კომუნალური აბონენტად რეგისტრაცია (წყალი, გაზი, დენი)
რამდენ ხანში უნდა მომიყვანონ დენი/გაზი?
სტანდარტული ახალი მიერთების ვადა განსაზღვრულია სემეკის მიერ და დამოკიდებულია მოთხოვნილ სიმძლავრესა და მანძილზე, ჩვეულებრივ 20-დან 40 სამუშაო დღემდე.
ვალდებული ვარ გადავიხადო ძველი მესაკუთრის ვალი?
არა, დაუშვებელია დავალიანების გადაკისრება ახალ მესაკუთრეზე. ვალი პიროვნულია და არა უძრავ ქონებაზე მიბმული.
რა გავაკეთო, თუ კომპანია აგვიანებს მიერთებას?
ვადის დარღვევის შემთხვევაში კომპანიას ეკისრება კომპენსაციის გადახდა აბონენტის სასარგებლოდ, რაც ავტომატურად უნდა აისახოს თქვენს ანგარიშზე.
კომუნალური აბონენტად რეგისტრაცია და ქსელზე მიერთება (წყალი, გაზი, ელექტროენერგია) არის პროცედურა, რომელსაც გადის ყველა ახალი უძრავი ქონების მესაკუთრე ან დეველოპერი საქართველოში. ეს სერვისი გულისხმობს არა მხოლოდ მარტივ განაცხადს, არამედ რთულ ბიუროკრატიულ და ტექნიკურ პროცესს, განსაკუთრებით კომერციული ობიექტებისა და მრავალბინიანი კორპუსებისთვის. ახალ ქსელზე მიერთება მოითხოვს ტექნიკური პირობის აღებას, მიერთების საფასურის სწორ გაანგარიშებას და ვადების კონტროლს, რათა თავიდან იქნეს აცილებული მშენებლობის შეფერხება.
იურიდიული მომსახურება ამ სფეროში უზრუნველყოფს კომუნალური კომპანიების (თელასი, ენერგო-პრო, ჯორჯიან უოთერ ენდ ფაუერი, ყაზტრანსგაზი და ა.შ.) მხრიდან კანონის დაცვას. მომსახურება მოიცავს:
• ტექნიკური პირობის მოპოვება: განაცხადის მომზადება და წარდგენა ქსელზე მიერთების მოთხოვნით, სიმძლავრეების გათვლით.
• ხელშეკრულების გაფორმება: მიერთების ხელშეკრულების პირობების ანალიზი და მოლაპარაკება ვადებსა და ჯარიმებზე.
• დავები მიერთების საფასურზე: სემეკის მიერ დადგენილი ტარიფების შესაბამისობის შემოწმება და არასწორად დარიცხული საფასურის გასაჩივრება.
• ვადების დარღვევაზე რეაგირება: თუ კომპანია აგვიანებს მიერთებას, იურისტი უზრუნველყოფს კომპენსაციის მოთხოვნას სემეკის წესების შესაბამისად.
• აბონენტად რეგისტრაციის პრობლემები: უძრავი ქონების გაყოფის ან მესაკუთრის ცვლილების დროს აბონენტის ნომრის გადაფორმების სამართლებრივი მხარდაჭერა.
რეალურ ცხოვრებაში, დეველოპერები ხშირად აწყდებიან პრობლემას, როდესაც აშენებული კორპუსის ჩაბარება გვიანდება იმიტომ, რომ "თელასმა" ან "GWP"-მ დროულად არ მიიყვანა კომუნიკაციები. ასევე ხშირია დავები ე.წ. "სიმძლავრის გაზრდასთან" დაკავშირებით, როდესაც კომერციულ ობიექტს სჭირდება მეტი ელექტროენერგია, ხოლო კომპანია ითხოვს არაგონივრულ ინვესტიციას ქვესადგურის ასაშენებლად. კერძო პირებისთვის პრობლემურია ხოლმე ძველი ვალების გადაკისრება ახალ მესაკუთრეზე, რაც კანონდარღვევაა და იურისტის ჩარევას საჭიროებს.
სფეროს არეგულირებს საქართველოს კანონი "ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების შესახებ" და საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის (სემეკი) დადგენილებები "მიწოდებისა და მოხმარების წესების" შესახებ (ელექტროენერგია, ბუნებრივი გაზი, წყალი). ეს წესები მკაცრად განსაზღვრავს მიერთების ვადებს (მაგ. მარტივი მიერთებისთვის 20-40 დღე) და საფასურს.
პროცესი იწყება განაცხადის შეტანით შესაბამის გამანაწილებელ კომპანიაში. იურისტი აკონტროლებს პროცესს ყოველ ეტაპზე. თუ კომპანია უარს ამბობს მიერთებაზე ტექნიკური მიზეზით, იურისტი ითხოვს ალტერნატიულ წინადადებას ან ასაჩივრებს უარს სემეკში ან ენერგოომბუდსმენთან. Legal.ge-ს პლატფორმაზე შეგიძლიათ იპოვოთ ენერგეტიკის სამართლის სპეციალისტები, რომლებიც დაიცავენ თქვენს ინტერესებს მონოპოლისტ კომპანიებთან ურთიერთობაში.
Legal.ge გთავაზობთ ეფექტურ გზას კომუნალური პრობლემების მოსაგვარებლად. ნუ დაელოდებით თვეობით უშედეგო მიმოწერას; ჩართეთ პროცესში კვალიფიციური იურისტი, რომელიც აიძულებს მომსახურე კომპანიებს, შეასრულონ კანონით დაკისრებული ვალდებულებები და დროულად უზრუნველყონ თქვენი ობიექტის მომარაგება.