მომეტებული საფრთხის შემცველი საქმიანობის რეგისტრაცია
ვინ უნდა დარეგისტრირდეს მომეტებული საფრთხის რეესტრში?
ყველა კომპანია, რომელიც ახორციელებს კანონით განსაზღვრულ მძიმე, მავნე ან საშიშპირობებიან სამუშაოებს (მაგ. მშენებლობა, მაღარო, ქიმიური წარმოება).
რა ღირს რეგისტრაცია?
სახელმწიფო რეესტრში რეგისტრაცია უფასოა, თუმცა ხარჯები დაკავშირებულია დოკუმენტაციის მომზადებასთან და უსაფრთხოების სისტემის დანერგვასთან.
სავალდებულოა თუ არა უსაფრთხოების მენეჯერი?
დიახ, მომეტებული საფრთხის შემცველი ობიექტებისთვის სავალდებულოა სერტიფიცირებული შრომის უსაფრთხოების სპეციალისტის ყოლა (შტატში ან ხელშეკრულებით).
რა სანქციაა რეგისტრაციის გარეშე მუშაობისთვის?
რეგისტრაციის გარეშე საქმიანობა იწვევს ჯარიმას და საქმიანობის შეჩერებას, სანამ კომპანია არ გაივლის რეგისტრაციას და არ დააკმაყოფილებს სტანდარტებს.
მომეტებული საფრთხის შემცველი საქმიანობის რეგისტრაცია: სავალდებულო პროცედურები
საქართველოში შრომის უსაფრთხოების კანონმდებლობა განსაკუთრებულ მოთხოვნებს უწესებს იმ კომპანიებს, რომლებიც ეწევიან მომეტებული საფრთხის შემცველ, მძიმე და მავნე პირობებიან საქმიანობას. "შრომის უსაფრთხოების შესახებ" ორგანული კანონის თანახმად, ასეთი ეკონომიკური საქმიანობები ექვემდებარება სავალდებულო რეგისტრაციას ეკონომიკურ საქმიანობათა რეესტრში. ეს ეხება ისეთ სფეროებს, როგორიცაა მშენებლობა, სამთო მოპოვება, ქიმიური წარმოება, ნავთობისა და გაზის სექტორი, და სხვა ინდუსტრიები, სადაც მაღალია უბედური შემთხვევების რისკი. რეგისტრაციის გარეშე საქმიანობის განხორციელება ითვლება უკანონოდ და იწვევს საქმიანობის შეჩერებას და სოლიდურ ჯარიმებს. რეგისტრაციის პროცესი არ არის მხოლოდ ფორმალობა; ის მოითხოვს შრომის უსაფრთხოების სრული სისტემის დანერგვას, რაც კვალიფიციური იურისტისა და უსაფრთხოების მენეჯერის ჩართულობას საჭიროებს.
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ მხარდაჭერას მომეტებული საფრთხის შემცველი საქმიანობის რეგისტრაციისა და მართვის პროცესში:
• საქმიანობის იდენტიფიკაცია: იმის დადგენა, ხვდება თუ არა თქვენი ბიზნესი საქართველოს მთავრობის №477 დადგენილებით (ან სხვა რელევანტური აქტით) განსაზღვრულ მომეტებული საფრთხის შემცველ საქმიანობათა ნუსხაში.
• რეგისტრაცია რეესტრში: სავალდებულო რეგისტრაციის გავლა ჯანდაცვის სამინისტროს ეკონომიკურ საქმიანობათა რეესტრში, რაც მოიცავს განაცხადის მომზადებასა და წარდგენას.
• რისკების შეფასების დოკუმენტი: საფრთხეების იდენტიფიცირებისა და რისკების შეფასების დოკუმენტის შემუშავება, რაც რეგისტრაციის აუცილებელი წინაპირობაა.
• უსაფრთხოების მენეჯერის დანიშვნა: სერტიფიცირებული შრომის უსაფრთხოების სპეციალისტის მოძიება ან არსებული თანამშრომლის გადამზადების სამართლებრივი გაფორმება.
