სავალდებულოა თუ არა სალონის რეგისტრაცია?
დიახ, ყველა ესთეტიკური და კოსმეტიკური ცენტრი (სალონი) ვალდებულია დარეგისტრირდეს ეკონომიკურ საქმიანობათა რეესტრში და აკმაყოფილებდეს ინფექციის კონტროლის ნორმებს.
რა არის სტერილიზაციის ჟურნალი?
ეს არის სავალდებულო დოკუმენტი, სადაც აღირიცხება ინსტრუმენტების სტერილიზაციის თითოეული ციკლი, თარიღი, რეჟიმი და პასუხისმგებელი პირი.
რა ჯარიმაა სანიტარიული ნორმების დარღვევისთვის?
დარღვევის სიმძიმის მიხედვით, ჯარიმა შეიძლება იყოს 500-დან 2000 ლარამდე, ხოლო კრიტიკული შეუსაბამობისას ხდება საქმიანობის შეჩერება.
აქვს თუ არა ინსპექტორს დალუქვის უფლება?
დიახ, თუ ინსპექტორი აღმოაჩენს კრიტიკულ შეუსაბამობას, რომელიც საფრთხეს უქმნის ადამიანის ჯანმრთელობას, მას უფლება აქვს დაუყოვნებლივ შეაჩეროს ობიექტის მუშაობა.
სანიტარიული ინსპექტირება და ნებართვები: ჰიგიენური სტანდარტების დაცვა ბიზნესში
სანიტარიული ინსპექტირება და შესაბამისი ნებართვების მოპოვება აუცილებელია იმ ბიზნესებისთვის, რომელთა საქმიანობა პირდაპირ კავშირშია ადამიანის ჯანმრთელობასთან და ჰიგიენასთან. საქართველოში მკაცრდება რეგულაციები საზოგადოებრივი მნიშვნელობის დაწესებულებებისთვის, როგორებიცაა ესთეტიკური ცენტრები (სილამაზის სალონები), სტომატოლოგიური კლინიკები, ტატუ-სალონები, საბავშვო ბაღები და სპორტულ-გამაჯანსაღებელი კომპლექსები. ამ ობიექტებმა უნდა დააკმაყოფილონ ინფექციის კონტროლის, სტერილიზაცია-დეზინფექციისა და ნარჩენების მართვის ტექნიკური რეგლამენტები. სანიტარიული ნორმების შეუსრულებლობა იწვევს არა მხოლოდ სოლიდურ ჯარიმებს, არამედ ობიექტის საქმიანობის იძულებით შეჩერებას (დალუქვას). იურისტის დახმარება საჭიროა სანიტარიული აუდიტის ჩასატარებლად, დოკუმენტაციის მოსაწესრიგებლად და მარეგულირებელ ორგანოებთან ურთიერთობისთვის.
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ მომსახურებას სანიტარიული ნებართვების და ინსპექტირების მიმართულებით:
• სანიტარიული აუდიტი: ობიექტის წინასწარი შემოწმება მოქმედ ტექნიკურ რეგლამენტებთან შესაბამისობაზე (ფართის ზონირება, ვენტილაცია, ზედაპირები).
• რეგისტრაცია რეესტრში: საზოგადოებრივი მნიშვნელობის დაწესებულებების რეესტრში სავალდებულო რეგისტრაციის გავლა.
• დოკუმენტაციის მომზადება: ინფექციის კონტროლის პროგრამის, სტერილიზაციის ჟურნალების, ნარჩენების მართვის გეგმისა და დასუფთავების ინსტრუქციების შემუშავება.
• სტერილიზაციის სტანდარტები: კონსულტაცია სტერილიზაციის პროცესებზე, ავტოკლავების ვალიდაციასა და სახარჯი მასალების სტანდარტებზე.
• ინსპექტირების მხარდაჭერა: ჯანდაცვის სამინისტროს ან მუნიციპალური სამსახურების მიერ ჩატარებული შემოწმებების დროს იურიდიული წარმომადგენლობა.
• ნარჩენების მართვა: სამედიცინო და ბიოლოგიური ნარჩენების გატანის ხელშეკრულებების სამართლებრივი აუდიტი.
სანიტარიული რეგულაციები ხშირად ხდება ბიზნესის დაბრკოლება:
• სალონის გახსნა: ხსნით სილამაზის სალონს და გჭირდებათ ინფორმაცია, როგორ დააკმაყოფილოთ ახალი ტექნიკური რეგლამენტი (იარაღების სტერილიზაცია, ფართის მოწყობა).
• მოულოდნელი შემოწმება: მოვიდა შემოწმება და დაგიწერათ ჯარიმა სტერილიზაციის ჟურნალის არქონის გამო. გჭირდებათ გასაჩივრება ან ხარვეზის სწრაფად გამოსწორება.
• ინფექციის კონტროლი: სტომატოლოგიურ კლინიკაში გამოვლინდა ინფექციის კონტროლის დარღვევა, რასაც მოჰყვა ლიცენზიის შეჩერების საფრთხე.
• აუზის ჰიგიენა: სპორტულ კომპლექსს აქვს პრობლემა წყლის ხარისხის ლაბორატორიულ შემოწმებასთან დაკავშირებით.
• მომხმარებლის საჩივარი: კლიენტმა გიჩივლათ არაჰიგიენური პირობების გამო (მაგ. ინფექციის შეჭრა მანიპულაციის დროს) და გჭირდებათ დაცვა.
სფეროს არეგულირებს საქართველოს კანონი "საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ". უმნიშვნელოვანესია საქართველოს მთავრობის დადგენილება "საზოგადოებრივი მნიშვნელობის დაწესებულებებში ესთეტიკური და კოსმეტიკური პროცედურების წარმოებისას ინფექციების პრევენციისა და კონტროლის სანიტარიული ნორმების დამტკიცების შესახებ". ასევე მოქმედებს ტექნიკური რეგლამენტები სამედიცინო ნარჩენების მართვისა და სასმელი წყლის ხარისხის შესახებ.
1. შესწავლა: ბიზნესის სპეციფიკის (სალონი, კლინიკა, ბაღი) და შესაბამისი რეგულაციების ანალიზი.
2. აუდიტი: ადგილზე ვიზიტი და სანიტარიული მდგომარეობის შეფასება.
3. დოკუმენტაცია: სავალდებულო ჟურნალებისა და ინსტრუქციების პაკეტის მომზადება.
4. რეგისტრაცია: ობიექტის რეგისტრაცია შესაბამის ბაზაში (საჭიროების შემთხვევაში).
5. ინსტრუქტაჟი: პერსონალის გადამზადება ჰიგიენის ნორმების დაცვაში.
ჰიგიენური და სანიტარიული ნორმების დაცვა ბიზნესის რეპუტაციის და უსაფრთხოების გარანტიაა. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას იპოვოთ იურისტები, რომლებიც სპეციალიზდებიან ჯანდაცვისა და ადმინისტრაციულ სამართალში. ჩვენი დახმარებით თქვენ შეძლებთ გაიაროთ ინსპექტირება წარმატებით, აირიდოთ ჯარიმები და შესთავაზოთ მომხმარებლებს უსაფრთხო გარემო. იპოვეთ ექსპერტი Legal.ge-ზე.