ინფრასტრუქტურის გამოყენების უფლება (Infrastructure Access) არის სატელეკომუნიკაციო და კომუნალური სექტორის უმნიშვნელოვანესი სამართლებრივი კომპონენტი, რომელიც არეგულირებს ოპერატორების წვდომას პასიურ ფიზიკურ ინფრასტრუქტურაზე. ეს გულისხმობს ერთი ოპერატორის ან კომუნალური კომპანიის (მაგ. ენერგოკომპანიის) მფლობელობაში არსებული ბოძების, საკაბელო არხების, ჭების და ანძების გამოყენებას მეორე ოპერატორის მიერ საკუთარი ქსელის გასავრცელებლად. საქართველოში კანონმდებლობა ავალდებულებს დომინანტ ოპერატორებს და ინფრასტრუქტურის მფლობელებს, დაუშვან სხვა ავტორიზებული პირები საკუთარ ინფრასტრუქტურაზე არადისკრიმინაციული პირობებით.
ეს სერვისი მოიცავს რთულ მოლაპარაკებებსა და სამართლებრივ პროცედურებს წვდომის მისაღებად. იურისტის როლი მოიცავს:
- დაშვების ხელშეკრულების მომზადება და შეთანხმება: ტექნიკური და ფინანსური პირობების გაწერა, ტარიფების შესაბამისობის დადგენა კომისიის რეგულაციებთან.
- დავების წარმართვა კომუნიკაციების კომისიაში: თუ ინფრასტრუქტურის მფლობელი უსაფუძვლოდ ამბობს უარს დაშვებაზე ან აწესებს დისკრიმინაციულ ტარიფებს, იურისტი ამზადებს საჩივარს ComCom-ში.
- ერთობლივი გამოყენების სქემების სამართლებრივი უზრუნველყოფა: რამდენიმე ოპერატორის მიერ ერთი და იმავე თხრილის ან ანძის გამოყენების წესების შემუშავება.
- სერვიტუტის უფლების მოპოვება: კერძო ან სახელმწიფო საკუთრებაში არსებულ მიწაზე კომუნიკაციების გატარების უფლების სამართლებრივი გაფორმება.
- ტარიფების რეგულირების მონიტორინგი: იმის უზრუნველყოფა, რომ ინფრასტრუქტურის მფლობელის მიერ მოთხოვნილი გადასახადი შეესაბამება დადგენილ ზღვრულ ტარიფებს.
პრაქტიკული მაგალითი: ინტერნეტ პროვაიდერს სურს სოფელში ოპტიკური ინტერნეტის შეყვანა, მაგრამ მიწის გათხრა ძვირია. ყველაზე ეფექტური გზაა "ენერგო-პრო ჯორჯიას" ან სხვა ენერგოკომპანიის ბოძების გამოყენება. თუმცა, ენერგოკომპანიამ შეიძლება მოითხოვოს არაგონივრულად მაღალი ფასი ან ტექნიკური მიზეზით უარი თქვას. აქ ერთვება იურისტი, რომელიც კანონის საფუძველზე მოითხოვს დაშვებას. ასევე ხშირია დავები საკაბელო ჭებში ("კალოდცებში") ადგილის არარსებობის თაობაზე, სადაც საჭიროა ტექნიკური აუდიტის ჩატარება და სიმართლის დადგენა.
საკითხი რეგულირდება საქართველოს კანონით "ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ" და საქართველოს კანონით "ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების შესახებ" (როდესაც საქმე ეხება ენერგეტიკულ ინფრასტრუქტურას). კომუნიკაციების კომისიას აქვს მიღებული სპეციალური დადგენილებები "ელექტრონული საკომუნიკაციო ქსელის შესაბამისი ელემენტებითა და საშუალებებით სარგებლობის ვალდებულების შესახებ", რომელიც განსაზღვრავს დაშვების ტექნიკურ და სატარიფო პირობებს. ეს რეგულაციები მიზნად ისახავს ხარჯების შემცირებას და კონკურენციის ხელშეწყობას.
პროცესი იწყება წერილობითი მიმართვით ინფრასტრუქტურის მფლობელთან. თუ 30 დღის ვადაში შეთანხმება არ შედგა, დავა გადადის მარეგულირებელ კომისიაში. იურისტი ამზადებს ყველა საჭირო მტკიცებულებას, რომ დაშვება ტექნიკურად შესაძლებელია და უარი კანონს ეწინააღმდეგება. წარმატებული დავის შემთხვევაში, კომისია ავალდებულებს მფლობელს, დაუშვას ოპერატორი ინფრასტრუქტურაზე განსაზღვრული ტარიფით.
Legal.ge გთავაზობთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება ინფრასტრუქტურულ დავებში. ეს არის სპეციფიკური ნიშა, სადაც ტექნიკური და სამართლებრივი ცოდნის სინთეზია საჭირო. ჩვენი პლატფორმის დახმარებით, თქვენ შეძლებთ ეფექტურად დაიცვათ თქვენი უფლება ინფრასტრუქტურის გამოყენებაზე და დაზოგოთ მნიშვნელოვანი კაპიტალური ხარჯები ქსელის მშენებლობისას.