შეიძლება თუ არა რეკლამა მხოლოდ ინგლისურ ენაზე?
არა, საქართველოში სავალდებულოა, რომ წარწერა იყოს ქართულ ენაზეც და ის არ უნდა იყოს უცხოურ წარწერაზე მცირე ზომის.
რა შეზღუდვებია ალკოჰოლის რეკლამაზე?
მაგარი სპირტიანი სასმელების რეკლამა იკრძალება ტელევიზიასა და რადიოში, გარდა კონკრეტული საათებისა, და დაუშვებელია არასრულწლოვანთა ჩართულობა.
სჭირდება თუ არა ნებართვა მაღაზიის აბრას?
დიახ, გარე ფასადზე ნებისმიერი აბრის განთავსება საჭიროებს მერიის არქიტექტურის სამსახურის ნებართვას.
რა არის არაკეთილსინდისიერი რეკლამა?
ეს არის რეკლამა, რომელიც შეცდომაში შეიყვანს მომხმარებელს, შეიცავს ცრუ ინფორმაციას ან უსაფუძვლოდ აკნინებს კონკურენტს.
რეკლამის სამართალი საქართველოში არის დინამიური და მკაცრად რეგულირებადი სფერო, რომელიც არეგულირებს ინფორმაციის გავრცელებას ნებისმიერი ფორმითა და საშუალებით. ბიზნესები, რომლებიც ცდილობენ თავიანთი პროდუქციის ან მომსახურების პოპულარიზაციას, ვალდებულნი არიან დაიცვან რეკლამის შესახებ კანონმდებლობა, რომელიც მოიცავს ენის ნორმებს, არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის აკრძალვასა და მომხმარებელთა უფლებების დაცვას. განსაკუთრებული რეგულაციები ვრცელდება ისეთ სპეციფიკურ სფეროებზე, როგორიცაა ალკოჰოლი, თამბაქო, აზარტული თამაშები და ფარმაცევტული პროდუქცია. რეკლამის კანონმდებლობის დარღვევა იწვევს სოლიდურ ფულად ჯარიმებს და შესაძლოა გახდეს სარეკლამო კამპანიის შეჩერების საფუძველი, რაც კომპანიისთვის ფინანსურ და რეპუტაციულ ზიანთან არის დაკავშირებული.
რეკლამის სამართლის სპეციალისტები უზრუნველყოფენ თქვენი მარკეტინგული აქტივობების შესაბამისობას საქართველოს კანონმდებლობასთან. მომსახურება მოიცავს:
• სარეკლამო მასალების აუდიტი: ვიდეო რგოლების, ბანერების, ბეჭდური და ციფრული რეკლამის შინაარსის სამართლებრივი ექსპერტიზა გამოქვეყნებამდე.
• გარე რეკლამის ნებართვები: მუნიციპალიტეტებისგან ბილბორდების, აბრებისა და ლაითბოქსების განთავსების ნებართვების მოპოვება.
• სახელმწიფო ენის დაცვა: რეკლამის ტექსტის შემოწმება "რეკლამის შესახებ" კანონის მოთხოვნებთან, რომელიც ავალდებულებს ქართული ენის პრიორიტეტულობას (შრიფტის ზომა, განლაგება).
• სპეციფიკური რეგულაციები: აზარტული თამაშების, ალკოჰოლისა და წამლების რეკლამირების შეზღუდვების დაცვის უზრუნველყოფა.
• არაკეთილსინდისიერი რეკლამა: კონკურენტების მიერ გავრცელებული შეცდომაში შემყვანი ან არასათანადო რეკლამის წინააღმდეგ სამართლებრივი ზომების მიღება.
• ხელშეკრულებები: კონტრაქტების გაფორმება სარეკლამო სააგენტოებთან, მედია საშუალებებთან და ინფლუენსერებთან.
პრაქტიკაში ხშირად ვხვდებით დარღვევებს, რომლებიც ბიზნესს ძვირად უჯდება. მაგალითად, კომპანია, რომელიც ათავსებს ინგლისურენოვან აბრას თბილისის ცენტრში ისე, რომ ქართული წარწერა უფრო მცირე ზომისაა ან საერთოდ არ ჩანს, ექვემდებარება დაჯარიმებას. ასევე გავრცელებულია პრობლემები "შეცდომაში შემყვან რეკლამასთან" დაკავშირებით — როდესაც პროდუქტის თვისებები გადაჭარბებულია ან დაპირება არ შეესაბამება რეალობას. ეს არღვევს მომხმარებლის უფლებებს და იწვევს კონკურენციის სააგენტოს დაინტერესებას. განსაკუთრებით ფრთხილი მიდგომა სჭირდება აქციებისა და გათამაშებების ორგანიზებას, სადაც პირობების გაუმჭვირვალობამ შეიძლება გამოიწვიოს სამართლებრივი დავა.
საქართველოში სარეკლამო საქმიანობას არეგულირებს საქართველოს კანონი "რეკლამის შესახებ". ეს კანონი ადგენს ზოგად პრინციპებს: რეკლამა უნდა იყოს გასაგები, სარწმუნო და არ უნდა ლახავდეს საზოგადოებრივ ღირებულებებს. მნიშვნელოვანია "მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ" კანონი, რომელიც კრძალავს აგრესიულ და შეცდომაში შემყვან კომერციულ პრაქტიკას. "კონკურენციის შესახებ" კანონი არეგულირებს ანტიმონოპოლიურ ასპექტებს და კრძალავს კონკურენტის რეპუტაციის შემლახველ რეკლამას. გარდა ამისა, "მაუწყებლობის შესახებ" კანონი აწესებს შეზღუდვებს ტელე და რადიო რეკლამის განთავსების დროსა და შინაარსზე. ადგილობრივი თვითმმართველობის აქტები კი არეგულირებს გარე რეკლამის განთავსების ტექნიკურ და ვიზუალურ სტანდარტებს.
სპეციალისტთან მუშაობა იწყება სარეკლამო კამპანიის იდეის გაცნობით. იურისტი აფასებს რისკებს: მაგალითად, დასაშვებია თუ არა ამ ტიპის პროდუქტის რეკლამირება სოციალურ ქსელში ან ტელევიზიაში. შემდეგ ხდება სლოგანებისა და ვიზუალების კორექტირება კანონის მოთხოვნების მიხედვით. გარე რეკლამის შემთხვევაში, იურისტი ამზადებს დოკუმენტაციას მერიის არქიტექტურის სამსახურისთვის. დავის შემთხვევაში, იურისტი წარმოადგენს კომპანიის ინტერესებს სასამართლოში ან მარეგულირებელ ორგანოებში.
Legal.ge არის თქვენი საიმედო პარტნიორი სარეკლამო სამართლის სფეროში. ჩვენი პლატფორმა გაძლევთ საშუალებას, იპოვოთ იურისტები, რომლებსაც აქვთ ღრმა ცოდნა მარკეტინგული რეგულაციებისა და ინტელექტუალური საკუთრების სამართალში. სწორი სამართლებრივი თანხლებით, თქვენი რეკლამა იქნება არა მხოლოდ ეფექტური, არამედ კანონიერიც, რაც დაიცავს თქვენს ბიზნესს ზედმეტი ხარჯებისა და იურიდიული პრობლემებისგან.