სამაუწყებლო ლიცენზირება და ავტორიზაცია საქართველოში არის მედია ბიზნესის დაწყებისა და ოპერირების ფუნდამენტური წინაპირობა. ტელევიზიის, რადიოს ან ციფრული მაუწყებლობის გაშვება დაკავშირებულია საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიასთან (GNCC) რთულ ადმინისტრაციულ პროცედურებთან. სფერო მკაცრად რეგულირდება, რადგან სიხშირული სპექტრი შეზღუდული სახელმწიფო რესურსია, ხოლო მედია მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს საზოგადოებრივ აზრზე. მაუწყებლებს მოეთხოვებათ არა მხოლოდ ტექნიკური სტანდარტების, არამედ შინაარსობრივი ვალდებულებების დაცვაც (მაგალითად, არასრულწლოვანთა დაცვა მავნე ზეგავლენისგან, საავტორო უფლებების დაცვა და რეკლამის ლიმიტები). ლიცენზიის ან ავტორიზაციის გარეშე მაუწყებლობა უკანონოა და იწვევს მძიმე ფინანსურ სანქციებს ან აპარატურის კონფისკაციას.
სამაუწყებლო სამართლის სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ იურიდიულ მომსახურებას მედია ორგანიზაციებისთვის:
- ავტორიზაციის გავლა: მარტივი პროცედურა საკაბელო, სატელიტური და ინტერნეტ მაუწყებლებისთვის, რაც გულისხმობს კომუნიკაციების კომისიაში რეგისტრაციას და შესაბამისობის დეკლარაციის წარდგენას.
- ლიცენზიის მოპოვება: კერძო და სათემო რადიო/ტელე მაუწყებლობისთვის სიხშირული სპექტრით სარგებლობის ლიცენზიის მოპოვება კონკურსის ან აუქციონის წესით.
- შესაბამისობის უზრუნველყოფა: მაუწყებლის ქცევის კოდექსთან, "ბავშვთა უფლებების კოდექსთან" და სარეკლამო რეგულაციებთან შესაბამისობის აუდიტი.
- დავების გადაწყვეტა: წარმომადგენლობა კომუნიკაციების კომისიასთან ადმინისტრაციული წარმოებისას (მაგ. სანქციების გასაჩივრება) და სასამართლოში.
- ტრანზაქციები: მაუწყებლის წილების გასხვისების, შერწყმის ან შესყიდვის პროცესის სამართლებრივი თანხლება და კომისიის თანხმობის მოპოვება.
- საავტორო უფლებები: კონტენტის ლიცენზირება და ურთიერთობა საავტორო უფლებების კოლექტიური მართვის ორგანიზაციებთან.
სფეროს სირთულე ხშირად დეტალებშია. მაგალითად, ავტორიზებული პირი ვალდებულია ყოველწლიურად წარადგინოს სტატისტიკური ანგარიშები და გადაიხადოს რეგულირების საფასური. ამ ვალდებულების შეუსრულებლობა ჯარიმებს იწვევს. კიდევ უფრო რთულია სიხშირული ლიცენზიის მოპოვება: ეს მოითხოვს კონკურსში მონაწილეობას, სადაც ფასდება პროგრამული კონცეფცია, ფინანსური მდგრადობა და ტექნიკური შესაძლებლობები. ხშირია შემთხვევები, როდესაც მაუწყებელი ჯარიმდება "უხამსობის" ან "სიძულვილის ენის" ტირაჟირებისთვის, რაც მოითხოვს კვალიფიციურ დაცვას, რადგან ზღვარი გამოხატვის თავისუფლებასა და დარღვევას შორის ხშირად ძალიან ვიწროა.
საქართველოში ამ სფეროს მთავარი მარეგულირებელი აქტია საქართველოს კანონი "მაუწყებლობის შესახებ". ის განსაზღვრავს მაუწყებლის ტიპებს (საერთო, სპეციალიზებული, სათემო) და მათ ვალდებულებებს. მნიშვნელოვანია კანონი "ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ", რომელიც ტექნიკურ და ინფრასტრუქტურულ საკითხებს არეგულირებს. სიხშირული სპექტრით სარგებლობის წესები გაწერილია კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის დადგენილებებში. ასევე, მაუწყებლებისთვის სავალდებულოა "მაუწყებელთა ქცევის კოდექსის" დაცვა, რომელიც ეთიკურ სტანდარტებს ადგენს. არასრულწლოვანთა დაცვის მექანიზმები კი ინტეგრირებულია როგორც მაუწყებლობის კანონში, ისე "ბავშვთა უფლებების კოდექსში".
პროცესი იწყება კლიენტის მიზნების განსაზღვრით: სურს მას ინტერნეტ ტელევიზია თუ FM რადიო. ავტორიზაციის შემთხვევაში, იურისტი ავსებს ელექტრონულ განაცხადს და ამზადებს ამონაწერს რეესტრიდან. ლიცენზიის შემთხვევაში, საჭიროა სატენდერო დოკუმენტაციის მომზადება, რაც მოიცავს ბიზნეს გეგმას და პროგრამულ ბადეს. კომისიაში წარდგენის შემდეგ იწყება საჯარო ადმინისტრაციული წარმოება. ლიცენზიის მიღების შემდეგაც, იურისტი მუდმივ კონსულტაციას უწევს მაუწყებელს მიმდინარე საკითხებზე, როგორიცაა საარჩევნო რეკლამის განთავსების წესები წინასაარჩევნო პერიოდში.
Legal.ge გაძლევთ უნიკალურ შესაძლებლობას, დაუკავშირდეთ მედია სამართლის ვიწრო სპეციალიზაციის მქონე იურისტებს. ეს არის სფერო, სადაც ზოგადი პროფილის ადვოკატი შესაძლოა არ იყოს ეფექტური სპეციფიკური რეგულაციების ცოდნის გარეშე. ჩვენს პლატფორმაზე წარმოდგენილი სპეციალისტები დაგეხმარებიან, გაიაროთ რთული სალიცენზიო ლაბირინთები და შექმნათ წარმატებული მედია ბიზნესი კანონის სრული დაცვით.