კლინიკის შიდა აფთიაქისა და ნარკოტიკული საშუალებების ბრუნვის კონტროლის სამართლებრივი მონიტორინგი.
• ტრენინგები პერსონალისთვის: რეგულარული სწავლებები პერსონალისთვის სამართლებრივი ვალდებულებებისა და პაციენტის უფლებების შესახებ.
პრაქტიკაში, საავადმყოფოები ხშირად ჯარიმდებიან არა სამედიცინო შეცდომის, არამედ ადმინისტრაციული ხარვეზების გამო. მაგალითად, თუ კლინიკამ დააგვიანა სტატისტიკური ანგარიშის წარდგენა დაავადებათა კონტროლის ცენტრში, ან არასწორად აღრიცხა ფსიქოტროპული მედიკამენტის ხარჯვა. ასევე კრიტიკულია დავები სადაზღვევო კომპანიებთან, რომლებიც უარს ამბობენ ანაზღაურებაზე დოკუმენტაციის ხარვეზის გამო. Compliance ოფიცერი ან იურისტი მოქმედებს როგორც "შიდა აუდიტორი", რომელიც ავლენს და ასწორებს ამ პრობლემებს, სანამ მათ გარე მაკონტროლებელი აღმოაჩენს.
საქართველოში საავადმყოფოების საქმიანობას არეგულირებს კანონი „ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ“ და მრავალი ქვემდებარე აქტი. მოქმედებს სპეციალური მოთხოვნები სისხლის ბანკებისთვის, ლაბორატორიებისა და მაღალტექნოლოგიური სერვისებისთვის. საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამა ასევე აწესებს მკაცრ ფინანსურ და სამედიცინო აუდიტის წესებს.
სპეციალისტთან მუშაობა გულისხმობს კლინიკის "ჯანმრთელობის შემოწმებას". იურისტი ატარებს რეგულარულ აუდიტს და აწვდის მენეჯმენტს ანგარიშს რისკების შესახებ. ეს პროაქტიული მიდგომა ზოგავს ფულს და იცავს კლინიკის კეთილ სახელს.
Legal.ge არის თქვენი სტრატეგიული პარტნიორი. საავადმყოფოს მართვა რთული მექანიზმია, და ჩვენი ექსპერტები დაგეხმარებიან, რომ ეს მექანიზმი მუშაობდეს საათივით ზუსტად და კანონიერად.