• ინსპექტირებისთვის მომზადება: შრომის ინსპექციის სამსახურის მიერ ჩატარებული გეგმიური და არაგეგმიური შემოწმებებისთვის ობიექტის მომზადება.
• ავარიული გეგმები: საგანგებო სიტუაციებზე რეაგირების გეგმის შემუშავება და დამტკიცება.
რეგისტრაციის პროცესი და შემდგომი ოპერირება ხშირად წარმოშობს სამართლებრივ პრობლემებს:
• მშენებლობის დაწყება: სამშენებლო კომპანია იწყებს ახალ ობიექტს და ვალდებულია დარეგისტრირდეს რეესტრში სამუშაოების დაწყებამდე, წინააღმდეგ შემთხვევაში მშენებლობა შეჩერდება.
• საწარმოო ტრავმა: მოხდა უბედური შემთხვევა დაუსაბუთებელ (არარეგისტრირებულ) ობიექტზე, რაც ამძიმებს კომპანიის პასუხისმგებლობას.
• ინსპექციის ჯარიმა: შრომის ინსპექციამ დაგაჯარიმათ რეესტრში რეგისტრაციის არქონის გამო და გსურთ გაასაჩივროთ ოქმი.
• საქმიანობის კოდის შეცდომა: კომპანიას არასწორად აქვს მითითებული NACE კოდი, რის გამოც სისტემა არასწორად აიდენტიფიცირებს მას როგორც მაღალი რისკის საწარმოს.
• ქვეკონტრაქტორები: მთავარი კონტრაქტორი ხართ და გჭირდებათ იმის უზრუნველყოფა, რომ თქვენი ქვეკონტრაქტორებიც რეგისტრირებულნი იყვნენ მომეტებული საფრთხის რეესტრში.
მთავარი მარეგულირებელი დოკუმენტია საქართველოს ორგანული კანონი "შრომის უსაფრთხოების შესახებ". საქმიანობების ჩამონათვალი განსაზღვრულია საქართველოს მთავრობის დადგენილებით "მომეტებული საფრთხის შემცველი, მძიმე, მავნე და საშიშპირობებიანი სამუშაოების ჩამონათვალის დამტკიცების თაობაზე". რეგისტრაციის წესს განსაზღვრავს ჯანდაცვის მინისტრის ბრძანება ეკონომიკურ საქმიანობათა რეესტრის წარმოების შესახებ. ამ ნორმების დარღვევა რეგულირდება როგორც ადმინისტრაციული, ისე სისხლის სამართლის კოდექსებით.
1. აუდიტი: კომპანიის საქმიანობის ანალიზი - ექვემდებარება თუ არა სავალდებულო რეგისტრაციას.
2. დოკუმენტაცია: რისკების შეფასების, ინსტრუქტაჟების ჟურნალებისა და სხვა სავალდებულო დოკუმენტების პაკეტის მომზადება.
3. რეგისტრაცია: ელექტრონული განაცხადის შევსება და ატვირთვა შესაბამის პორტალზე.
4. დადასტურება: რეგისტრაციის დადასტურების მიღება.
5. მხარდაჭერა: რეგისტრაციის შემდგომი პერიოდული კონსულტაციები სტანდარტების შესანარჩუნებლად.
მომეტებული საფრთხის შემცველი საქმიანობის რეგისტრაცია არ არის მხოლოდ ბიუროკრატია - ეს არის თქვენი ბიზნესის დაცვა გაჩერებისა და უბედური შემთხვევებისგან. Legal.ge-ს გუნდი აერთიანებს იურისტებსა და შრომის უსაფრთხოების ექსპერტებს, რაც საშუალებას გვაძლევს შემოგთავაზოთ მომსახურება "ერთი ფანჯრის" პრინციპით. დაიცავით თქვენი ბიზნესი და თანამშრომლები ჩვენი დახმარებით.