სავალდებულოა თუ არა HACCP-ის დანერგვა?
დიახ, 2021 წლიდან HACCP-ის სტანდარტის დანერგვა სავალდებულოა ყველა საზოგადოებრივი კვების ობიექტისთვის, ხოლო 2023 წლიდან - სურსათის საცალო ვაჭრობისთვისაც.
რა ჯარიმებია სანიტარიული ნორმების დარღვევისთვის?
ჯარიმები ვარირებს დარღვევის სიმძიმის მიხედვით, 200 ლარიდან რამდენიმე ათას ლარამდე, ასევე შესაძლებელია ობიექტის დახურვა.
სჭირდება თუ არა სილამაზის სალონს რეგისტრაცია?
დიახ, სილამაზის სალონები და ესთეტიკური ცენტრები ვალდებულნი არიან დარეგისტრირდნენ ეკონომიკურ საქმიანობათა რეესტრში და დაიცვან ინფექციის კონტროლის ნორმები.
რამდენი ხანი სჭირდება ნებართვის მიღებას?
დოკუმენტაციის მომზადება და დანერგვა ჩვეულებრივ 2-4 კვირას იკავებს, რის შემდეგაც ობიექტი მზადაა ინსპექტირებისთვის.
ჰიგიენური სერტიფიკატი და სანიტარიული ნებართვები არის კრიტიკულად მნიშვნელოვანი დოკუმენტაცია ნებისმიერი ბიზნესისთვის, რომელიც ოპერირებს საზოგადოებრივი ჯანმრთელობისთვის მაღალი რისკის შემცველ სფეროებში. საქართველოში კვების ობიექტები, სილამაზის სალონები, სამედიცინო დაწესებულებები და საგანმანათლებლო ცენტრები ვალდებულნი არიან აკმაყოფილებდნენ მკაცრ ჰიგიენურ და სანიტარიულ ნორმებს. სურსათის ეროვნული სააგენტო და შრომის ინსპექცია რეგულარულად ამოწმებენ ამ სტანდარტების დაცვას. შესაბამისი ნებართვის არარსებობა ან ჰიგიენური ნორმების დარღვევა იწვევს არა მხოლოდ სოლიდურ ჯარიმებს, არამედ საქმიანობის შეჩერებას და რეპუტაციულ ზიანს. კვალიფიციური იურიდიული დახმარება ამ პროცესში უზრუნველყოფს, რომ თქვენი ბიზნესი სრულად შეესაბამებოდეს „სურსათის უვნებლობის შესახებ“ კანონსა და ტექნიკურ რეგლამენტებს, რაც თავიდან აგარიდებთ ადმინისტრაციულ პრობლემებს.
რას მოიცავს ჰიგიენური სერტიფიცირების მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ საკონსულტაციო და პრაქტიკულ მხარდაჭერას სანიტარიული ნებართვების მოპოვების პროცესში:
• წინასწარი აუდიტი: ობიექტის ინსპექტირება და არსებული მდგომარეობის შეფასება სანიტარიულ ნორმებთან (HACCP სტანდარტი, სანიტარიული წესები) შესაბამისობაზე.
• HACCP სისტემის დანერგვა: საფრთხის ანალიზისა და კრიტიკული საკონტროლო წერტილების (HACCP) სისტემის დოკუმენტაციის მომზადება და დანერგვა, რაც სავალდებულოა კვების ობიექტებისთვის.
• ჰიგიენური სერტიფიკატის მოპოვება: განაცხადის მომზადება და წარდგენა შესაბამის უწყებებში (სურსათის ეროვნული სააგენტო, დაავადებათა კონტროლის ცენტრი) პროდუქციის ან მომსახურების ჰიგიენური სერტიფიცირებისთვის.
• დეზინფექცია, დეზინსექცია, დერატიზაცია (DDD): სავალდებულო ხელშეკრულებების გაფორმება ლიცენზირებულ კომპანიებთან და შესაბამისი ჟურნალების წარმოების წესების სწავლება.
• პერსონალის ჰიგიენა: თანამშრომლებისთვის სავალდებულო სამედიცინო შემოწმების პროცედურების ორგანიზება და სანიტარიული წიგნაკების მართვა.
• წარმომადგენლობა შემოწმებისას: იურისტის დასწრება სახელმწიფო ინსპექტორების მიერ ჩატარებული შემოწმების დროს და შემოწმების აქტის გასაჩივრება საჭიროების შემთხვევაში.
ვის სჭირდება ეს მომსახურება?
ჰიგიენური და სანიტარიული ნებართვები აუცილებელია შემდეგი ტიპის ბიზნესებისთვის:
• საზოგადოებრივი კვება: რესტორნები, კაფეები, სწრაფი კვების ობიექტები, სასადილოები.
• სურსათის წარმოება და დისტრიბუცია: ქარხნები, საცხობები, საწყობები, სუპერმარკეტები.
• მომსახურების სფერო: სილამაზის სალონები, ესთეტიკური ცენტრები, სპა-სალონები, ტატუ-სალონები.
• საგანმანათლებლო დაწესებულებები: კერძო ბაღები და სკოლები (სასადილო ბლოკების ნაწილში).
• სასტუმროები: განთავსების ობიექტები, რომლებსაც აქვთ კვების ბლოკი.
სფერო რეგულირდება „სურსათის/ცხოველის საკვების უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის კოდექსით“ და საქართველოს მთავრობის დადგენილებებით ტექნიკური რეგლამენტების შესახებ. კერძოდ, დადგენილება №173 განსაზღვრავს საზოგადოებრივი კვების ობიექტების ჰიგიენურ მოთხოვნებს. ასევე მნიშვნელოვანია „საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ“ კანონი, რომელიც არეგულირებს სანიტარიულ ნორმებს არასასურსათო ობიექტებისთვის (მაგ. სალონები). 2021 წლიდან HACCP-ის სტანდარტი სავალდებულო გახდა ყველა კვების ობიექტისთვის.
1. დიაგნოსტიკა: სპეციალისტი ამოწმებს ობიექტის ინფრასტრუქტურას და დოკუმენტაციას.
2. დოკუმენტაციის მომზადება: იქმნება შიდა ინსტრუქციები, დასუფთავების გრაფიკები და HACCP გეგმა.
3. რეგისტრაცია: ბიზნეს ოპერატორად რეგისტრაცია ეკონომიკურ რეესტრში და სურსათის სააგენტოში.
4. ინსპექტირების გავლა: სახელმწიფო შემოწმების წარმატებით გავლა და შესაბამისობის დადასტურება.
სანიტარიული ნორმების დარღვევა ერთ-ერთი ყველაზე ხშირი მიზეზია ბიზნესის დაჯარიმებისა. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ექსპერტებს, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება როგორც იურიდიულ, ისე სურსათის უვნებლობის საკითხებში. ჩვენი დახმარებით თქვენ შეძლებთ თავიდან აიცილოთ ძვირადღირებული ჯარიმები და შექმნათ უსაფრთხო გარემო თქვენი მომხმარებლებისთვის.